“Лалмикор” маҳалласи Самарқанд вилояти Булунғур туманидаги тепаликларда жойлашган. маҳаллада 2500 га яқин фуқаро истиқомат қилади.
Яқин-яқингача ҳудуд аҳолисининг аксарияти қўлда қазилган қудуқ сувидан фойдаланиб, Сувоқли ва Янгиобод қишлоқлари аҳолиси ичимлик сувини узоқ масофаларга ташишга мажбур бўлган.
Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятининг ҳамкорликда “Зилзилалар ва табиий офатлар хавфи юқори бўлган Марказий Осиё давлатларида фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва уларга жавоб бериш бўйича маҳаллий ва миллий салоҳиятни кучайтириш” комплекс лойиҳаси доирасида вазиятни тузатиш. Германия Қизил Хочи билан ушбу маҳаллада 200 метр чуқурликда қудуқ қазилган, у ерда ичимлик суви топилган ва аҳоли ундан фойдаланишни бошлаган.
Аммо сувнинг нормал таъминланишига тўсқинлик қиладиган яна бир муаммо аниқланди. Бундай катта чуқурликдан сув чиқариш учун зарур бўлган електр енергияси тез-тез узилишлар билан таъминланади. Бу муаммони ҳал етиш мақсадида Самарқанд вилоят ташкилотига ташриф буюрган Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Бош котиби Э.А.Амиралиева ва вилоят ташкилоти раҳбари М.Ш.Арипованинг Булунғур тумани ҳокими С.М.Астонов билан учрашувига асосий сабаб бўлди. Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарлари вазиятни зудлик билан тўғрилаш зарурлигига ҳокимни ишонтирди ва ўша куниёқ електр таъминоти муаммосини ҳал қилди. Энди маҳалла аҳолиси узлуксиз электр энергияси ва етарли сув таъминотига эга бўлади.

Махалля Лалмикор расположена на холмистой местности на территории Булунгурского района Самаркандской области. В микрорайоне проживает около 2500 граждан. Большинство жителей района еще до недавнего времени пользовались водой из вырытого вручную колодца, а населению сел Сувоқли ва Янгиобод приходилось перевозить питьевую воду на большие расстояния.
Для исправления ситуации в рамках комплексного проекта «Укрепление местного и национального потенциала по подготовке и реагированию на чрезвычайные ситуации в странах Центральной Азии с высоким уровнем риска землетрясений и стихийных бедствий» Общества Красного Полумесяца Узбекистана в сотрудничестве с Германским Красным Крестом в этом микрорайоне на глубине 200 метров был вырыт колодец, где была обнаружена питьевая вода, которой уже начали пользоваться жители.
Но была обнаружена еще одна проблема препятствующая нормальному водоснабжению. Электричество, которое необходимо для выкачки воды с такой большой глубины, поставляется с частыми перебоями. Это и стало основной причиной встречи Генерального секретаря Общества Красного Полумесяца Узбекистана Э. А. Амиралиевой, посетившей Самаркандскую областную организацию с целью решения этой проблемы и руководителя областной организации М. Ш. Ариповой с хокимом района. Руководители ОКП Узбекистан убедили хокима в неообходимости срочного исправления ситауции и он в этот же день решил проблему с электричеством. Теперь жители микрорайона будут иметь бесперебойное электричество и полноценное водоснабжение.