ЎзҚЯОЖ Навоий вилоят ташкилоти Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг қўмондонлик-штаб машғулотларида фаол иштирок етди. Кириш вазифасига кўра-қўшни республикада 9 балли зилзила бўлиб, натижада бинолар, уйлар ва саноат корхоналари вайрон бўлган. Бундай вазиятда жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатиш, вайрон қилинган аҳоли жамоаларини кўчиришда ёрдам бериш, уй ҳайвонларини хавфсиз жойга кўчиришда ёрдам бериш, кўчирилган аҳолини рўйхатдан ўтказиш ва ҳоказолар учун зудлик билан шошилинч чоралар кўриш зарур.
Фавқулодда хабарни олгандан сўнг, ЎзҚЯОЖ минтақавий ташкилоти штаб – квартирани ташкил қилди, унда санитария постлари, санитария бўлинмалари, фавқулодда вазиятларга жавоб бериш гуруҳлари ва кўнгиллилар гуруҳлари-жами 337 киши ва 5 дона техника жалб қилинди.
Машғулот давомида тиббиёт ходимлари ва биринчи ёрдам инструкторлари Н. Эшбаева, Л. Туксонова, М. Бафоева, Ж. Эшмуродов, Б. Эломонов томонидан биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўникмалари намойиш этилди ва фойдаланилди. Ташкилот кўнгиллилари Д. Рузиева, Д. Аблакулова, А. Амонов, Ш. Шокирова, С. Рахмонов ва бошқалар аҳолини эвакуация қилиш, уй ҳайвонларини ташиш, шунингдек, янги жойга келган аҳолини рўйхатга олиш масалалари билан шуғулланишди. Навоий Кончилик Давлат университети талабалари ва ўқитувчилари орасидан «фуқаро муҳофазаси» факултети декани Х. Раббимов раҳбарлигида 14 кишидан иборат табиий офатларга қарши кураш гуруҳи ташкил этилди, сценарийга кўра, Марказий бозорда гипермаркет биносининг вайрон бўлиши натижасида 115 киши жароҳат олган ва вайроналар остида қолган Навоийнинг жабрланган аҳолисига ёрдам кўрсатди. Санитария постлари ва бўлинмалари аъзолари (60 дан ортиқ киши) Карманин туманидаги биринчи ёрдам бўлимининг тиббиёт ходимларига ёрдам кўрсатдилар, у ерда одамлар зарарланган ҳудудлардан олиб келинганлиги имитация қилинди.
Санитария отрядлари аъзолари жалб қилинган Нурота туманида (73 киши) чодир қурди, генератор ўрнатди, асосий эҳтиёжлар, замбиллар, диванлар, санитария сумкалари, дори-дармонлар ва биринчи ёрдам учун зарур бўлган барча нарсаларни олиб келди. Шундай қилиб, 58 оила озиқ-овқат, дори-дармон ва гигиена воситалари билан таъминланди, 39 фуқарога биринчи ёрдам кўрсатилди, 6 аёлга психологик ёрдам кўрсатилди ва ногиронлар аравачасидаги 3 ногирон тўлиқ жамият ходимларининг бевосита назорати остида бўлди.
Барча тезкор худудий бўлинмаларга ЎзҚЯОЖ Навоий вилояти ташкилоти раиси М.А. Бахриева бошчилик қилди. Унинг раҳбарлигида Жамиятнинг ҳудудий ташкилоти ҳудудий давлат фавқулодда вазиятлар хизмати тизимига кирувчи давлат ташкилотлари билан бир қаторда, аъло натижалар ва яхши маҳорат, барча шаҳар ва туман бўлинмаларининг мувофиқлаштирилган ишини, жамоавий бирдамлик ва маҳорат, ўз вазифаларини малакали, тезкор ва ишончли бажариш, шунингдек, олинган билимлардан тўғри фойдаланишни кўрсата олди.
Ўтган машғулотлар муҳокамаси якунида вилоят «ҚЯОЖ» ташкилоти тайёргарликнинг юқори баҳосига сазовор бўлди ва вилоят ҳокими Н. Турсуновнинг «Миннатдорчилик хати» ва Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирининг биринчи ўринбосари С. T. Зуфаров томонидан тақдим этилган қимматбаҳо совға билан тақдирланди.

УЧЕНИЯ – ЭТО ПРИОБРЕТЕНИЕ ЗНАНИЙ И ДЕМОНСТРАЦИЯ ИМЕЮЩИХСЯ НАВЫКОВ
Навоийская  областная организация ОКП Узбекистана приняла активное участие в командно-штабных учениях МЧС. Согласно вводной задаче – произошло 9-ти бальное землетрясение в соседней республике, в результате которого произошло разрушение зданий, домов, промышленных предприятий. В данной ситуации необходимо немедленно принимать срочные меры по оказанию первой доврачебной помощи пострадавшим, оказать помощь в переселении жителей разрушенных общин, помочь перегнать домашних животных в безопасное место, провести регистрацию переселенного населения и т.д.
По получению экстренного сообщения областной организацией ОКПУз были организован штаб,  задействованы отряды санитарных постов, санитарные звенья, команды реагирования на ЧС и волонтерские группы – всего 337 человек и 5 единиц техники.
В ходе учений были показаны и использованы навыки оказания первой доврачебной помощи медицинскими работниками и инструкторами по оказанию первой доврачебной помощи Н. Эшбаевой, Л.Туксоновой, М.Бафоевой,  Ж.Эшмуродовым, Б.Эломоновым. Вопросами эвакуации населения, перегона домашних животных, а также  переписи прибывшего населения на новую дислокацию,  занимались волонтеры организации Д.Рузиева, Д.Аблакулова, А.Амонов, Ш.Шокирова, С.Рахмонов и другие. Команда реагирования на бедствия, организованная из числа студентов и преподавателей Навоийского Горного Государственного Университета в составе 14 человек  под руководством декан факультета «Гражданская защита» Х.Раббимова оказывала помощь пострадавшим жителям г Навои, где, согласно сценария,  в результате разрушения здания гипермаркета на центральном рынке, пострадало и осталось под завалами 115 человек.  Члены санитарных постов и звеньев (более 60 человек) оказывали помощь медицинским работникам Отряда первой  медицинской помощи на территории Карманинского района, куда привозили людей из пострадавших мест.
В Нуратинском районе, где были задействованы члены санитарных дружин, (73 человека) развернули палатку, установили генератор переменного тока, привезли предметы первой необходимости, носилки, кушетки, санитарные сумки, медикаменты  и все необходимое для оказания первой помощи. Так, продуктами питания, медикаментами и гигиеническими наборами была оказана помощь 58-ми семьям, первая помощь была оказана 39 гражданам, психологическая помощь была оказана 6 женщинам, а 3 инвалида на инвалидных колясках полностью находились под непосредственным наблюдением работников Общества.
Всеми оперативными действиями сил и техники, а также имеющимися  резервами областной организации руководила председатель Навоийской областной организации  ОКПУз М.А.Бахриева Под ее руководством областная организация Общества на одном уровне с государственными организациями, входящими в систему ГСЧС области, сумела показать отличные результаты и хорошие навыки, слаженную работу всех городских и районных подразделений, сплоченность коллектива и умение грамотно, оперативно и уверенно выполнять свои обязанности, а также  верно  использовать полученные знания.
По итогам обсуждения прошедших учений областная организация ОКПУз получила высшую оценку подготовки  и была награждена «Благодарственным письмом» и ценным подарком начальника гражданской защиты от  Хокима области Н. Турсунова, которые вручил  первый заместителем Министра по ЧС Республики Узбекистан С.Т.Зуфаров.