2016 йил 15 сентябрда Ўзбекистон ҚЯО Жамияти Марказий офисида Миллий Жамият Раёсатининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Раёсат ишида Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарлари ва бўлим бошлиқлари, минтақавий ташкилотлар раислари ва ижрочи директорлари иштирок этишди.
Йиғилганлар Ўзбекистон Республикасининг биринчи Президенти И.А.Каримов хотирасига бир дақиқа сукут сақлаш билан ҳурмат бажо келтирдилар.
Мамлакатимиз мустақиллигининг 25 йиллиги арафасида энг азиз байрам муносабати билан Ўзбекистон ҚЯОЖ ходимларининг бир гуруҳи “Ўзбекистон мустақиллигига 25 йил” эсдалик медалига сазовор бўлдилар. Улар орасида мамлакатимизда барқарорликни сақлаш ва унинг янада ривожланишига муносиб ҳисса қўшиб келаётган Миллий Жамияти вакиллари, юқори даражадаги профессионал ходимлар ҳам бор. Ўзбекистон ҚЯО Жамиятининг раиси, профессор Ҳ.Ё.Каримов ушбу медал соҳибларини қилган хизматлари учун ҳақли мукофот олганликлари билан табриклади.
Бугунги кун тартибида – биринчи ярим йиллик якунлари ва келгуси ойларга мўлжалланган вазифалар, бўлиб ўтган йиғилишлардаги қарорларнинг бажарилиши якунлари. Раёсат қатнашчилари шунингдек, Сурхондарё вилоят ва Тошкент шаҳар ташкилотларининг ҳисоботларини, “Инсонийлик” РЎМ марказининг фаолиятига оид ахборотни тингладилар.
Ўзбекистон ҚЯОЖ Раиси Ҳ.Ё.Каримов ҳисобот маърузасини йиғилганларга хавола этди. Қайд этиб ўтилганидек, “Соғлом она ва бола йили” Давлат дастурини бажариш доирасида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг барча бўлимлари томонидан кенг кўламли ишлар амалга оширилди. Хусусан, жорий йилнинг август ойигача Давлат дастурининг 40-банди бўйича 2 655 оилага 381 миллион сўм миқдорида моддий ёрдам кўрсатилди. 28-бандда кўрсатилган ахборот бюллетенларини тайёрлаш учун 20 миллион сўмдан ортиқ маблағ сарфланди. Мухим масала – ҳайрия декадаси ва унда ташкилотлар ҳисоб рақамларига маблағ жалб этиш йиғилишда алоҳида кўриб чиқилди. Мазкур масалада маҳаллий ҳокимиятлар, ташкилот ва идоралар бизни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётганини қайд этиб ўтиш жоиз, дея таъкидланди маърузада. Тўпланган маблағлар ҳақида гапирсак, жорий йилнинг 6 ойи мобайнида Ўзбекистон ҚЯОЖ ташкилотлари бюджетига 5 миллиард 265 миллион сўмдан ортиқ маблағ жалб этилди.
Бундаги сайъ ҳаракатларда Олий Мажлис ҳузуридаги Жамоатчилик фонди грантлари яхши қўмак бўоиб хизмат қилмоқда. 2016 йилда Ўзбекистон ҚЯОЖнинг 10 та лойиҳаси грант ғолиблари бўлишди. Улар қаторида Андижон, Бухоро, Сирдарё, Сурхондарё вилоятлари ва Тошкент шаҳар ташкилотлари, Бухоро вилоятидаги Қоровулбозор туман ташкилоти, Навоий вилоятидаги Конимех ва Нурота район ташкилотлари, Сурхондарё вилоятидаги Жарқўрғон район ташкилоти бор. Ушбу ташкилотларнин ҳисоб рақамларига жами 200 миллион сўмдан ортиқ грант маблағлари тушди.
Шундан кейин ноябр ойида ўтказиладиган навбатдаги маблағ йиғиш декадасини юқори даражада ўтказиш ҳақида алоҳида фикрлашиб олинди. Вилоят ҳокимиларига ана шу масалада ёрдам кўрсатиш ҳақида махсус хат тайёрланган, энди минтақалар ҳокимларининг қарорини қабул қилишга оид чора-тадбирларни амалга ошириш зарур.
Жамиятнинг XXI Қурултойида бошланғич ташкилотлар иш фаолиятини янада такомиллаштириш, жойларда ижрочи директорлар фаолиятининг самарадорлигини ошириш, барча ходимлар хатти-ҳаракатининг ўзаро уйғунлигини таъминлаш ва ходимларнинг малакасини оширишга оид қарор қабул қилинганлигини эслатиб ўтамиз. Ҳозирги пайтда баъзи минтақавий ташкилотлар ижрочи директорлари статстларга айланиб қолишган, улар телефонга жавоб қайтариш ёки курьерлик билан шуғулланишмоқда. Аслида эса, ижрочи директор – масъул ходим, у инсонпарварлик ташкилоти ишини энг майда икир-чикирларигача биладиган ва унинг фаолияти учун раис билан биргаликда жавоб берадиган юқори даражадаги профессионалга айланиши керак.
