3-15 октябрь кунлари Болонья шаҳрида (Италия) Европа Иттифоқининг Биринчи ёрдам кўрсатишга ўқитиш (FAEEN) бўйича йиллик йиғилиши бўлиб ўтди. Бу йилги йиғилишда 30 га яқин Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой жамиятлари вакиллари, шу жумладан, Озарбайжон, Белоруссия, Грузия, Тожикистон, Эстония, Қирғизистон ҳамда Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ва Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой жамиятлари Халқаро Федерацияси вакиллари иштирок этишди.
Форумда ишида Ўзбекистон ҚЯО Жамияти делегацияси ҳам қатнашди. Анъанавий саналган ушбу семинар бу гал “Марказда Биринчи ёрдамни бизнинг ёндошувимиз ва хатти-ҳаракатларимиз билан қандай қўллаб-қувватлаш керак” деган мавзуга бағишланди. FAEEN Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой Миллий Жамиятлари ўртасида Биринчи ёрдам кўрсатишга ўқитиш ва унинг педагогик методологиясига оид тажриба алмашиш ва уни муҳокама қилишнинг муҳим воситаси саналади.
Йиғилиш кун тартибига кўра “Биринчи ёрдам ва реанимация бўйича 2016 йилги Қулланма”ни, аҳолини биринчи ёрдам кўрсатишга ўқитишни ташкил этиш тажрибаси ва унинг сифатини, турли тоифадаги кишилар гуруҳини, шу жумладан, мактабгача ва мактаб ёшидаги болаларни, ўқитишга жорий этиш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ҚЯОЖ вакили ва Биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича Глобал Ахборот Маркази раҳбари доктор П.Кассан ва менежери Д.Иссард хоним ўртасида ишчи учрашуви бўлиб ўтди. Суҳбат пайтида Марказ томонидан Биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича бериладиган халқаро сертификатни янгилаш масалалари муҳокама қилинди.
Эрик Бернес билан суҳбатда Миллий жамиятлар вакилларининг ХҚХҚ ҳузуридаги Биринчи ёрдам кўрсатиш ва госпиталгача тез ёрдам Марказида ташкил этилувчи таълим тренингларида иштирок этиши масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Учрашув доирасида, шунингдек, Биринчи ёрдам кўрсатиш курслари ташкил этишда қўлланилувчи асбоб-ускуна ва инвентарлар кўргазмаси ташкил этилди.

3-15 октября в г. Болонья (Италия) состоялось Ежегодное собрание Европейского Сообщества по обучению Первой Помощи (FAEEN). В нынешнем году на встрече приняли участие представители около 30 Национальных Обществ, в том числе, Азербайджана, Белоруссии, Грузии, Таджикистана, Эстонии и Кыргызстана, а также Международного Комитета Красного Креста и Международной Федерации обществ КК и КП. В работе форума приняла участие и делегация Общества Красного Полумесяца Узбекистана.
Традиционный семинар на этот раз был посвящен теме «Как поддерживать Первую Помощь в Центре, в нашем подходе и в наших действиях». Напомним, FAEEN является одним из важнейших инструментов для обсуждения, обмена опытом методологии педагогики и обучения ПП среди Национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.
В повестке дня собрания рассмотрены вопросы внедрения в практику «Руководства по ПП и реанимации на 2016 год», организации обучения населения оказанию первой помощи и его качества, включения тем в образовательные группы для различных категорий лиц, в частности, для детей школьного и дошкольного возраста.
Представитель ОКП Узбекистана провёл рабочую беседу с главой и менеджером Глобального Справочного Центра по Первой Помощи — д-ром П.Кассаном и г-жой Д.Иссард. Во время беседы были обсуждены вопросы обновления международного сертификата по ПП, выдаваемого Центром.
В беседе с Эриком Бернесом были затронуты вопросы участия представителей Национальных Обществ на обучающих тренингах по ПП в Центре первой помощи и догоспитальной скорой помощи при Международном Комитете Красного Креста. Также в рамках встречи была организована выставка оборудования и инвентаря, применяемых в организации курсов по Первой помощи.