Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятининг Самарқанд вилояти ташкилоти билан Мирзо Улуғбек номидаги Самарқанд архитектура-қурилиш университети ўртасидаги ҳамкорлик 2003-йилда бошланган. Кейин 15 нафар кўнгиллидан иборат қутқарув отряди ташкил этилди. Кейинчалик шартнома ҳар беш йилда бир марта узайтирилди.
Ўтган йиллар давомида отряд сафи бошқа таълим муассасалари талабалари, ёш тадбиркорлар ва бошқа соҳа вакиллари билан тўлдирилиб, ҳозирда иштирокчилар сони 256 нафарга этди. Бугун ўзаро ҳамкорлик янги, такомиллашган босқичга қадам қўйди. Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Самарқанд вилояти ташкилоти ўқув маркази негизида университетнинг Меҳнатни муҳофаза қилиш ва хавфсизлик бўлими филиали очилади. Мазкур филиал ҳамкорликда олий ўқув юртлари талабалари ва ўқитувчилари учун махсус тренинглар ташкил этиб, фавқулодда вазиятларда қутқарув ва биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш асосларини ўргатади.
2024-йил 10-сентабр куни филиалнинг очилиш маросимида Жамиятнинг ҳудудий ташкилоти ва Университет ўртасида янги Ҳамкорлик шартномаси имзоланди. Янги келишув асосида халқаро грантлар бўйича ҳамкорликда иштирок этиш, биргаликда дарслик ва ўқув қўлланмалар яратиш, “Биринчи тиббий ёрдам”, “Фавқулодда вазиятларда қутқарув ишлари” каби фанлардан амалий машғулотлар ташкил этиш кўзда тутилган.
Очилиш маросимида Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Бош котиби Э.Амиралиева, Ўзбекистон ҚЯОЖ Фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи ва ўқув- услубий маркази директори З.Раҳмонов, Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти Самарқанд вилояти ташкилоти М.Арипова, жамият ходимлари ва кўнгиллилари, Самарқанд давлат архитектура- қурилиш университети ректори Чидем Туркилмаз, университетнинг барча проректорлари, факултет деканлари, кафедра мудирлари, қатор профессор- ўқитувчилар ва талабалар иштирок этди.

В САМАРКАНДЕ ПОДПИСАНО СОГЛАШЕНИЕ О ВЗАИМНОМ СОТРУДНИЧЕСТВЕ С УНИВЕРСИТЕТОМ
Сотрудничество между Самаркандской областной организацией Общества Красного Полумесяца Узбекистана и Самаркандским университетом архитектуры и строительства имени Мирзо Улугбека началось еще в далеком в 2003 году. Тогда был организован спасательный отряд  отряда в составе 15 волонтеров.  Позже этот Соглашение продлевалось  каждые пять лет.
За прошедшие годы ряды отряда  пополнились студентами других учебных заведений, молодыми предпринимателями и молодыми представителями других сфер и теперь число участников  достигло 256 человек.
Сегодня взаимное сотрудничество вступило в новый, усовершенствованный этап. На базе учебного центра Самаркандской областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана будет открыт филиал кафедры охраны труда и безопасности Университета. В этом филиале будут совместно организовываться  специальные тренинги для студентов и преподавателей вузов и проходить обучение основам спасения и оказания первой помощи  в чрезвычайных ситуациях.
10 сентября 2024 года на церемонии открытия филиала было подписано новое Соглашение о сотрудничестве между региональной организацией Общества и Университетом. На основе нового соглашения предусмотрено участие в сотрудничестве по международным грантам, совместное создание учебников и учебных пособий, организация практических занятий по таким предметам, как «Первая помощь», «Спасательная работа в чрезвычайных ситуациях».
В церемонии открытия участвовали Генеральный секретарь Общества Красного Полумесяца Узбекистана Э. Амиралиева, начальник отдела по чрезвычайным ситуациям и директор учебно-методического центра Республики З. Рахмонов, Председатель Самаркандской областной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана   М.Арипова,  сотрудники и волонтеры Общества, ректор  Самаркандского государственного архитектурно-строительного университета Чидем Туркылмаз, все проректоры университета, деканы факультетов, заведующие кафедрами, ряд профессоров, преподавателей и студенты.