Мамлакатимиз Президентининг Фармойишига асосан Ўзбекистон Қизил Ярми Ой Жамияти зиммасига мухим вазифа – аҳолининг ижтимоий химояга муҳтож қатламига беғараз ёрдам кўрсатиш юклатилган. Инсонпарварлик миссиясини бажариш учун ҳар йили ноябр ойида инсонпарварлик ташкилоти фондига маблағ йиғиш анъанавий декадаси ўтказилади.
Мустақиллигимизнинг илк йиллариданоқ нодавлат нотижорат ташкилотлари ва бошқа фуқаролик жамиятларининг тикланиши ҳамда барқарор ривожланиши учун самарали чоралар кўрила бошланди. Шу боис ҳозирги шароитда ННТ лари демократик қадриятлар, ҳуқуқ ва эркинликлар, инсонларнинг қонуний манфаатларини ҳимоялашнинг муҳим омили бўлиб қолмоқда. Фуқароларнинг ўз имкониятларини амалга ошириш, уларнинг ижтимоий, иқтисодий фаоллигини ва ҳуқуқий маданиятини ошириш учун қулай шароит яратади. Бу вазифаларни энг кекса иснонпарварлик ташкилоти – Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти муваффақиятли амалга оширмоқда.
ЎҚЯО Жамиятининг устувор вазифаларидан бири – ижтимоий йўналишдаги давлат дастурларини амалга оширишда яқиндан кўмак бериш хисобланади. “ Кексаларни эъзозлаш йили” Давлат дастури доирасида ушбу ҳайрли ишларга Миллий Жамият томонидан 400 милион сўм йўналтирилди.
Жамият фонди турли манбаалар – маркалар тарқатиш, корхоналар ва ташкилотлар мутахассисларини биринчи ёрдам кўрсатиш малакаларига ўргатиш ва кенг кўламли хайрия акцияларидан йиғилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Қарорига мувофиқ ҳар йили ноябрь ойи бошида республика бўйича Жамият фондига маблағ тўплаш декадаси ўтказилади. Бугунги кунда минтақалар ҳокимларига муҳим инсонпарварлик акциясини юқори даражада ўтказишда вилоят ташкилотларига ҳар томонлама кўмаклашиш юзасидан хат жўнатилган. Декада давомида йиғилган маблағ “Кексаларни эъзозлаш йили” Давлат дастури бандларини амалга ошириш учун йўналтирилади. Жамият васийлари, ёлғиз, кекса, ногирон ва кўп болали оилаларга манзилли хайрия ва маънавий ёрдам кўрсатиш, фавқулодда вазиятларда аҳолини қўллаб-қувватлаш шулар жумласидандир.

Указом Президента страны на Общество Красного Полумесяца Узбекистана возложена задача по оказанию бескорыстной помощи уязвимым слоям населения. Для выполнения гуманитарной миссии ежегодно в начале ноября проводится традиционная декада сбора средств в фонд гуманитарной организации.
С первых лет независимости в нашей стране были приняты эффективные меры для становления и динамичного развития негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества. Благодаря этому в нынешних условиях ННО становятся важным фактором защиты демократических ценностей, прав и свобод, законных интересов людей, создают условия для реализации гражданами своего потенциала, повышения их общественной, социально-экономической активности и правовой культуры. Эти задачи успешно осуществляются старейшей гуманитарной организацией страны – Обществом Красного Полумесяца Узбекистана.
В числе приоритетных задач ОКП Узбекистана — содействие выполнению государственных проектов социальной направленности. В рамках реализации программы «Год внимания и заботы о старшем поколении» Национальным обществом на эти цели будет направлено свыше 400 млн.сум.
Фонд Общества формируется из различных источников — это и проведение масштабных благотворительных акций, распространение марок, обучение специалистов предприятий и организаций навыкам оказания первой помощи при травмах.
Согласно Постановлению Кабинета Министров Узбекистана, каждый год, в начале ноября по всей республике проводится декада по сбору средств в фонд Общества. На сегодняшний день хокимам регионов направлены письма с просьбой об оказании всесторонней поддержки областным организациям в проведении на должном уровне важной гуманитарной акции. Средства, собранные в ходе декады будут направлены на выполнение пунктов Государственной программы «Год внимания и заботы о старшем поколении», Это адресная благотворительная, материальная и моральная помощь подопечным Общества, одиноким, пожилым, инвалидам, многодетным семьям, поддержка населения при возникновении ЧС.