БИРИНЧИ ЁРДАМ БЎЙИЧА МУРАББИЙЛАР УЧУН ТРЕНИНГ
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Халқаро Қизил Хоч Қўмитасининг “Биринчи ёрдам” лойиҳаси бўйича минтақавий ваколатхонаси билан биргаликда тренерлар (инструкторлар) учун республика миқёсида ўқув семинари ўтказди.
“Биринчи ёрдам кўрсатишда билим ва кўникмалар жуда муҳим, чунки жабрланувчининг соғлиғи ва ҳаёти воқеа содир бўлганидан кейин биринчи дақиқаларда ҳал қилинади” – дейди Қизил Ярим Ой Жамиятининг халқаро тоифадаги мураббийи Диана Алиева. Тўғри кўрсатилган биринчи ёрдам даволаниш вақтини қисқартиради, жароҳатларнинг тезроқ битишига ёрдам беради ва кўпинча жабрланувчининг ҳаётини сақлаб қолишда ҳал қилувчи омил бўлади.
Биринчи ёрдам – бу назария эмас, балки маҳорат. Мунтазам машғулотлар орқали қон кетишни тўхтатиш, ярани боғлаш ёки сунъий нафас олиш қобилияти яхшиланади. Аҳолини биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш ҳаётни сақлаб қолишнинг ҳақиқий имкониятидир. Шу муносабат билан семинарда манекенлар ва интерактив медиа воситаларидан фойдаланган ҳолда комплекс амалий машғулотларга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг 2024-йил 18-мартдаги  06-а-сонли “Аҳолига биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўникмаларини ўргатиш тизимига жалб этилган мутахассисларга малака тоифалари бериш тўғрисида”ги буйруғи асосида мутахассисларга имконият яратувчи сертификатлар топширилди.

Обществом Красного Полумесяца Узбекистана, совместно с Региональным представительством Международного Комитета Красного Креста в рамках проекта «Первая помощь» был проведен семинар-тренинг для тренеров (инструкторов) республиканского уровня.
Знания и навыки оказания первой помощи очень важны, ведь здоровье и жизнь пострадавшего решается в первые минуты после аварии, — говорит тренер международного класса Общества Красного Полумесяца Диана Алиева.- Правильно оказанная первая помощь сокращает сроки лечения, способствует более быстрому заживлению ран и зачастую является решающим фактором в спасении жизни пострадавшего.
Первая помощь – это не теория, а навык. В процессе регулярных тренировок совершенствуется умение остановить кровотечение, перевязывать рану или сделать искусственное дыхание. Обучение населения оказанию первой помощи – это реальная возможность спасти жизнь. В связи с этим на семинаре особое внимание было уделено комплексным практическим занятиям с использованием манекенов и интерактивных медиа-инструментов.
На основании приказа по Обществу Красного Полумесяца Узбекистана №06-а от 18.03.2024 года о присвоении квалификационных категорий специалистам, задействованным в системе по обучению населения навыкам оказания первой доврачебной помощи, специалистам были вручены сертификаты, дающие им возможность самим организовывать занятия и одновременно подтверждающие их высокую квалификацию.