ҚИЗИЛ ХОЧ ВА ҚИЗИЛ ЯРИМ ОЙ ХАЛҚАРО КУНИ БАЙРАМИ
Жорий йилнинг 16 май куни Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой харакатининг 162 йиллиги,  Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг 100 йиллиги муносабати билан  » Мурувват йўлида бир аср» шиори остида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти,  Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шахар ташкилоти томонидан катта тадбир ва мактаб ўқувчилари ўртасида » Саломатликнинг ёш дўстлари» мусобақасининг Тошкент шахар босқичи ўтказилди. Тадбирнинг мазмун мохиятига кўра ёшлар ва кўнгиллилар орасида инсонпарварлик туйғуларини уйғотиш,  инсонларга яхшилик ва эзгулик улашиш,  уларга имкон қадар беғараз ва беминнат ёрдам қўлини чўзишга ўргатишдан иборат бўлиб, сахнада маданий ва маърифий чиқишлари билан Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шахар ташкилоти бошланғич ташкилотлари, эшитиши заиф бўлган болажонлар учун махсус мактаб интернат ўқувчилари хамда энг фаол волонтёрлар ўз чиқишлари билан иштирок этдилар. Тадбирга Тошкент шахар хокимлиги,  Халқаро Қизил Хоч қўмитасининг Ўрта Осиёдаги ваколатхонаси вакили ўринбосари жаноб Жак Барбарис, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти вакиллари ва барча хамкор ташкилотлар иштирок этдилар. Кўтаринки рухда ўтказилган ушбу тадбир
«Ўзбекистон»,  «Ўзбекистон 24»,  «Спорт» , «Дунё бўйлаб»  телерадиоканаллари мухбирлари томонидан тўлиқ ёритиб берилди.
Боғнинг яна бир қисмида «Саломатликнинг ёш дўстлари » мусобақасининг Тошкент шахар босқичи ўтказилиб унда Тошкент шахрининг 12 та туманида ғолиб бўлган мактаб гурухлари 7-босқич бўйича ўзаро беллашдилар. Ва якуний натижага кўра 2- та 3 ўринни Миробод ва Янгихаёт туманлари,  2- та 2- ўринни Яшнобод ва Мирзо Улуғбек туманлари ва фахрли 1-ўринни Олмазор тумани санпост гурухлари эгалладилар. Мактаб ўқувчилари томонидан чизиб келинган Деворий рўзномалар кўрик танловида эса 3-ўринни Чилонзор тумани,  2-ўринни Олмазор ва фахрли 1-ўринни Мирзо Улуғбек туман санпост гурухлари эгалладилар.  Тадбир Тошкент шахрининг энг сўлим гўшаларидан бири Ғ. Ғулом номидаги Dream Park кўнгилочар истирохат боғида ўтказилди.  Тадбир сўнгида барча иштирокчилар, кўнгилли волонтёрлар ва хакамлар хайъати вакиллари Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан эсдалик совғалари,  ташаккурномалар ва иссиқ овқат билан таъминландилар.

16 мая 2025 года в Ташкенте прошло масштабное мероприятие, приуроченное к Международному дню Красного Креста и Красного Полумесяца, а также 100-летнему юбилею Общества Красного Полумесяца Узбекистана. Праздничная программа прошла под девизом «Один век на пути милосердия» и была организована Ташкентской городской организацией Общества.
Цель мероприятия заключалась в продвижении гуманитарных ценностей среди молодежи, развитии доброжелательного и милосердного отношения к людям, а также поощрении стремления оказывать бескорыстную помощь. В рамках программы на сцене выступили учащиеся специализированной школы-интерната для детей с нарушениями слуха, активисты первичных организаций Общества Красного Полумесяца, а также наиболее инициативные волонтеры столицы.
В мероприятии приняли участие представители хокимията Ташкента, заместитель представителя регионального офиса Международного Комитета Красного Креста по Центральной Азии Жак Барбарис, сотрудники Общества Красного Полумесяца Узбекистана и партнерские организации.
Событие прошло в торжественной атмосфере в одном из самых красивых уголков столицы — парке отдыха Dream Park, названном в честь Гафура Гуляма. Оно было широко освещено ведущими телерадиоканалами страны — «Узбекистан», «Узбекистан 24», «Спорт» и «Дунё бўйлаб».
Одновременно с культурной программой в другой части парка состоялся городской этап конкурса «Юные друзья здоровья» среди школьников. В нем приняли участие команды, одержавшие победу в районных отборочных этапах. В финале приняли участие представители 12 районов столицы. По итогам состязания третье место разделили команды из Мирабадского и Янгихаётского районов, второе — команды Яшнабадского и Мирзо-Улугбекского районов. Почетное первое место завоевала команда санитарного поста Олмазорского района.
Кроме того, был организован конкурс настенных газет, подготовленных школьниками. В этом конкурсе третье место заняла команда Чиланзарского района, второе — представители Олмазорского района, а победителями стали учащиеся из Мирзо-Улугбекского района.
В завершение праздника все участники, волонтеры и члены жюри были награждены памятными подарками, благодарственными письмами и угощены горячими блюдами, предоставленными Обществом Красного Полумесяца Узбекистана.
Проведение подобных мероприятий подчеркивает важность воспитания подрастающего поколения в духе гуманизма и милосердия, а также укрепляет традиции добровольчества и гражданской солидарности.