ТОШКЕНТ. Пойтахтимизнинг муҳташам “Зебу Зар” мажмуасида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти “Кексалари эъзозланган юрт” деб номланган маънавий–маърифий байрам тадбирини ташкил қилди. Ушбу тадбир 9 май “Хотира ва қадрлаш” куни, “Кексаларни эъзозлаш йили”, ҳамда Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро куни муносабати билан ташкил қилинди.
Меҳмонлар пойтахтимиздаги ўзгача тароват ва файзи билан ажралиб турувчи муҳташам марказларидан бирида кутиб олинди. Бино фойеси Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг кенг қамровли фаолиятини акс эттирувчи суратли плакатлар ва ахборот баннерлари билан безатилди.
Тантанали кечани ЎҚЯО Жамияти раиси, профессор Хамид Якубович Каримов очиб берди ва ташриф буюрганларларни қўшалоқ байрам билан қутлади. Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси раҳбари жаноб Жак Вилетта тадбир қатнашчиларига самимий қутловларини изҳор этди.
Байрам дастурхонига мамлакатимизнинг барча вилоятлари, Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Тошкент шаҳрида истиқомат қилаётган 150 нафар фахрийлар, уруш ва меҳнат фронти қатнашчилари, ОАВ вакиллари таклиф этилди.
Таъкидланганидек, 9 май куни Ўзбекистонда Хотира ва қадрлаш куни кенг нишонланиб, Иккинчи Жаҳон уруши даврида қурбон бўлган ҳамюртларимиз хотираси ёдга олинади. Зеро, фашизм устидан қозонилган ғалабада Ўзбекистоннинг ҳам қиссаси беқиёсдир. Иккинчи Жаҳон Уруши даврида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ташкилотлари вакиллари ҳам энг оғир паллаларда мардонавор хизмат кўрсатдилар.
Кеча давомида уруш ва меҳнат фахрийлари ўтмишни эсга олиб, яна бир бор ғалабага муносиб ҳиссасини қўшганларни ёдга олишди. Қадрли меҳмонлар сафида Андижон вилоят ташкилотининг фахрийси Бозорбой ота Муллабоев ҳам қатнашди. У бутун уруш давомида тиббиёт батальонида хизмат қилиб, оғир ярадорларни ҳаётга қайтариш учун мардоновор курашди.
– “Бу йил мен 91 ёшни қаршилайман, лекин ҳозиргача ўзимни ЎҚЯО Жамиятининг волонтёриман деб ҳисоблайман, – деди ўз сўзида Бозорбой ота. – Ҳалигача ёшлар билан учрашиб, бугунгидай гўзал тадбирларда иштирок этиб келаман ва тинчликни, осойишталикни, бошимиз узра мовий осмонни асраш кераклигини такрорлашдан чарчамайман. Биз – фахрийларга кўрсатилаётган эътибор ва ғамхўрлик учун Юртбошимизга чуқур миннатдорчилигимизни билдирамиз. Мен Миллий Жамият томонидан ушбу байрам тантанасига таклифини мамнуният ва қувонч билан қабул қилдим. Бизни бу ерда жуда яхши кутиб олишиб, барча шароитларни яратиб беришди. Бугун эрталаб эса қулай ва шинам автобусда пойтахтимизнинг гўзал гўшаларини томоша қилдик. Ташкилотчиларга ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз. Қадрдонлар билан қайта учрашиб дийдорлашганимиздан, байрамни биргаликда нишонлаганимиздан жуда хурсандмиз. Ҳаммаси учун катта раҳмат”.
Ташиф буюрган меҳмонларнинг 60 нафари, ЎҚЯО Жамиятининг уруш ва меҳнат фахрийлари куннинг биринчи ярмида замонавий автобусда пойтахтимизнинг диққатга сазовор жойларида бўлишиб, улкан ўзгаришлар, янгиланишларни, мустақиллик йилларида амалга оширилган чексиз ислоҳотлар натижалари билан яқиндан танишиб чиқишди. Фахрийлар янгидан барпо қилинган “Минор” мажмуасини томоша қилишди. Шу куни Мустақиллик майдонидаги Хотира майдонини зиёрат қилиб, Фавворалар сайлида ва байрам тадбирларида иштирок этишди. Хасти Имом мажмуасини зиёрат қилган меҳмонларимизга тарихимизга оид бир қатор маълумотлар сўзлаб берилди.
