Республикамиздаги аксарият умумтаълим мактабларида ташкил етилган “Ёш қутқарувчи” тўгараклари одамларнинг ижтимоий ҳимоясини таъминлашда муҳим босқич бўлмоқда. Ушбу дастурни амалга ошириш болалар ва ўсмирларнинг фавқулодда вазиятлар соҳасидаги хабардорлигини қатъий ошириш, уларни ҳимоя қилиш бўйича амалий тавсиялар бериш ва талабалар – Ёш қутқарувчилар ўртасида зарарли ва хавфли экологик омиллар таъсиридан жароҳатланишни камайтиришга ёрдам бериш учун мўлжалланган. фавқулодда вазиятларда психологик барқарорлик, шунингдек, ўзингизга ва атроф- муҳитга ҳурмат.
Ўқувчиларнинг таътил кунларида Андижон шаҳрида Қорақалпоғистон Республикаси ва Ўзбекистон вилоятларининг “Ёш қутқарувчилар” жамоалари ўртасида республика мусобақалари ўтказилди ва улар вилоят босқичларида ғолибликни қўлга киритди. Мусобақада умумтаълим мактаблари ўқувчилари ҳам, касб-ҳунар таълими (коллеж) ўқувчилари ҳам иштирок этишди.
Мусобақанинг мақсади фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш ва жабрланганларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича кўникма ва билимларни шакллантириш- дан иборат. Ва, албатта, вазифа шу йўналишда енг кучлиларни аниқлаш эди.
номидаги маданият ва истироҳат боғи амфитеатрида меҳмонлар, мухлислар ва “Ёш қутқарувчи” жамоалари- нинг барча аъзолари иштирокида республика аҳамиятидаги мусобақанинг очилиши бўлиб ўтди. Андижоннинг Навоий шаҳри.
Бир ой давомида Андижон вилояти ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари “Ёш қутқарувчилар”нинг маҳаллий отрядлари – Асака туманидаги 2-ихтисослаш- кўрди.
3 кун давомида “Ёш қутқарувчилар” отрядлари аъзолари қуйидаги босқичларда фавқулодда вазият- ларни бартараф етиш ва биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича ўз билим ва кўникмаларини намойиш этдилар:
Ва жамоалар барча босқичларда топшириқларни аъло даражада бажардилар.
“Ёш қутқарувчи” республика мусобақасининг финал бо сқичи умумт аълим макт аблари ўрт асида Қорақалпоғистон, касб-ҳунар таълими муассасалари ўртасида Андижон вилоятининг Пахтаобод туман жамоаси ғалабаси билан якунланди.

РЕСПУБЛИКАНСКИЕ СОРЕВНОВАНИЯ “ЮНЫХ СПАСАТЕЛЕЙ”
Кружки «Юный спасатель», организованные в большинстве общеобразовательных школ республики являются важным этапом обеспечения социальной защиты человека. Реализация этой программы призвана решительно повысить информированность детей и подростков в области чрезвычайных ситуаций, дать им практические рекомендации по защите и должна способствовать снижению травматизма среди учащихся-Юных спасателей- от вредных и опасных факторов окружающей среды, помочь выработать у них психологическую устойчивость в чрезвычайных ситуациях, а также бережное отношение к себе и окружающей среде.
В дни школьных каникул  в Андижане прошли Республиканские соревнования среди команд «Юных спасателей» республики Каракалпакстан и областей Узбекистана, ставших победителями на областных этапах. В соревнованиях принимали участие, как учащиеся общеобразовательных школ, так и студенты профессионально-технических школ (колледжей).
Цель соревнований- отработка навыков и знаний по реагированию на ЧС, оказание первой доврачебной помощи пострадавшим. И конечно же, стояла задача- выявить сильнейших в этом направлении.
Открытие соревнований республиканского значения  с участием гостей, болельщиков и всех членов команд «Юный спасатель»  прошло в Амфитеатре парка культуры и отдыха им. А Навои города Андижана.
Сотрудники и волонтёры Андижанской областной организации в течение месяца обучали местные команды «Юных спасателей»- учеников специализированной школы №2 Асакинского района и профессионально-технической школы № 3 Пахтаобадского района.
В течении 3-х дней члены команд «Юных спасателей» продемонстрировали свои знания и навыки в области реагирования на ЧС и оказания первой помощи по следующим этапам: проверка знаний в области ЧС и оказания первой помощи, эстафета на 100 метров с преградами, переправа через водоём с последующей сборкой палатки, отработка навыков при подъёме на 30 метров, оказание первой помощи.  И все команды отлично справились с заданиями на всех этапах.
Завершился финальный этап республиканских соревнований «Юный спасатель» победой среди общеобразовательных школ — команды Каракалпакстана, а среди профессионально-технических учебных заведений-команда Пахтаобадского тумана Андижанской области.