Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ўзининг узоқ йиллик фаолияти давомида “Ёшлар билан ишлаш” йўналиши бўйича мактаб ўқувчилари ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилишга ўргатиш, ўқув семинарлари орқали юқумли касалликларнинг олдини олиш, давра суҳбатлари ва хайрия тадбирлари ўтказади, аҳолига биринчи ёрдам кўрсатиш усулларини ўргатади. Ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини мустаҳкамлаш мақсадида Тошкент шаҳар ва туманлардаги Қизил Ярим Ой Жамияти ташкилотлари томонидан аллақачон хайрли анъанага айланган “Саломатликнинг ёш дўстлари” кўрик-танлови ҳар йили ўтказиб келинмоқда.
Жорий йилнинг 14-май куни пойтахтимиздаги “Анҳор” истироҳат боғида “Саломатликнинг ёш дўстлари” кўрик-танловининг якуний босқичи бўлиб ўтди ва унда шаҳардаги умумтаълим мактабларининг 6-8 синф ўқувчилари ўртасидаги ҳудудий босқичлар ғолиблари аниқланди.
Танлов шартларига кўра, танлов 7 босқичда ўтказилди: 1-босқич – маъруза ва нутқ; 2-босқич – жароҳатлар, бахтсиз ҳодисалар ва тўсатдан касаллик ҳолатларида биринчи ёрдам кўрсатиш; 3-босқич – беморни уйда парвариш қилиш; 4-босқич – шахсий ва жамоат гигиенаси, юқумли касалликлар ва уларнинг олдини олиш; 5-босқич – доривор ўсимликлар ва улардан фойдаланиш; 6-босқич – Йўл ҳаракати қоидалари, бахтсиз ҳодиса қурбонларига биринчи ёрдам кўрсатиш. Ушбу босқич шунингдек, мавзу бўйича расмлар танлови ҳам ўз ичига олди.
Жамоаларнинг билим ва кўникмаларини тажрибали ҳакамлар ҳайъати аъзолари – Тошкент шаҳар мактаб ва мактабгача таълим ва соғлиқни сақлаш, фавқулодда вазиятлар бошқармаси, шунингдек, ички ишлар бошқармалари вакиллари томонидан баҳоланди.
Мусобақа якунларига кўра, энг юқори балл тўплаган Яшнобод туманидаги 255-сонли мактабнинг санитар пости фахрли 1-ўринни, 2-ўринни Олмазор туманининг 28-сонли мактаб санитар пости, 3-ўринни – Мирзо Улуғбек туманидаги 120-сонли мактаб санитар пости қўлга киритди. Ғолибларга тадбир ташкилотчиси бўлмиш Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шаҳар ташкилотининг фахрий ёрлиқлари ва эсдалик совғалари топширилди.

КОНКУРС «ЮНЫЕ ДРУЗЬЯ ЗДОРОВЬЯ» В ТАШКЕНТЕ
Общество Красного Полумесяца Узбекистана за свою многолетнюю историю деятельности активно пропагандирует здоровый образ жизни среди школьников по направлению «Работа с молодежью», учит их соблюдать правила личной гигиены, посредством семинаров-тренингов способствует профилактике инфекционных заболеваний, проводит  круглые столы и благотворительные акции, обучает население  методам оказания первой доврачебной помощи. Конкурс «Юные друзья здоровья», ставший уже хорошей традицией, ежегодно проводиться организациями Общества Красного Полумесяца города и районов Ташкента для укрепления здорового образа жизни среди молодежи.
14 мая текущего года в столичном парке «Анхор» состоялся финальный этап  конкурса «Юные друзья здоровья»  в котором участвовали победители районных этапов среди учащихся 6-8 классов общеобразовательных школ города Ташкента.
Согласно условиям конкурса было проведено 7 этапов соревнований: 1 этап – доклад и речёвка; 2-й — оказание первой помощи при травме, несчастном случае и внезапном заболевании; 3-й – уход за больным на дому; 4-й —  личная и общественная гигиена, инфекционные заболевания и их профилактика; 5-й – лекарственные растения и их применение и  6-й этап – Правила дорожного движения, оказание первой помощи пострадавшим в результате ДТП. Заключительный этап также включал в себя конкурс рисунков по названной тематике.
Знания и умения команд оценивались опытными членами жюри- представителями  Ташкентских городских управлений школьного и дошкольного образования и  здравоохранения, управления по чрезвычайным ситуациям, а также внутренних дел,
По итогам соревнований почетное 1 место с наивысшим баллом завоевала команда санпоста школы No 255 Яшнабадского района, 2 место — команда санпоста школы No 28 Алмазорского района, 3 место — санпост из  школы No 120 Мирзо Улугбекского района. Победители были награждены почетными грамотами и памятными подарками от организатора  мероприятия — Ташкентской городской организации Общество Красного Полумесяца.