шонланади. Бу – Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракати Ҳар йили май ойида яна бир муҳим сана анъанавий равишда ер юзида ниташкил топган кун. Қарийб 152 йил давомида олижаноб ва эзгулик тамойилларига йўғрилган фаолият бу йил “Инсонпарварлик кучи: фундаментал тамойиллар амалда” шиори остида кенг нишонланмоқда. Ер юзидаги энг кекса жамоат ташкилотнинг шу кунгача эзгулик йўлидаги фаолиятининг асоси еттита тамойилни ташкил этиб, ушбу тамойиллар қабул қилинганига бу йил 50 йил тўлади.
Жорий йилда биз яна бир улуғ санани кенг нишонлаймиз – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой ташкил бўлганига 90 йил тўлади. “Кексаларни эъзозлаш йили” Давлат дастурида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти зиммасига муҳим вазифалар юклатилган. Дастурда кўрсатилган Иккинчи Жаҳон уруши қатнашчилари ва фронт ортида меҳнат қилган инсонлар, ўзгалар қарамоғига муҳтож, якка-ёлғиз қариялар, ногиронлар, нафақахўрларни қўллаб – қувватлаш, 100 ёшга тўлган ва ундан ошган инсонларга ижтимоий – руҳий кўмак бериш каби вазифаларни амалга оширишда Миллий Жамият кенг қамровли ишларни амалга оширмоқда. “Наврўз” умумхалқ баҳор байрамига тайёргарлик кўриш муносабати билан Ўзбекистон ҚЯОЖнинг барча вилоят, шаҳар-туман, бошланғич ташкилотлари томонидан “Меҳр-мурувват акциясини ўтказиш кунлари” деб қарор қилинди. 2015 йилнинг 4 ойи давомида, Жамият ташкилотлари ва бўлинмалари томонидан фахрийларга, Жамият қарамоғига олинган ўзгалар ёрдамига мухтож якка – ёлғиз кексалар, ногиронлар, жаъми 180 млн. сўмдан зиёд молиявий маблағ сарф этилди.
Йил якунигича Давлат Дастурда кўрсатилган режаларни амалга ошириш учун Ўзбекистон ҚЯОЖ томонидан 500 миллион сўмдан ортиқ маблағ йўналтириш кўзда тутилган.
Қўшалоқ байрам кечасида уруш ва меҳнат фаҳрийларига ЎҚЯО Жамиятининг эсдалик совғалари топширилди. Байрам тадбири давомида таниқли ўзбек эстрадаси хонандаларининг куй ва қўшиқлари кечага ўзгача файз бағишлади.

ТАШКЕНТ.“Кексалари эъзозланган юрт” – под таким символическим названием в комплексе “Зебу Зар” состоялось культурно-просветительское мероприятие Общества Красного Полумесяца Узбекистана. Праздничное торжество посвятили 9 мая – Дню Памяти и почестей, “Году внимания и заботы о старшем поколении”, а также Международному дню Красного Креста и Красного Полумесяца.
Ярким убранством и особой аурой светлого праздника встречал гостей один из самых красивейших уголков Ташкента. Фойе здания были украшены плакатами и информационными баннерами, посвященные разносторонней деятельности гуманитарной организации.
Торжественный вечер открыл и выступил с приветствием председатель ОКП Узбекистана, профессор Хамид Якубович Каримов. С поздравлением к коллегам обратился Глава Регионального представительства МККК в Центральной Азии господин Жак Вилетта.
К праздничному дастархану пригласили ветеранов войны и труда, заслуженных активистов Движения со всех областей страны и республики Каракалпакстан, партнеров и волонтеров, а также представителей СМИ. 9 мая Узбекистан отмечает день Памяти и Почестей, отдавая дань памяти тысячам соотечественникам, которые отдали свою жизнь на фронтах Второй мировой войны. Вклад Узбекистана в эту победу неоценим. В период Второй мировой войны весомую лепту внесли и подразделения ОКП Узбекистана. Организациями Общества Красного Полумесяца Узбекистана подготовлены 7 тысяч медицинских сестер, 16700 санитарных дружинниц, более 10 тысяч санинструкторов и санитарок. 2500 медицинских сестер и сандружинниц в самом начале войны отправились добровольцами на фронт и самоотверженно оказывали медицинскую помощь на передовых и в армейских частях, многие из них были награждены правительственными наградами.
