ТУРКИЙ ДАВЛАТЛАР КЕНГАШИГА АЪЗО МАМЛАКАТЛАР ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ЖАМИЯТЛАРИНИНГ ОНЛАЙН СЕМИНАРИ
2021 йил 21 апрелда Туркий Кенгашга аъзо Қизил Ярим Ой жамиятлари раҳбарларининг 1-йиғилиши (онлайн) бўлиб ўтди.
Учрашувни Б.К. Aмреев – Туркий Кенгаш Бош котиби олиб борди, шунингдек учрашувда Туркия Миллий Жамияти Президенти ва Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси вице-президенти К. Киник, Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон ва Қирғизистон миллий жамиятлари раҳбарлари ҳам иштирок этдилар.
Учрашувда қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
- Туркий Кенгашига аъзо мамлакатларнинг Қизил ярим ой жамиятлари томонидан CОВИД-19 пандемияси келтириб чиқарган чекловлар даврида амалга оширилган ишлар ва тадбирларнинг ҳозирги ҳолати.
- Туркий Кенгашга аъзо мамлакатларнинг Қизил ярим ой жамиятлари ўртасидаги келажакдаги ҳамкорлик йўналишлари.
- Туркий Кенгашга аъзо давлатларнинг Қизил ярим ой жамиятлари ўртасида институционал салоҳиятни ошириш дастурларининг амалга оширилиши, тажриба алмашиш ва турли соҳаларда ўқув дастурларини ташкил етиш бўйича мунозаралар.
- Туркий Кенгашга аъзо давлатларда фаолият юритадиган Қизил ярим ой жамиятлари ва нодавлат ташкилотлар (ННТ) ўртасида халқаро сиёсатни ишлаб чиқиш платформалари учун потенциал шериклик ва ҳамкорлик бўйича маслаҳатлашув.
- Туркий Кенгашга аъзо давлатларнинг Қизил ярим ой жамиятлари ўртасида табиий офатларни бошқариш ва инсонпарварлик ёрдами соҳасида ҳамкорликни кучайтириш.
Ушбу масалалар бўйича Ўзбекистон ҚЯОЖ ижрочи директори Э.A. Aмиралиева маъруза билан иштирок етди. Маърузада ҳамкорлик йўналишларининг техник тафсилотларини муҳокама қилиш ва уларни янада тарғиб қилиш учун режалар тайёрлаш учун экспертлар даражасида ишчи гуруҳ тузиш ғоясини қўллаб-қувватлади.

Онлайн семинар Обществ Красного Полумесяца стран-членов Тюркского Совета
21 апреля 2021 года  состоялось 1-е собрание руководителей Обществ Красного Полумесяца стран-членов Тюркского совета (в режиме онлайн)
Совещание вел Б.К. Амреев- Генеральный секретарь Тюркского совета, также участвовали  руководители Национальных обществ Турции в лице Президента этого Общества  и Вице-Президента Международной Федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца К.Киныка,  Узбекистана,  Азербайджана, Казахстана и   Кыргызстана.
На встрече обсуждались следующие вопросы:
1. Текущее состояние дел и деятельность, осуществляемая Обществами Красного Полумесяца стран-членов Тюркского совета во время ограничений, вызванных пандемией COVID-19.
2. Направления будущего сотрудничества между Обществами Красного Полумесяца стран-членов Тюркского Совета.
3. Обсуждения по реализации совместных программ наращивания институционального потенциала, обмен опытом / передовой практикой и организация программ обучения в различных областях среди Обществ Красного Полумесяца стран-членов Тюркского Совета.
4. Консультации по вопросам потенциального партнерства и сотрудничества для платформ разработки международной политики между Обществами Красного Полумесяца и неправительственными организациями (НПО), действующими в государствах-членах Тюркского Совета.
5. Усиление сотрудничества в области управления стихийными бедствиями и гуманитарной помощи между Обществами Красного Полумесяца стран-членов Тюркского Совета.
С расширенным докладом по данным вопросам выступила Исполнительный директор ОКП Узбекистана  Э.А. Амиралиева. Также она поддержала идею создания рабочей группы на уровне экспертов для обсуждения технических деталей областей сотрудничества и подготовки планов для дальнейшего их продвижения.