Янги лойиҳа амалга оширилмоқда 2014 йил 20 феврал куни Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг “Инсонийлик” республика ўқув методика марказида “Меҳнат миграцияси” лойиҳасининг амалиётига бағишланган “давра суҳбати” бўлиб ўтди.
Семинар ишида сенатор Ф.Ю.Абдурахимова, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раиси Ҳ.Ё.Каримов, Тошкент шаҳар ташкилоти раиси У.Қ.Мухамедова, Миллий Жамият бўлим бошлиғи Т.С.Собитов, Тошкент шаҳар Бош бошқармалари раҳбар ва мутаҳассислари, нодавлат нотижорат ташкилотлар вакиллари иштирок этишди2013 йилда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятилари Федерацияси билан ҳамкорликда республикамизнинг тўртта вилоятида “Меҳнат миграцияси” лойиҳаси амалга оширила бошланди. Мазкур лойиҳа Европа Иттифоқи кўмагида амалга оширилмоқда.
Ўтган йилнинг ўзида лойиҳа доирасида 9та семинар, учрашув ва “давра суҳбатлари” ташкил этилиб, унда хокимликлар вакиллари, ҳамкор ташкилотлар мутаҳассислари ва нодавлат нотижорат ташкилотлар, олий ўқув юртлари раҳбарлари, махалла фаоллари иштирок этишди.
Тўпланган тажрибалар ва меҳнат миграцияси йўналишида аниқ меҳанизм ишлаб чиқиш хусусида навбатдаги йиғилишда сўз борди.
Мамлакатимизда меҳнат миграцияси масалалари Давлат сиёсати даражасига кўтарилган – деди ўз чиқишида сенатор Ф.Ю.Абдурахимова. Ҳамкор ташкилотлар билан мигрантларнинг ижтимоий химоялаш борасида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда. Бунда уларнинг хуқуқий саводҳонликни ошириш, молиявий кўмаклашиш масалалари мухим аҳамиятга эга.
Бир нарсани унутмаслигимиз керак – мигранталар оиласига қайтганидан кейинги фаолиятини тиклаш баробарида, фуқароларимизни чет элга кетишини олдини олиш масалаларини чуқурроқ ўйлашимиз керак. Бунда ёшлар масаласи алохида ўрин тутади. Яхши биласиз, колледж битирувчиларини иш билан таъминлаш бўйича Давлат дастури амалга оширилмоқда. Бундан ташқари, бизнес билан шуғулланмоқчи бўлган ёшларимизга молиявий муассалалар томонидан кўмаклашиш мақсадида имтиёзли кредитлар ажратилмоқда. Яна бир жиҳат, ўқув юртини битириб, баъзи бир сабабларга кўра олган мутаҳассислиги бўйича ишламаётган ёш қизларимиз учун биз бепул ўқув курслари ташкил қилдик. Унда тикув, тўқув, пазандачилик курслари мавжуд бўлиб, ёшларимиз янги мутахассисликни ҳам эгаллашмоқда. Агарда ёшларимизни кўнглига ёқадиган иш билан боғлаб қўйсак, шароит яратиб берсак, чет элни орзу қилишни унутиши турган гап.
– Янги лойиҳа доирасида соғлом турмуш тарзини тарғибот қилиш, юқумли касалликларни олдини олиш, биринчи тиббий ёрдам масалалари бўйича турли хил семинар, тренинг, “давра суҳбатлари”ни ўтказиш режалаштирилган – деди ўз чиқишида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти раиси Ҳ.Ё.Каримов.- Бугунги кунда республикамизнинг тўрт вилоятида меҳнат мигрантлари учун ахборот ўқув марказлари фаолият кўрсатмоқда.
