БУТУНЖАҲОН ДОНОРЛАР КУНИ
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллиги арафасида Қизил Ярим Ой жамиятининг минтақавий ташкилотлари Бутунжаҳон қон донорлари кунини алоҳида тантана билан нишонладилар.
14-июн – Бутунжаҳон донорлар куни ихтиёрий ва текин қон топширишга чақирган тўртта халқаро ташкилот – ЖССТ, Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Федерацияси, Халқаро Донорлик Федерациялари ташкилоти ва Халқаро Қон қуйиш Жамияти ташаббуси билан ўтказилди. «Донор» сўзи лотинча «донаре» – «бериш» сўзидан олинган бўлиб, қонни қабул қилувчига кўпинча ҳаётнинг ўзи совға бўлади.
Шу куни бутун мамлакат бўйлаб донорликни тарғиб қилиш ва қон топширганларни шарафлашга қаратилган тадбирлар ўтказилди. Жамиятнинг кўплаб ходимлари ва кўнгиллилари шахсий намуна сифатида, қон топшириш ҳар биримизнинг масъулиятларимиздан бири эканлигини кўрсатдилар ва улар ҳам донор бўлишди.

В юбилейный год 30-летия Независимости Узбекистана с особой торжественностью Региональные организации Общества Красного Полумесяца отметили Всемирный день донора крови.
Инициаторами проведения 14 июня Всемирного дня донора выступили четыре международные организации, призывающие к добровольной и бесплатной сдаче крови — ВОЗ, Международная федерация Красного Креста и Красного Полумесяца, Международная Федерация Организаций Доноров Крови и Международное общество по переливанию крови. Слово «донор» происходит от латинского «donare» — «дарить». В случае с донорами крови подарком для реципиента часто является сама жизнь.
В этот день по всей стране проводились мероприятия, направленные на пропаганду донорства и чествование тех, кто сдает кровь. Многие сотрудники и волонтеры Общества личным примером показали, что сдача крови – это один из элементов ответственности каждого из нас и сами выступили донорами.