Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси ва Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти билан имзоланган Шартномага мувофиқ Aндижон вилояти ва Тошкент шаҳрида «Табиий офатларга тайёргарлик кўриш ва табиий офатлар хавфини камайтиришнинг институционал имкониятларини кучайтириш» дастури амалга оширилмоқда. Ушбу дастурнинг мақсади фавқулодда вазиятларга тайёргарликни ошириш, фуқаро муҳофазаси жамоавий гуруҳларини ташкил этиш, аҳолини фавқулодда вазиятлар бўйича кўникмаларга ўргатиш, ҳудудларни зарур бўлган биринчи ёрдам воситалари билан жиҳозлаш, хавфли зоналарни харитада кўрсатиш, талабалар ва мактаб ўқувчиларига фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш кўникмаларини ўргатишдан иборатдир.
Дастурга мувофиқ, Aндижон вилояти ва Тошкент шаҳрида маҳаллаларида жамоат фуқаро муҳофазаси гуруҳлари тузилмоқда, маҳаллалар аҳолиси биринчи ёрдам, иқлим ўзгариши ва фавқулодда вазиятларда ёрдамни тақсимлаш бўйича семинарларда қатнашиб келмоқдалар. Ушбу лойиҳа доирасида қамраб олинган барча маҳаллаларда симуляцион ўқув-машғулотлари ва семинарлар ташкил етилди, енг зарур буюмлар, қутқарув гуруҳлари аъзолари учун формалар, резина этиклар ва бошқалар ҳаридлар амалга оширилди. Ҳозирги кунда Тошкент шаҳрида тузилган жамоалар учун ҳам худди шундай бую
млар харид қилиш бўйича ишлар амалга оширилмоқда. Шунингдек, лойиҳа доирасида фавқулодда вазият оқибатларини бартараф етишда керак бўлиши мумкин бўлган махсус воситалар: болға, арра, перфоратор, пармалагич, зинапоя ва бошқа буюмлар ҳарид қилинди ҳамда улар билан ишлаш қоидалари бўйича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, лойиҳа доирасида мактаб ўқувчилари ўртасида суратлар, қўл меҳнати буюмлари ва «Ёш қутқарувчилар» мусобақалари, ўқитувчилар ўртасида ФВВга тайёргарлик бўйича очиқ машғулотлар ўтказилиб, ғолиблар қимматбаҳо совғалар билан тақдирландилар.
Ундан ташқари жамият фавқулодда вазиятлар тайёргарлигини ошириш мақсадида лойиҳа доирасида чодирлар, ошхона буюмлари, чойшаблар, раскладушка, сочиқлар ва бошқа кўплаб буюмлардан иборат ноозиқ-овқат товарлари харид қилинди ва марказий омборга жойлаштирилди.
Ҳозирги кунга келиб лойиҳа якунланиб бормоқда, кейинчалик лойиҳа географиясини кенгайтириш ва лойиҳани давом эттириш мақсадида Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой жамиятлари Федерацияси билан амалий ишлар олиб борилмоқда.

Проект обеспечения готовности населения к ЧС
В соответствии с Соглашением, подписанным с Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца,  Обществом Красного Полумесяца Узбекистана  в Андижанской области и городе Ташкент проводится программа «Укрепление институционального потенциала по обеспечению готовности к стихийным бедствиям и снижению риска стихийных бедствий».  Целью этой программы является повышение готовности к чрезвычайным ситуациям, организация коллективных групп гражданской обороны, обучение населения навыкам работы после возможных стихийных бедствий и техногенных катастроф, оснащение районов необходимыми инструментами первой помощи, нанесение на карту зон риска, а также обучение студентов и школьников действиям в чрезвычайных ситуациях и навыкам оказания первой помощи.
В соответствии с программой  по месту жительства граждан формируются бригады скорой помощи, организуются обучающие семинары по первой помощи. Во всех махаллях, покрываемых данным проектом, были организованы  симуляционные тренинги и учения, закуплены предметы первой необходимости, форма для членов спасательных команд, резиновые сапоги и другие предметы первой необходимости.
Также в рамках проекта был закуплен специальный инструментарий, который может понадобится во время  устранений последствий ЧС – это молотки, бензопилы,  перфоратор,  крепеж, лестницы, а также проведено обучение правилам  работы с ними. Кроме того, в микрорайонах среди школьников прошли конкурсы по рисованию, по рукоделию и смотры  «Юные спасатели», а  среды учителей-  открытие занятие по СРБ, победители которых были награждены ценными призами.
Кроме того, чтобы повысить готовность Общества к чрезвычайным ситуациям, в рамках проекта были закуплены непродовольственные товары, в том числе палатки, кухонная принадлежности, простыни, раскладушки, полотенца и многое другое.  На сегодняшний день проект близится к завершению и ведется практическая работа с Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца по дальнейшему расширению географии и продолжению проекта.