Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамияти Учтепа тумани ташкилоти қошида ташкил этилган “Меҳригиё” тиббий-ижтимоий марказида айни пайтда ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалардаги 100 нафар ногирон болаларга хизмат кўрсатмоқда, Бундан ташқари, йилига икки марта бепул тиббий кўриклар мавжуд. Ҳудудий олий таълим муассасалари ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларида таҳсил олаётган мактаб ўқувчилари ва талабалар жамоат кўнгиллилари сифатида танланиб, бўш вақтларида Марказда болалар билан турли тадбирларга жалб этилди.
Жорий йилда ёзги таътилни қизиқарли, воқеа- ҳодисаларга бой ва есда қоларли ўтказиш мақсадида “Болаларга дунёни бер” хайрия лойиҳаси доирасида 45 нафар имконияти чекланган болалар ва уларнинг ота- оналари учун Тошкент денгизига саёҳат уюштирилди. Саёҳат давомида болалар тоза ҳавода дам олишди, ҳовузда сузишди, қайиқда сайр қилишди. Шунингдек, турли кўнгилочар мусобақалар ўтказилиб, ғолибларга эсдалик совғалари топширилди ва байрам дастурхони тайёрланди.
Ушбу тадбир Тошкент шаҳар ташкилоти ходимлари болаларнинг ўзини паст тутмасликлари, соғлом тенгдошлари қаторида бўлиб қолишлари ва жамиятда ўз ўрнини топишлари учун уларни маънавий қўллаб- қувватлаш, қизиқишини ошириш ғоят муҳим эканига амин бўлгани учун ташкил этилди. тўлиқ ҳаётда.

Медико-социальный центр «Мехригиё», созданный при Учтепинской районной организации Общества Красного Полумесяца Узбекистана в настоящее время обслуживает 100 детей-инвалидов из семей, нуждающихся в социальной защите.. В Центре для них организуются интересные занятия по рисованию, рукоделию и спортивным играм, а также два раза в год бесплатные медицинские осмотры. Школьники и студенты, обучающиеся в региональных высших учебных заведениях и средних специальных профессиональных учебных заведениях, были отобраны в качестве общественных волонтеров привлечены к проведению различных мероприятий с детьми в Центре в свободное от работы время.
В этом году, чтобы сделать летние каникулы более интересными, насыщенными и запоминающимися событиями, 45 детей с ограниченными возможностями и их родители в рамках благотворительного проекта «Подари мир детям» была организована поездка на Ташкентское море. Во время поездки дети наслаждались свежим воздухом, купались в водоеме и катались на лодках. Кроме того, были проведены различные развлекательные соревнования и вручены сувениры победителям. И был приготовлен праздничный стол.
Данное мероприятие было организовано потому, что сотрудники Ташкентской городской организации убеждены, что чтобы дети не недооценивали себя, не отставали от здоровых сверстников и нашли свое место в обществе очень важно поддерживать их духовно и повышать их интерес к полноценной жизни.