ТЕМИР ЙЎЛДАГИ ҲАРАКАТЛАР
Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятининг темир йўл ҳудудий ташкилоти инсонпарварлик ва маърифий тадбирларни фаол амалга ошириб, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилмоқда. Жамиятнинг асосий мақсади инсон қадр-қимматини юксалтириш, муҳтожларга ёрдам бериш ва жамиятда соғлом, масъулиятли тафаккурни шакллантиришдан иборат. Бу мақсадлар изчил амалга оширилиб, амалий натижалар билан қўллаб-қувватланмоқда.
Жамият томонидан муҳтож фуқароларга моддий ва маънавий ёрдам кўрсатиш мақсадида кўплаб хайрия тадбирлари ўтказилди. Масалан, август ойининг биринчи якшанбасида темир йўлчиларнинг касб байрами муносабати билан 450 нафардан ортиқ фуқарога озиқ-овқат пакетлари ва байрам совғалари топширилди. Мазкур тадбирларда ногиронлар, кексалар, меҳнат фахрийларига алоҳида еътибор қаратилаётгани жамиятда меҳр-оқибат ва меҳр-оқибат муҳитини мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Бундай инсонпарварлик саъй-ҳаракатлари орасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишга қаратилган соғлиқни сақлаш бўйича таълим кампаниялари ҳам ўрин олган. Темир йўлчилар ва маҳаллий аҳоли учун ташкил этилган 25 дан ортиқ соғломлаштириш тадбирларида 3000 дан ортиқ киши иштирок этди.
Соғлиқни сақлаш соҳасида ташкилот фавқулодда вазиятларга тайёрликни таъминлаш учун амалий чоралар кўрди. “Ҳар бир дақиқа қадрли” шиори остида семинар ва ўқув машғулотлари ўтказилди, унда 1000 га яқин киши қатнашди. Иштирокчилар биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш, ёнғин хавфсизлиги ва бошқа ҳаётий кўникмаларни ўргандилар.
Фаолиятнинг яна бир муҳим йўналиши бу ёшлар билан ишлаш бўлди. “Ёш қутқарувчи” кўрик-танлови, ижтимоий тадбирлар, расмлар танловлари каби ташаббусларда 600 нафардан ортиқ болалар ва ёшлар иштирок этди. Бу тадбирлар ёшларда масъулият, ғамхўрлик, фойдали ҳаётий кўникмаларни шакллантиради. Жамият ходимлари ёш авлодни тарбиялаш инсонпарварлик анъаналарини келажакда давом эттиришнинг пойдевори , деб ҳисоблайди.
Жорий йилнинг ёзида “Ўзбекистонга саёҳат қилинг!” лойиҳаси доирасида Зоминга экологик таълимга саёҳат уюштирилди . Ушбу ташаббус маданий-маърифий тадбирларни туризм билан уйғунлаштириб, жамоавий руҳни уйғотди.
Йилнинг муҳим воқеаларидан бири Қизил ярим ой жамиятининг 100 йиллиги муносабати билан ўтказилган “Меҳр ва мурувват йўлида 100 йил” байрами бўлди. 30 та учрашув ва йиғилишларда 1000 дан ортиқ киши қатнашиб, жамиятнинг кўп асрлик тарихи ва анъаналари билан танишди. Мазкур тадбирларда ёшлар ва кўнгиллиларнинг фаол иштирок этиши уларнинг бу эзгу ишни келгусида ҳам давом эттиришга интилишларини тасдиқлади.
Жамият фаолияти нафақат рақамларда, балки одамлар ҳаётидаги ижобий ўзгаришларда, миннатдор нигоҳларда, меҳр ва ишончга тўлган қалбларда намоён бўлмоқда. Бу саъй-ҳаракатлар Жамиятнинг соғлом ва барқарор келажаги йўлидаги муҳим қадам бўлди ва “Ўзбекистон Темир йўллари” АЖ раҳбариятининг фаол кўмагида самарали амалга оширилмоқда

ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ НА ЖЕЛЕЗНОЙ ДОРОГЕ
Региональная организация Общества Красного Полумесяца Узбекистана на железнодорожном транспорте активно реализует гуманитарную, просветительскую деятельность и пропаганду здорового образа жизни. Основная цель Общества — возвышение человеческого достоинства, помощь нуждающимся и формирование здорового, ответственного образа мышления в обществе. Эти цели последовательно внедряются в жизнь и подтверждаются практическими результатами.
Обществом было проведено множество благотворительных мероприятий по оказанию материальной и моральной помощи нуждающимся гражданам. Так в первое воскресенье августа, в честь   профессионального праздника железнодорожников, более 450 человек получили продуктовые наборы и праздничные подарки. Особое внимание в этих акциях было уделено людям с инвалидностью, пожилым и ветеранам труда, что способствовало укреплению атмосферы сочувствия и милосердия в обществе.
Подобные гуманитарные мероприятия также включали медицинско-просветительские работы, направленные на пропаганду здорового образа жизни. Более 3000 человек приняли участие в более чем 25 оздоровительных мероприятиях, организованных для работников железной дороги и местного населения.
В области здравоохранения, организация предприняло практические шаги по обеспечению готовности к чрезвычайным ситуациям. Под лозунгом «Каждая минута дорога» были проведены семинары и тренинги, в которых приняли участие около 1000 человек. Участники овладели навыками оказания первой помощи, противопожарной безопасности и жизненно важными умениями.
Ещё одним важным направлением деятельности стало взаимодействие с молодёжью. Более 600 детей и молодых людей были охвачены инициативами, такими как конкурсы «Юный спасатель», социальные акции и конкурсы рисунков. Через эти мероприятия в сознании молодёжи формируется чувства ответственности, заботы и полезные жизненные навыки. Воспитание молодого поколения, по мнению сотрудников Общества является  основой для продолжения гуманитарных традиций в будущем.
Летом, в рамках проекта «Путешествуй по Узбекистану!», была организована эколого-просветительская поездка в Зомин. Эта инициатива объединила культурно-просветительскую деятельность с туризмом и способствовала укреплению командного духа.
Одним из значимых событий года стали мероприятия под девизом «100 лет на пути доброты и милосердия», приуроченные к 100-летнему юбилею Общества Красного Полумесяца. Более 1000 человек приняли участие в 30 собраниях и встречах, познакомились с вековой историей и традициями Общества. Активное участие молодёжи и волонтёров в этих мероприятиях подтвердило стремление продолжать это благородное дело и в будущем.
Деятельность Общества проявляется не только  в цифрах, но и  в позитивных изменениях в жизни людей, в благодарных глазах и в сердцах, наполненных любовью и доверием. Эти усилия стали важным шагом на пути к здоровому и устойчивому будущему Общества и эффективно реализовываются  при активной поддержке руководства АО «Узбекистон темир йуллари» и волонтёров.