Кварталда бир марта ижрочи директорларнинг ишчи йиғилишини ўтказиш — Миллий Жамият ишидаги янгиликлардан бири саналади. Бундан ташқари, минтақавий ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш бўйича тизимли ишлаш ташкил этилади. Бу вазифа “Инсонийлик” РЎМ марказга топширилади.
Биз жойлардаги раҳбарлар қандай ишлаётганини жуда яхши биламиз. Ким ўз ишини сидқидилдан бажараётганини, ким эса ҳафталаб сафар ва саёҳатларда бўлаётганидан хабардормиз. Жойларда ижро интизомига риоя қилиш зарур. Унумли фаолият ҳар бир кишининг қатъий иш графигидан бошланади. Барча ходимлар бир жамоа бўлиб ишлай олсагина, кўрсатгичлар юқори бўлиб, натижалар кўнгилдегидек бўлади.

Итоги очередного раёсата
15 сентября 2016 г. в Центральном офисе ОКП Узбекистана состоялось очередное заседание Президиума Национального Общества. В работе Раёсата приняли участие руководители и начальники отделов ОКП Узбекистана, председатели и исполнительные директора региональных организаций.
Собравшиеся почтили минутой молчания память первого Президента Узбекистана И.А.Каримова.
В преддверии главной даты – 25 годовщины независимости Узбекистана, в честь самого дорогого праздника  страны большая группа сотрудников ОКП Узбекистана удостоена Памятных знаков  «Узбекистон мустакиллигига 25 йил». В их числе — профессионалы высокого уровня,  внесшие  личный вклад  в укрепление стабильности и процветания государства. Председатель ОКП Узбекистана, профессор Х.Я.Каримов поздравил всех обладателей знаков с заслуженной наградой.
На повестке дня – итоги первого полугодия и задачи на предстоящие месяцы, выполнение постановлений предыдущих собраний, также участники Раёсата прослушали отчеты Сурхандарьинской областной и Ташкентской городской организаций, прозвучала информация о деятельности РУМЦ «Инсонийлик».
С отчетным докладом выступил председатель ОКП Узбекистана, профессор Х.Я.Каримов. Как было подчеркнуто, в рамках реализации Государственной программы «Год здоровой матери и ребенка» проделана многоплановая работа всеми подразделениями ОКП Узбекистана. В частности, к августу текущего года по пункту № 40 оказана материальная помощь 2 655 семьям в размере 381 млн.сум. Для выполнения задач пункта № 28 по подготовке информационных бюллетеней направлено свыше 20 млн.сум. Отдельный вопрос, рассмотренный на встрече – привлечение средств на счета организации. Надо отметить, в этом вопросе организации и ведомства, местные хокимияты всесторонне поддерживают нас. И если говорить о средствах, то за 6 месяцев текущего года в бюджеты организаций ОКП Узбекистана привлечены свыше 5 миллиардов, 265 миллионов сумм.
Хорошей поддержкой стали и гранты Общественного фонда при Олий Мажлисе. В 2016 году победителями грантов стали 10 проектов ОКП Узбекистана. В их числе Андижанская областная организация, Бухарская областная и Караулбазарская районная, Канимехская и Нуратинская районные организации Навоийской области, Сырдарьинская, Сурхандарьинская областныя и Жаркурганская районнае организации, город Ташкент.  Всего на счета поступило свыше 200 млн. грантовых средств.
Предметный разговор шел и о проведении на высоком уровне очередной декады по сбору средств, который состоится в ноябре. Подготовлены письма на имя хокимов, и теперь необходимо предпринять меры по принятию решений хокимами регионов.
Напомним, на ХХI Курултае было принято решение о совершенствовании работы первичных организаций, повышении эффективности деятельности исполнительных директоров на местах, обеспечения слаженности действий всех сотрудников и повышения квалификации работников подразделений. В настоящее время исполнительные директора некоторых региональных организаций стали просто статистами, отвечают на телефонные звонки, или работают курьерами. На самом деле исполнительный директор – лицо ответственное, он должен стать профессионалом высокого уровня, который разбирается в мельчайших деталях работы гуманитарной организации и отвечает за ее деятельность вместе с председателем.
В числе новшеств в работе Национального Общества — проведение раз в квартал рабочих заседаний совместно с исполнительными директорами. Кроме того, будет организована системная работа по повышению квалификации сотрудников региональных подразделений.  Эта задача возложена на РУМЦ “Инсонийлик”.
Мы хорошо знаем, как работают руководители на местах. Знаем, кто добросовестно выполняет свою работу, а кто неделями находится в разъездах. Надо соблюдать исполнительскую дисциплину на местах. Хорошая работа начинается с четкого рабочего графика для каждого. И результат будет только тогда, когда все сотрудники станут работать одной командой, стремиться добиться высоких результатов по всем показателям.