Ўзбекистон ҚЯО Жамияти Темир йўл минтақавий ташкилоти томонидан ўтказиладиган бундай тадбирларнинг асосий хусусияти – мунтазамлик.
Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси аҳолисининг табиий ва техноген мазмундаги фавқулодда вазиятларга тайёргарлиги тўғрисида”ги Қарорига кўра “Қарши” минтақавий темирйўл узели базасида “Тошкент, “Қўқон”, “Бухоро”, “Қарши”, “Термиз” ва “Ўзтемирйўлтаъмирлаш” минтақавий бўлимларининг қутқарув гуруҳлари ўртасида мусобақалар бўлиб ўтди.
Тадбирнинг асосий мақсади – фуқаролик муҳофазаси ва темирйўл транспорти ходимларини табиий, техноген, экологик характердаги фавқулодда вазиятлар юзага келганда тўғри ҳаракатланишга тайёрлашдан иборатдир. Мусобақа тўртта босқичда ташкил этилди ва унда 90 нафар мутахассис – қутқарув гуруҳининг шахсий таркиби, жюри аъзолари, масъул ходимлар ва юздан ошиқ темирйўлчилар иштирок этди.
Мусобақа якунларига кўра, энг яхши қутқарув жамоалари аниқланди. Ғолиблик ўринлари “Қўқон”, “Ўзтаъмирйўлтаъмирлаш” ва “Тошкент” командалари ўртасида тақсимланди. Ғолиблар қимматбаҳо совғалар ва совринлар билан тақдирланди.

Регулярность – главная особенность подобных мероприятий, проводимых Дорожной региональной организацией ОКП Узбекистана совместно с ГАЖК “Узбекистон темир йуллари”.
В рамках реализации Постановления Кабинета Министров “О порядке подготовки населения Республики Узбекистан к защите от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера”, на базе Регионального железнодорожного узла “Карши” состоялись соревнования среди спасательных групп региональных железнодорожных узлов “Ташкент”, “Коканд”, “Бухара”, “Карши”, “Термез” и УП “Узтаъмирйулмаштаъмир”.
Основная цель мероприятия — подготовка формирований гражданской защиты и работников железнодорожного транспорта к действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций природного, техногенного, экологического характера. Соревнования были организованы в четыре этапа, в них приняли участие 90 специалистов – личного состава спасательных групп, члены жюри, ответственные сотрудники, и свыше ста железнодорожников.
По итогам состязаний были определены лучшие спасательные команды. Призовые места соответственно поделили команда РЖУ “Коканд”, УП “Узтемирйулмаштаъмир” и команда РЖУ “Ташкент”. Участники были награждены ценными призами и подарками.