2024-йилнинг 11-октабр куни Бишкек шаҳрида туркий тили давлатлар таркибига кирувчи мамлакатлар Миллий Қизил Ярим Ой Жамиятларининг ҳамкорлик тармоғини яратиш тўғрисида Меморандум имзоланди. Тадбирда Ўзбекистон ҚЯОЖ Бош котиби Э.Амиралиева ва халқаро бўлим бошлиғи П.Дж.Абдуллахановлар иштирок этдилар.
Ушбу меморандумдан кўзланган асосий мақсад туркий давлатларга аъзо давлатлар ўртасида тегишли тармоқ яратиш, зарурат туғилганда фавқулодда вазиятларда бир-бирини қўллаб-қувватлаш, фикр алмашиш ва ўқув дастурларини ўтказишдан иборат.
Э.А.Амиралиева ўз нутқида таъкидлаганидек: “Ҳар бир миллий жамиятнинг инсонпарварлик масалаларини ҳал этишда ўзига хос салоҳияти ва тажрибаси бор. Бу тажриба, шубҳасиз, мамлакатларимиз олдида турган кучайиб бораётган гуманитар муаммоларга жамоавий жавоб беришда фойдали бўлади. Фақат саъй-ҳаракатларимизни бирлаштириб, биз мамлакатларимиз ва минтақамиздаги энг заиф одамларнинг эҳтиёжларини қондириш, табиий офатлар хавфини минималлаштириш ва чидамлиликни ошириш, офат оқибатларини юмшатиш ва у содир бўлганидан кейин тикланишни рағбатлантириш учун қўшма гуманитар ёрдамни ишлаб чиқишимиз мумкин.
Мазкур меморандум 2024-йил 6-ноябр куни Бишкек шаҳрида бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар давлат раҳбарларининг 11-саммитида расмий ҳужжатга айланди.

11 октября 2024 года в Бишкеке состоялось подписание Меморандума о создании сети сотрудничества Национальных обществ Красного Полумесяца стран, входящих в состав тюркоязычных государств. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь ОКП Узбекистана Э.А.Амиралиева и начальник международного отдела П.Д.Абдуллаханов.
Основной целью этого меморандума является создание соответствующей сети между странами-членами тюркских государств, поддержка друг друга во время чрезвычайных ситуаций в случае необходимости, обмен идеями и обучающим программами.
Как отметила в своем выступлении Э.А.Амиралиева: «У каждого Национального Общества имеется свой уникальный потенциал и опыт в решении гуманитарных вопросов. Этот опыт безусловно станет полезным для обеспечения коллективного ответа на растущие гуманитарные проблемы, с которыми сталкиваются наши страны. Только объединив наши усилия мы сможем выработать совместный механизм гуманитарного реагирования для удовлетворения потребностей наиболее уязвимых людей в наших странах и регионе, свести к минимуму риски бедствий и повысить устойчивость к бедствиям, смягчить последствия стихийного бедствия и содействовать восстановлению после его возникновения».
Меморандум станет официальным документом на 11-м саммите глав государств Организации тюркских государств, который пройдет в Бишкеке в ноябре 2024 года.