Гуманитар ёрдам кўрсатиш ва табиий офатларга жавоб беришда ёрдам операцияларининг сифати ва самарадорлигини таъминлаш муҳим аҳамиятга эга. СФЕРА стандартлари инсонпарварлик хартияси, ҳимоя тамойиллари ва асосий жавоб секторлари (сув, санитария, озиқ-овқат ва бошпана ва бошқалар) каби асосий соҳаларда минимал стандартларни белгилаш орқали инсонпарварлик ёрдами ва табиий офатларга жавоб бериш сифатини яхшилашга қаратилган глобал ташаббусдир.
Жорий йилнинг 10-12 декабр кунлари Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим ой федерациясининг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси ташаббуси билан Олмаота шаҳрида, Марказий Осиё мамлакатлари Қизил ярим ой жамиятлари ва Фавқулодда вазиятлар вазирликлари ходимлари учун “Сфера” стандартларини ўрганиш бўйича тренинг ташкил этилди. Тадбирда Жамиятимиздан ташкилотнинг Наманган вилояти ташкилоти раиси Дилором Сайфутдинова иштирок этди, Фавқулодда вазиятлар вазирлигидан Сардор Нигматов иштирок этиш учун тавсия этилди. Тадбирда қўшни давлатлардан ҳам фавқулодда вазиятларда фаолият юритувчи миллий жамиятлар ва ваколатли давлат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Маълумот учун, “Сфера” Швейцария қонунчилигига мувофиқ уюшма сифатида рўйхатдан ўтган нотижорат ташкилот бўлиб, у 1997-йилда “Сфера” лойиҳасининг давомчиси сифатида ташкил этилган, гуманитар инқирозларда ёрдам бериш мақсадида келишилган минимал стандартларни ўрнатиш учун вақт билан чекланган ташкилотлараро ташаббусдир. “Сфера” қўлланмаси гуманитар соҳани профессионаллаштиришга кўмаклашиш мақсадида ишлаб чиқилган бўлиб, инсонпарварлик тамойиллари, сифат ва масъулиятнинг умумий асосига қурилган. Ҳозирги кунда бутун дунё бўйлаб инсонпарварлик ёрдамининг минимал стандартлари «Сфера» стандартлари асосида амалга оширилмоқда. Ушбу стандартларни яхши билиш ва уларни жамиятимиз ходимлари орасида жорий этиш жуда муҳимдир. Шу боис, Халқаро федерация билан биргаликда амалга оширилаётган Фавқулодда вазиятларга тайёргарлик дастури доирасида “Сфера” стандартлари бўйича тадбирлар ҳам режалаштирилган. Албатта, бу тадбирлар малакали мутахассисларимиз томонидан ўтказилишига катта эътибор қаратилмоқда, шу боис Дилором Сайфутдинованинг мазкур тренингда иштирок этиши биз учун алоҳида аҳамиятга эга.

ОБУЧЕНИЕ СТАНДАРТАМ «СФЕРА» ПО ОБЕСПЕЧЕНИЮ ГОТОВНОСТИ К ЧРЕЗВЫЧАЙНЫМ СИТУАЦИЯМ
Обеспечение качества и эффективности операций по оказанию помощи   имеет решающее значение при оказании гуманитарной поддержки и при реагировании на стихийные бедствия. Стандарты «Сфера» представляют собой глобальную инициативу по повышению качества гуманитарной помощи и ликвидации последствий стихийных бедствий путем установления минимальных стандартов в ключевых областях, таких как гуманитарная хартия, принципы защиты и ключевые сектора реагирования (водоснабжение, санитария, питание и жилье и др.).
10-12 декабря текущего года по инициативе Центральноазиатского представительства Международной Федерации Красного Креста и Красного Полумесяца в г. Алматы  был организован тренинг по изучению  стандартов «Сфера» для сотрудников обществ Красного Полумесяца стран Центральной Азии и Министерств по Чрезвычайным ситуациям. От нашего Общества в мероприятии приняла участие Председатель организации в  Наманганской области Дилором Сайфутдинова, а от МЧС был рекомендован к участию Сардор Нигматов. В мероприятии также приняли участие представители национальных обществ и уполномоченных государственных организаций, действующих в чрезвычайных ситуациях из соседних стран.
Для информации-«Сфера»-это некоммерческая организация, зарегистрированная как ассоциация в соответствии со швейцарским законодательством, которая была создана в 1997 году в качестве преемника проекта «Сфера», ограниченной по времени межорганизационной инициативы по установлению согласованных минимальных стандартов. для помощи в гуманитарных кризисах. Пособие «Сфера» разработано с целью способствовать профессионализации гуманитарной сферы и построено на общей основе гуманитарных принципов, качества и ответственности. В настоящее время минимальные стандарты гуманитарной помощи во всем мире реализуются на основе стандартов «Сфера». Очень важно хорошо знать эти стандарты и внедрять их среди сотрудников нашего Общества. Поэтому в рамках реализуемой с Международной Федерацией Программы готовности к чрезвычайным ситуациям также планируются мероприятия по стандартам «Сферы». Конечно, большое внимание уделяется тому, что данные мероприятия проводятся нашими квалифицированными специалистами, поэтому участие Дилором Сайфутдиновой в данном тренинге имеет для нас особое значение.