Марказлар соғлом турмуш тарзи, юқумли касалликлар профилактикасини, рус тили ва компютер саводхонлигига ўргатиш каби йўналишларда, шунингдек ҳуқуқий, руҳий ва ижтимоий масалаларда ахборот – маслаҳат ёрдамини бериб келмоқдалар. Ёшларда мигрантларга нисбатан инсонпарварлик муносабатини тарбиялаш йўналишида ва ўз яқинларини йўқотган оилаларга уларни излаб топишда ёрдам бермоқдалар.
Кенг кўламли ишларни мақсадли бажариш учун Ўзбекистон ҚЯО Жамияти Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Меҳнат миграцияси республика агентлиги, вилоят ҳокимиятлари, шунингдек “Маҳалла”, «Нуроний, «Камолот», Республика хотин – қизлар Қўмитаси билан ҳамкорлик шартномалари имзоланган.
Шунингдек, мавзуга оид турли буклетлар, баннер, ахборот бюллетенлар тайёрланиб минтақавий ташкилотларга етказилди.

20 февраля 2014 г. в республиканском учебно-методическом центре «Инсонийлик» состоялся «круглый стол» на тему: «Реализация проекта ОКП Узбекистана  по поддержке трудовых мигрантов».
В работе семинара приняли участие сенатор Ф.Ю.Абдурахимова, председатель ОКП Узбекистана Х.Я.Каримов, председатель Ташкентской городской организации У.К.Мухамедова, зав. отделом Национального Общества Т.С.Сабитов, руководители и специалисты Главного управления хокимията г.Ташкента, представители общественных организаций.В 2013 г. в четырех областях страны стартовал совместный проект Общества Красного Полумесяца Узбекистана и Международной Федерации Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца, при финансовой поддержке Европейского Союза.
Только в минувшем году в рамках реализации проекта проведены 9 семинаров, встреч за «круглым столом» с участием руководителей и сотрудников хокимиятов, представителей партнерских общественных организаций, руководителей учебных заведений, активистов сходов граждан.О накопленном опыте и разработке действенных механизмов говорили на нынешней встрече.
— Сегодня вопросы трудовой миграции подняты на уровень государственной политики, — отметила Ф.Ю.Абдурахимова. Совместно с профильными службами ведется комплексная работа по социальной адаптации мигрантов, налажена работа по проведению консультаций по правовым вопросам, решаются вопросы их финансовой поддержки. Но мы не должны забывать о главном – о необходимости предупреждения выезда наших граждан за рубеж, особенно молодых людей. Вы знаете, реализуется государственная программа по трудоустройству выпускников колледжей, совместно с финансовыми учреждениями осуществляется микрокредитование проектов молодых предпринимателей, мы помогаем тем, кто не хочет работать по специальности, приобрести новую специальность, то есть, занимаемся вопросами перепрофилирования молодых специалистов. Если молодой специалист найдет работу по душе здесь, будет работать с полной отдачей, ему незачем ехать на заработки.
— В рамках проекта запланировано проведение семинаров, тренингов, «круглых столов» по вопросам здорового образа жизни, борьбы против инфекционных заболеваний, тренинги по оказанию первой доврачебной помощи – отметил в своем выступлении председатель ОКП Узбекистана Х.Я.Каримов. На сегодняшний день в четырех областных организациях ОКП Узбекистана созданы и функционируют информационно-обучающие центры (ИОЦ) для трудовых мигрантов. Здесь оказывают юридическую, психологическую и социальную поддержку, информационно-консультативную помощь по вопросам профилактики и защиты здоровья, обучения русскому языку и работе на компьютере, формированию толерантного отношения общества к мигрантам, оказывают помощь в розыске и в восстановлении семейных связей.
Несомненно, дальнейшей активизации послужат и совместные соглашения, заключенные Обществом Красного Полумесяца с Министерством здравоохранения, Агентством по трудовой миграции, фондами «Махалла», «Нуроний» общественным молодежным движением «Камолот», Комитетом женщин республики Узбекистан. В помощь волонёрам подготовлены буклеты, баннеры, бюллетени, которые уже распределены по всем региональным организациям.