МИЛЛИЙ ОФАТЛАРГА ҚАРШИ ТАЙЁРЛАНГАН ГУРУҲНИНГ ЎҚУВ МАШҚЛАРИ
Пойтахтимизда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятлари Федерацияси ва Халқаро Қизил Хоч Қўмитаси билан ҳамкорлик лойиҳалари доирасида Миллий жамоанинг учун симуляция машғулотлари ташкил етилди.
Машғулотлар сценарийсига кўра, маҳаллий вақт билан соат 11:00да Тошкент шаҳри яқинида 6,2 магнитудали зилзила содир бўлган, 11 мингдан ортиқ ғишт (70 фоиз) ва 15 мингга яқин тахта уй вайрон бўлган.
Табиий офат оқибатларини бартараф етиш учун давлат огоҳлантириш ва фавқулодда вазиятлар тизимининг барча хизматлари жалб қилинган. Биринчи куни одамларни қутқариш учун Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг профе ссионал қутқарув бўлинмалари ҳамда вазирлик ва идораларнинг навбатчи бўлинмалари жалб етилди.
Шу пайтдан бошлаб Ўзбекистон ҚЯОЖ ўз бўлинмаларини фавқулодда қутқарув ишларини олиб бориш, мавжуд вазиятни баҳолаш ва Фавқулодда вазиятлар вазирлигига жабрланганларни қабул қилиш ва гуманитар ёрдам кўрсатиш учун вақтинчалик лагерлар ташкил етишда кўмаклашиш учун сафарбар етилди. Воқеа жойида маҳаллий фавқулодда вазиятлар қўмиталари (Малалли шаҳридаги фуқаро муҳофазаси) ва маҳаллий қутқарув гуруҳлари томонидан қутқарув ишлари олиб борилиб, жабрланганларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатилди. Санитария бўлинмалари бир вақтнинг ўзида кўнгиллиларни иш жойида ҳам, яшаш жойида ҳам соғлиқни с ақлаш органларига жабрланганларга биринчи ёрдам кўрсатишда ёрдам кўрсатдилар.
Фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш миллий марказининг барча ҳаракатлари Фавқулодда вазиятлар вазирлигининг Тошкент шаҳар бошқармаси ва Халқаро Қизил Хоч қўмитаси вакиллари томонидан юқори баҳоланди.

ОБУЧЕНИЕ НАЦИОНАЛЬНОЙ КОМАНДЫ ПО РЕАГИРОВАНИЮ НА БЕДСТВИЯ
В Ташкенте в рамках проекта сотрудничества  Общества Красного Полумесяца Узбекистана с  Международной Федерацией обществ Красного Креста и Красного Полумесяца и Международным Комитетом Красного Креста были организованы симуляционные учения для национальной КРБ.
Согласно сценария учений, в 11:00 по местному времени в районе города Ташкента произошло землетрясение магнитудой 6,2 по шкале Рихтера, было разрушено более 11 тысяч кирпичных (70%) и около 15 тысяч глинобитных домов.
Для ликвидации последствий стихийного бедствия были задействованы все службы государственной системы оповещения и действий в чрезвычайных ситуациях. В первые сутки к спасению людей были привлечены профессиональные спасательные подразделения МЧС и дежурные подразделения министерств и ведомств.
С этого момента  ОКП Узбекистана мобилизовало свои формирования для проведения аварийно-спасательных работ, оценки текущей ситуации и оказания помощи МЧС в организации временных лагерей для приема пострадавших и оказания гуманитарной помощи. Силами местных комитетов по чрезвычайным ситуациям (Гражданская защита в малаллях) и отрядов спасателей были проведены спасательные работы, а пострадавшим была оказана первая помощь. Санитарные отряды параллельно обучали волонтеров, как по месту на работу, так и по месту жительства, содействию органам здравоохранения в оказании первой помощи пострадавшим.
Все действия Национальной  КРБ получили высокую оценку со стороны представителей Ташкентского городского управления МЧС и Международного комитета Красного Креста.