НАМАНГАНДА ФАВҚУЛОДДА ВАЗИЯТЛАРДА ОИЛАВИЙ АЛОҚАЛАРНИ ТИКЛАШ БЎЙИЧА БИРИНЧИ СЕМИНАР
2025 йилнинг 16–17 сентабр кунлари Наманган шаҳрида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг Фарғона водийсидаги учта ҳудудий бўлинмаси — Наманган, Андижон ва Фарғона вилоятлари ходимлари ва кўнгиллилари учун ўқув семинари бўлиб ўтди. Учрашув мавзуси «Фавқулодда вазиятларда оилани бирлаштириш» эди .
Ушбу тадбир биринчи мартта ўтказилди. Илгари бу хизматининг мамлакатдаги фаолияти асосан қуролли можаролар пайтида бедарак йўқолганларни қидириш ва мигрантлар ва уларнинг оила аъзоларига ёрдам беришга қаратилган эди. Бироқ, янги муаммолар янги ёндашувларни талаб қилади: энди асосий эътибор табиий офатлар ва фавқулодда вазиятлар туфайли алоқа узилган оилаларни қўллаб-қувватлашга қаратилмоқда.
Семинар давомида иштирокчилар халқаро стандартлар, Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Ҳаракатининг табиий офатлар, зилзилалар, сув тошқинлари ва бошқа фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этишда оилавий муносабатларни тиклаш бўйича тажрибаси билан танишдилар. Бундай пайтларда яқинлари билан алоқани йўқотиш жабрланганлар учун энг оғир руҳий жароҳатлардан бири эканлиги қайд этилди. Шу сабабли, оилавий алоқаларни ўз вақтида ташкил этиш инсонпарварлик ёрдамининг ҳал қилувчи элементидир.
Асосий эътибор амалий жиҳатдан қуйидагиларга қаратилди:
• Фавқулодда вазиятдан кейинги биринчи соатларда эҳтиёжларни тезкор баҳолашни қандай ташкил қилиш керак,
• Вайрон бўлган инфратузилма шароитида қариндошларни топиш учун қандай чоралар кўриш керак?
• Эвакуация жойларида вақтинчалик қидирув пунктларининг ишлашини қандай таъминлаш керак.
Иштирокчилар ҳаётий сценарийлар — Фарғона водийсида содир бўлган зилзила ва йирик сув тошқини сценарийларидан фойдаланиб, ўз маҳоратларини машқ қилдилар.
Ташкилотчиларнинг сўзларига кўра, ушбу семинар Қизил ярим ой хизматида янги жавоб бериш тизимининг ишга туширилишини белгилаб берди. Энди Қизил Ярим Ой Жамияти ходимлари ва кўнгиллилари нафақат тинчлик даврида, балки табиий офатлар пайтида ҳам жабрланган оилаларга ёрдам беришга тайёр бўлади.

16–17 сентября 2025 года в Намангане состоялся обучающий семинар для сотрудников и волонтёров трёх областных организаций Общества Красного Полумесяца Узбекистана Ферганской долины — Наманганской, Андижанской и Ферганской. Темой встречи стало «Воссоединение семейных связей (ВСС) в условиях чрезвычайных ситуаций».
Это мероприятие стало первым в своём роде. Ранее деятельность Службы ВСС в стране была сосредоточена в основном на розыске пропавших без вести во время вооружённых конфликтов, а также на помощи мигрантам и их семьям. Однако новые вызовы требуют новых подходов: теперь акцент делается на оказание поддержки семьям, потерявшим связь из-за стихийных бедствий и чрезвычайных ситуаций.
В ходе семинара участники познакомились с международными стандартами и опытом Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца по восстановлению семейных связей в условиях природных катастроф, землетрясений, наводнений и других ЧС. Было отмечено, что потеря контакта с близкими в такие моменты является одной из наиболее тяжёлых психологических травм для пострадавших. Поэтому своевременная организация работы по ВСС — важный элемент гуманитарного реагирования.
Особое внимание уделялось практическим аспектам:
Участники отрабатывали навыки на примерах реальных ситуаций: сценарии землетрясения и крупного наводнения в Ферганской долине.
По словам организаторов, этот семинар стал стартом для новой системы реагирования в рамках Службы ВСС. Теперь сотрудники и волонтёры Красного Полумесяца будут лучше подготовлены к оказанию помощи пострадавшим семьям не только в спокойное время, но и при стихийных бедствиях.