Таъкидлаш жоизки, кўнгиллилар ҳаракатининг яхши мувофиқлаштирилган, тизимли ташкил этилган иши туфайлигина ташкилотимиз фаолиятини амалга ошириш мумкин. Волонтерлар, аъзолар ва ходимлар билан биргаликда ташкилотнинг асосини ташкил қилади. Юзлаб одамларга ёрдам бериш, қилаётган ҳар бир ишимиз кўнгиллиларимизга бевосита боғлиқ. Ҳаётни сақлаб қолиш, азоб-уқубатларни енгиллаштириш, маблағ тўплаш – буларнинг барчаси бизнинг кўнгиллиларимиз фидокорона ва бизга ўз вақтларини аямай ажратишлари ҳамда кучларини ушбу фаолиятларга йўналтиришлари туфайли амалга ошириш мумкин. Улар турли тадбирларда, хусусун: инсонпарварлик қадриятларининг асосий тамойилларини тарқатиш; акциялар ва хайрия тадбирлари; ёшлар орасида ОИВ инфексияси тарқалишининг олдини олиш; ёлғиз кексалар ва ногиронларни, боқувчисини йўқотган болаларни ва бошқа ижтимоий ҳимояга муҳтож тоифаларни ижтимоий қўллаб-қувватлашда; фавқулодда вазиятлар ва табиий офатлар пайтида ёрдам кўрсатишда; донорликни ривожлантириш, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш ва бошқалардир.
Навоий вилояти ташкилотининг кўп қиррали Низом фаолияти, авваламбор, инсон ресурсларини, энг аввало, кўнгиллиларни жалб қилишни тақозо этади. Бугунги кунда минтақавий ҚЯОЖ ташкилоти ўз сафларида 950 дан ортиқ кўнгиллиларга эга бўлиб, улар табиий офатларга қарши кураш гуруҳи, санитария отрядлари, санитария постлари ва бўлинмалари каби ихтиёрий тузилмаларнинг бир қисмидир. Кўнгиллиларнинг 100 нафардан ортиғи давлат ташкилоти ва муассасалари ходимлари, 86 нафари “Ватанпарвар” ташкилоти курсантларидир. Кўнгиллилар орасида такси ва йирик юк машиналари ҳайдовчилари, тиббиёт ходимлари, божхона хизмати ходимлари, ички ишлар ходимлари, оммавий ахборот воситалари ходимлари ва бошқалар бор.
Халқаро волонтёрлар куни муносабати билан вилоят ташкилоти томонидан катта тадбир ўтказилди, унда ташкилот фаолияти ҳақида тасвирий маълумотлар тақдим этилди. Шунингдек, шу куни фаол кўнгиллилар диплом, ташаккурнома ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирландилар. Тадбир вилоят телевиденияси орқали намойиш этилди ва бу Ўзбекистон ҚЯОЖ ҳудудий ташкилотига кўнгиллиларнинг янги оқимига туртки бўлди.

Надо отметить, что только благодаря слаженной, структурно организованной работы волонтерского движения возможна деятельность нашей организации. Волонтеры вместе с членами и штатными сотрудниками создают основу организации. Всё, что мы делаем хорошего, помогая сотням людей, напрямую связано с волонтерами. Спасенная жизнь, облегчение страданий, привлечение средств, всё это возможно только потому, что наши добровольцы бескорыстно и безвозмездно отдают нам свое время, силы и энергию. Они участвуют в различных видах деятельности: распространении основополагающих принципов гуманитарных ценностей; в акциях и благотворительных мероприятиях; профилактике распространения ВИЧ среди молодёжи; в оказании социальной поддержки одиноким престарелым и инвалидам, сиротам и другим уязвимым категориям людей; содействуют в оказании помощи при ЧС и стихийных бедствиях; способствуют развитию донорства, пропагандируют здоровый образ жизни и т.д.
Многогранная уставная деятельность Навоийской областной организации в первую очередь требует привлечения людских ресурсов и прежде всего волонтеров. Сегодня областная организация ОКПУ насчитывает в своих рядах более 950 волонтеров, которые находятся в составе таких добровольных формирований как Команда реагирования на бедствия, санитарные дружины, санитарные посты и звенья. Более 100 волонтеров являются служащими государственных организаций и учреждений, 86 — курсанты организации «Ватанпарвар». Среди волонтеров есть и шофера такси и больших грузовых автомашин, медицинские работники, сотрудники таможенной службы и органов внутренних дел, журналисты средств массовой информации и другие.
В честь Международного Дня волонтеров областная организация провела большое мероприятие, где была представлена иллюстрированная информация о деятельности организации. Также в этот день активные волонтёры были награждены дипломами, благодарственными письмами, сертификатами признательности и ценными подарками. Мероприятие транслировалось по областному телевидению, что дало импульс новому потоку добровольцев в состав областной организации ОКП Узбекистана.