2015 йил 16 ноябрда “Инсонийлик” Республика ўқув-методик марказида “Меҳнат миграцияси” дастури бўйича ахборот-ўқув маркази ходимларининг учрашуви бўлиб ўтди.
Семинар ишида Ўзбекистон ҚЯОЖ Қашқадарё, Сурхондарё, Фарғона вилояти ва Тошкент шаҳар ташилотларининг лойиҳа координаторлари иштирок этди. Таклиф этилган меҳмонлар қаторида ҳамкорлар, Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш Бош бошқармаси, Тошкент шаҳар ўрта-махсус таълим Бош бошқармаси мутахассислари қатнашди.
“ ХҚХ ва ҚЯО Ҳаракати тарихи”, “Ўзбекистон ҚЯОЖ 90 йиллиги тўғрисида” , “Ўзбекистонда “Меҳнат миграцияси” дастурини амалга ошириш тўғрисида” ва “2013-2014 йилларда Марказий Аппарат тармоқларида иш якунлари” тақдимотлари билан Ўзбекистон ҚЯОЖ бўлимлар бошлиқлари П.Д. Абдуллахонов ва Т.С. Сабитов сўзга чиқди.
Шуни эслатиб ўтиш жоизки, Республикамизнинг тўртта минтақаси – Тошкент шаҳри, Фарғона, Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Федерацияси кўмагида меҳнат имгрантларини қўллаб-қувватлаш бўйича дастур амалга оширилмоқда.
Бугунги кунгача тўртта вилоятда ахборот-таълим Марказлари ташкил этилиб, фаолият юритмоқда. Учрашувда рақамли маълумотлар ҳам келтирилди. Лойиҳани амалга ошириш доирасида 4209 нафар киши ҳуқуқий билим олди, 3928 киши соғлиқни сақлаш масалаларига оид маълумотларга эга бўлди, 635 нафар йигит ва қиз эса компьютер малакалари бўйича ва рус тилига ўқитилди.
Учрашув қатнашчилари 2015 йилга мўлжалланган истиқболдаги вазифаларни кўриб чиқди ва тегишли тавсияларни қабул қилди.

16 января 2015 года в РУМЦе «Инсонийлик» состоялась рабочая встреча сотрудников информационно-обучающих центров программы «Трудовая миграция».
В работе семинара приняли участие координаторы проекта Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской областных организаций и Ташкентской городской организации ОКП Узбекистана. В числе приглашенных гостей — партнеры, специалисты Главного управления по труду и социальной защиты населения и Главного управления среднего специального образования г.Ташкента.
С презентациями «История Международного движения КК и КП», «О 90-летии ОКП Узбекистана», «О реализации в Узбекистане программы «Трудовая миграция» и «Итоги работы в сети ЦА в 2013-2014 годах» выступили начальники отделов ОКП Узбекистана П.Д.Абдуллаханов и Т.С.Сабитов.
Напомним, в четырех регионах республики — Ташкентской, Ферганской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях, Обществом Красного Полумесяца Узбекистана, при содействии Европейского Союза, Международной Федерации Красного Креста и Красного Полумесяца реализуется программа по поддержке трудовых мигрантов.
На сегодняшний день в четырех областях созданы и функционируют информационно-обучающие Центры. На встрече привели и цифровые данные. В рамках реализации проекта правовые знания получили 4209 человек, информированы по вопросам здравоохранения 3928 человек, обучены компьютерным знаниям и русскому языку 635 юношей и девушек, получили гуманитарную помощь свыше 100 человек.
Участники встречи рассмотрели перспективные задачи на 2015 год и приняли соответствующие рекомендации.