7-8 август кунлари Наманган шаҳар маиший хизмат кўрсатиш касб-ҳунар коллежи мажлислар залида мазкур вилоят Қизил Ярим Ой жамияти ташкилоти мутахасисслари томонидан мактабгача таълим муассасаларининг 136 нафар ходимлари биринчи ёрдам кўрсатиш асосларига ўқитилди.
Тадбирда тингловчиларига Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракатининг тамойиллари, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти мақсад ва вазифалари, шунингдек, биринчи ёрдам кўрсатиш асослари бўйича батафсил тушунчалар берилди ва унинг ҳар бир элементи амалий машғулотлар орқали намойиш этилди. Семинар-тренингда “Соғлом турмуш тарзи”га амал қилиш ҳамда Ўзбекистон Республикасининг “Қон ва унинг таркибий қисмлари донорлиги тўғрисида”ги Қонунининг мазмун-моҳияти, беғараз донорликни ривожлантиришга доир ишлар бўйича тегишли тушунчалар ва тавсиялар берилди.
Иштирокчиларнинг ўқув жараёнида биринчи ёрдам кўрсатишга доир олинган назарий билимлари амалий машғулотлар орқали синалди ва тест-синовдан ўтказилди.

Обучение навыкам оказания первой помощи сотрудников детских образовательных учреждений
7-8 августа в зале заседаний Наманганского профессионального колледжа бытового обслуживания и сервиса специалистами областной организации ОКП Узбекистана были обучены навыкам оказания первой помощи 136 сотрудников детских образовательных  учреждений.
Слушателям семинара-тренинга в соответствие с учебной программой была предоставлена подробная информация об основополагающих принципах Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, а также миссии, основных целях и задачах ОКП Узбекистана. Процедура и способы оказания первой помощи были продемонстрированы практическими действиями.
В ходе семинара, который прошел в активной фазе, участники были ознакомлены с основными положениями Закона Республики Узбекистан «О донорстве крови и ее компонентов», в том числе даны рекомендации по распространению безвозмездного донорства, привитию детям здорового образа жизни. Знания, полученные слушателями семинара-тренинга, были протестированы в ходе выполнений ими практических заданий.