2017 йил 9 октябр куни ЎҚЯОЖ Урганч шахар бўлими ижрочи директори З.Машарипова, “Меҳр-шафқат” ҳамшираси М.Абдуллаева ва Хоразм вилоят ташкилоти тренери А.Губайдулин иштирокида Урганч Давлат университетининг 23 нафар ўқитувчилари иштирокида, 28 октябрда эса “Феруз” МЧЖнинг 30 нафар ишчи ходимлари учун “Фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш” мавзусида семинарлар ташкил этилди.
Тингловчиларга Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой Халқаро ҳаракати, ЎҚЯОЖ тарихи ва фаолият йўналишлари ҳақида ахборот берилгач, фавқулодда вазиятлар ва уларнинг турлари, жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатишнинг мазмуни ва усуллари тўғрисида кўргазмали билимлар етказиб берилди. Тадбир натижасида ушбу олий ўқув юртида ҚЯОЖнинг бошланғич ташкилоти тузилди.
30 октябрда ЎҚЯОЖ Хоразм вилоят ташкилоти томонидан “Coca-cola” LTD ichimligi Uz. корхонасининг ходимлари иштирокида “ЎҚЯОЖ тарихи ва фаолияти” мавзусидаги тадбир ташкил этилди. Унда вилоят ташкилоти раиси З.Р.Палванова ҚХ ва ҚЯО ХҲ, ЎҚЯОЖ тарихи ва фаолият йўналишлари ҳақида ахборот берди. Шундан сўнг вилоят ташкилоти ФВ тренери А.Губайдулин томонидан “Фавқулодда вазиятларда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш” мавзусида қизиқарли ва кўргазмали материаллардан фойдаланиб етарли даражада билимлар берилди.

9 октября 2017 г. для преподавателей Ургенчского Госуниверситета, 28 октября для сотрудников ООО «Феруз», 30 октября для работников учреждения “Coca-cola” LTD ichimligi Uz. были проведены семинары по Оказанию первой помощи пострадавшим при ЧС.
Председателем облорганизации З.Р.Палвановой, исполнительным директором городского отделения З.Машариповой, сестрой милосердия М.Абдуллаевой и тренером по ЧС облорганизации А.Губайдулиным были прочитаны лекции об истории и деятельности Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца и Общества Красного Полумесяца Узбекистана. Затем с помощью наглядных материалов участникам были разъяснены виды ЧС, показаны как надо оказать первую помощь пострадавшим. По окончании мероприятия в ВУЗе были созданы первичные организации ОКПУ.