2014 йил апрел ойида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Фарғона вилоят ташкилотида ҳисобот сайлов конференцияси бўлиб ўтди.
-Раҳм-шафқат ҳар бир инсонда бўлади. Биз ҳеч маҳал ўзгалар қайғуси олдидан бефарқ ўтиб кета олмаймиз. Унинг билан бирга азобланамиз, ташвиш чекамиз ва ҳар доим юпанч сўз топа оламиз. Ўзбекистон ҚЯОЖ Ижрочи директори Э. А. Амиралиева Фарғонадаги конференцияда ўз маърузасини шундай сўзлар билан бошлади. – Инсонпарварлик ва эзгулик ғояси бутун фаолиятимизннг асосини ташкил этади. Ташкилотимизнинг Низомида, бир қатор лойиҳаларда, «Соғлом бола йили» Давлат дастурини бажаришга кучли салоҳиятимиз бор.
Соҳа мутахассислари, вазирлкл ва идоралар, жамоатчилик ташкилотлари, ўқув муассасалари вакиллари очиқ музокарада иштирок этишди.
Иштирокчилар маърузаларида бу борадаги муҳим муаммолар тўғрисида юзма-юз сўзлашиш, уларни ҳал этишнинг янги йўлларини топиш, келажак режалар йўналишини аниқлаш учун бундай учрашувлар жуда муҳим эканлиги бир неча бор қайд этилди.
Фарғона вилоятининг барча туманларидан келган 64 нафар делегат конференция ишида фаол иштирок этишди. Ўтган йили амалга оширилган ишларнинг батафсил таҳлили Ўзбекистон ҚЯОЖ Фарғона вилоят ташкилоти раиси Ю.К.Рахимова маърузасида таъкидлаб ўтилди. Бугунги кунда бир қатор вилоят ташкилотларида 212минг аъзо, 950 нафардан ортиқ волонтёр фаолият юритади.
Жамият тузилмасида 4 та шаҳар, 15 та туман ва 72 та бошланғич ташкилот мавжуд. Миллий Жамиятнинг устувор йўналишларини амалга ошириш бўйича бир қатор ишлар йўлга қўйилган. Ҳар йили вилоят ташкилотининг моддий техник базаси мустаҳкамланади. Масалан, жорий йилда 10 та бўлинма компьютерлар, ксерокс ва принтерлар билан таъминланди. Ҳар бир бўлим электрон почтага эга. Йўлга қўйилган ишлар рақамларда ифода этилса, ҳисобот даврида 2 миллиард сўм маблағ тўпланди.

В апреле 2014 г.  состоялась отчетно-выборная конференция Ферганской областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
— Милосердие заложено в каждом из нас. Мы никогда не проходим мимо чужой беды, умеем сострадать и всегда сможем найти верные слова, — так начала свое выступление на отчетно-выборной конференции в Фергане исполнительный директор ОКП Узбекистана Э.А.Амиралиева. – Идеи гуманизма и милосердия составляют основу всей нашей деятельности. И у нашй организации есть сильный потенциал, чтобы на должном уровне выполнять задачи, определенные Уставом, поставленные в государственной программе “Год здорового ребенка”, в реализуемых проектах.
Специалисты сферы, представители министерств и ведомств, общественных организаций, учебных заведений приняли участие в открытом диалоге. В выступлениях участников не раз звучало — подобные встречи необходимы и для того, чтобы лицом к лицу поговрить о насущных проблемах, найти новые пути их решения, наметить ориентиры на будущее. 64 делегата со всех районов Ферганской области приняли участие в работе конференции. Подробный анализ проделанной работы в минувшем году прозвучал в докладе председателя Ферганской областной организации ОКП Узбекистана Ю.К.Рахимовой. Значительным событием в жизни Национального Общества стало чествование знаменательной даты – 150летия гуманитарной деятельности старейшей общественной организации на земле. Дата была отмечена активной деятельностью всех региональных подразделений.
Сегодня в рядах областной организации насчитывается свыше 212 тысяч членов, более 950 волонтёров. Структуру Общества составляют 4 городских, 15 районных и 72 первичных организаций. Налажена работа по реализации приоритетных направлений деятельности Национального Общества. С каждым годом укрепляется материально-техническая база областной организации. К примеру, в этом году 10 подразделений обеспечены компьютерами, в комплекте с ксероксом и принтерами, каждое отеделение имеет электронную почту. Показатель налаженной работы еще одна цифра – за отчетный период накоплено свыше 2 млрд. сум.