На вечере своими воспоминаниями делились активисты ОКП Узбекистана, ветераны, те, кто своим самоотверженным трудом вносил свой вклад в дело развития Международного Движения. В почетном ряду гостей – и Бозорбой ота Муллабоев, старейший ветеран Андижанской областной организации, участник Второй мировой войны. Всю войну он прошел в медицинском батальоне, возвращал к жизни тяжелораненных.
“Мне в этом году исполнится 91 год. Но я до сих пор считаю себя волонтером Общества Красного Полумесяца Узбекистана, — сказал в своей выступлении Бозорбой ота. — До сих пор встречаюсь с молодыми, принимаю участие вот на таких праздничных мероприятиях и не устаю повторять – берегите мир и голубое небо над головой. Спасибо Президенту нашей страны за поддержку и внимание к нам, ветеранам. Я с радостью принял приглашение Национального Общества на праздничное торжество. Нас очень хорошо встретили. Сегодня с утра мы на комфортабельном автобусе осмотрели самые красивые места Ташкента. Спасибо всем организаторам. Нам всем было очень приятно вновь встретиться, пообщаться и вместе отметить наш праздник”.
В первой половине дня 60 ветеранов войны и труда, ветеранов Общества Красного Полумесяца Узбекистана приняли участии на экскурсии по памятным местам столицы. Гости праздничного вечера осмотрели достопримечательности города, побывали в новом масштабном комплексе «Минор». Затем группа посетила Площадь Мустакиллик, где приняла участие в праздничных торжествах, посвященных Дню фонтанов, осмотрели Площадь Памяти и Почестей. Экскурсию по городу продолжило посещение Комплекса Хасти Имом. Здесь собравшимся подробно рассказали о возрожденных истоках, традициях зодчества, гостям была предоставлена возможность увидеть и старинную реликвию – священный Коран.
Каждый год, 8 мая, в день рождения Анри Дюнана, отмечается знаковая дата — день основания старейшей гуманитарной организации в мире. В этом году Международному Движению Красного Креста и Красного Полумесяца исполняется 152 года. По всей планете он проходит под лозунгом “Сила гуманности: фундаментальные принципы в действии”. (“Инсонпарварлик кучи: Фундаментал тамойиллар амалда”). Этот слоган посвящен 50 летию принятия Фундаментальных принципов, их эффективности и актуальности в гуманитарной сфере на протяжении долгих лет.
В этом году мы будем отмечать еще одну славную дату — 90 летие старейшей гуманитарной организации Узбекистана – Общества Красного Полумесяца. В Государственной программе «Год заботы и внимания о старшем поколении» на Национальное Общество возложена задача по оказанию материальной поддержки и предоставлению медико-социальных услуг ветеранам войны и трудового фронта, одиноким престарелым, пенсионерам и инвалидам.
Масштабными действенными адресными программами гуманитарного характера будут охвачены все регионы нашей республики. В канун весеннего праздника “Навруз” во всех областях региональными организациями проведена гуманитарная акция по поддержке ветеранов и подопечных Национального Общества. Только за четыре месяца 2015 года одинокие, престарелые граждане, подопечные Общества получили материальную и благотворительую помощь на 180 миллионов сум. Адресная поддержка оказана людям в возрасте 100 лет и старше. Кроме того, на личные счета 565 стариков в “Халк банке” перечислено по 100 000сум. Оказана патронажная и медицинская помощь 3 500 ветеранам и представителям старшего поколения. В работе по обеспечению выполнения пунктов Госпрограммы активно участвуют сотрудники и 190 патронажных сестер милосердия ОКП Узбекистана, работающих во всех районах и городах республики, также волонтеры Общества из числа студентов вузов, колледжей, лицеев, активисты сходов граждан махаллей, социальные работники управлений труда и защиты населения.
На реализацию пунктов Государственной программы ОКП Узбекистана будет направлено свыше 500 миллионов сум.
В ходе праздничного вечера ветераны войны и труда, активисты и старейшие работники гуманитарной организации были награждены ценными подарками.