2017 йил 19 январда Миллий Жамиятнинг Марказий офисида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги шартнома имзоланди.
Яқин икки йил ичида ЎҚЯО Жамиятининг ҳамкорлик ришталари ХҚХҚнинг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонасининг янги раҳбари жаноб Жан-Жером Касабьянка раҳбарлигида амалга оширилади.
Дастлаб Миллий Жамият ҳамда Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси ўртасидаги самарали шерикчилик йилдан йилга мустаҳкамланаётгани таъкидланди.
Эслатиб ўтамиз, ХҚХҚ Ўзбекистонда Миллий Жамиятнинг салоҳиятини мустаҳкамлашга, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро ҳаракатининг Асосий тамойилларини юксалтиришга кўмак бериб келмоқда. Шунингдек, Халқаро гуманитар ҳуқуқни тарғиб қилиш, фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш, жумладан, ахолини биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш каби йўналишларда ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилган.
Мамлакатимиз Президенти томонидан “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” деб эълон қилинган ушбу йилда имзоланган Келишув доирасида давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари, ФВВ, таълим вазирликлари, ННТ, маҳалла фаоллари вакиллари иштирокида учрашувлар, семинарлар, илмий-амалий конференциялар, “давра суҳбатлари” ўтказиш режалаштирилган.
Келишувда маҳалла ва мактабларда аҳоли ва болаларни ФВда биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларига ўргатиш, жиҳозлар харид қилиш, мактабларни ФВда зарур бўлган биринчи эҳтиёж материаллари билан таъминлашга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган. Ўзбекистон ҚЯОЖнинг Офатларга қарши Миллий тезкор жамоаси учун анъанавий дала машғулотлари ташкил этилади. Булардан ташқари, “Ёш қутқарувчи” командалари мусобақалари ва санитар дружиналари учун биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш бўйича тренинг ўтказилиши кўзда тутилган. Лойиҳани амалга ошириш доирасида вилоят ва туман ташкилотлари раҳбар ходимлари учун таълимга оид семинарлар ташкил этилади.

19 января 2017 года в Центральном офисе Национального общества состоялось подписание Рамочного соглашения о сотрудничестве между Обществом Красного Полумесяца Узбекистана и Международным Комитетом Красного Креста.
В ближайшие два года партнерское сотрудничество будет осуществляться под руководством нового Главы Регионального представительства МККК в Центральной Азии г-ом Жан — Жером Касабьянка.
Как было подчеркнуто вначале встречи, эффективное партнерство ОКП Узбекистана и Регионального представительства Международного Комитета Красного Креста укрепляется с каждым годом.
Напомним, МККК в Узбекистане оказывает содействие в укреплении потенциала Общества, продвижении и укреплении Основополагающих принципов Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца. Налажены партнерские связи по таким направлениям деятельности, как распространение Международного гуманитарного права, подготовка и реагирование на ЧС, включая вопросы первой помощи.
В нынешнем году, объявленном Президентом страны Годом диалога с народом и интересов человека, в рамках подписанного Соглашения, запланировано проведение семинаров, встреч, «круглых столов», научно-практической конференции с участием представителей органов государственной власти и управления, МЧС, образования, ННО, активистов махаллей.
Соглашением предусмотрена также реализация проектов по ЧС по обучению населения и детей навыкам оказания первой помощи в махаллях и школах, закупка оборудования, оснащение школ предметами первой необходимости при возможных ЧС. Будут организованы традиционные полевые учения для сборной Национальной команды по реагированию на бедствия ОКП Узбекистана. Предусмотрено проведение соревнований «Юный спасатель», а также тренинга по обучению первой помощи для сандружин. В ходе реализации проекта будет проведен обучающий семинар для руководящего состава областных и районных организаций.