Наманган.Ушбу юбилей санага багишлаб,  Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Ҳаракатининг 150-йиллиги муносабати билан Қизил Ярим Ой Жамиятининг Наманган минтақавий ташкилоти томонидан қатор кенг қамровли тадбирлар ўтказилди. Ёзнинг биринчи ойида бу ерда яна бир муҳим  анжуман – “150 йиллик инсонпарварлик ҳаракати” деб номланган “давра суҳбати” ташкил  қилинди. Тадбир Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти, Қизил Хоч Халқаро Қўмитасининг Марказий Осиёдаги Ваколатхонаси, Наманган минтақавий ташкилоти, Наманган вилояти хокимлиги билан ҳамкорликда  ўтказилди.
Конференция ишида Наманган вилояти хокимининг ўринбосари М.Азизова, ҚХХҚнинг Марказий Осиёдаги Ваколатхонаси ҳамкорлик бўйича бўлими раҳбари С.Шорин, ваколатхона ходимлари – С.Сафоева, Р.Отажонов, А.Хукумов, Ўзбекистон ҚЯОЖ ташкилий бўлими раҳбари Т.Собитов,  Мудофаа вазирлиги шарқий ҳарбий округи қўмондони ўринбосари Б.Уролбоев ҳамда вилоят Ички ишлар бошқармаси, Фавқулодда вазиятлар бошқармаси раҳбарлари, вилоятнинг чегарадош туманлари ҳокимлари ўринбосарлари, “Маҳалла” жамғармаси ва бошқа нодавлат нотижорат ташкилотлар раҳбарлари иштирок этдилар.
Давра сухбати иштирокчилари  эътиборига “ҚХХҚ Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Халқаро Харакатининг таркибий қисмларидан бири сифатида”, “Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг тарихи ва тузилиши”, “Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Жамиятларининг халқаро ҳуқуқий мақоми”, “Фарғона водийсида Халкаро гуманитар хукук тўғрисидаги билимларни тарқатиш бўйича Минтақавий Марказ фаолияти” мавзуидаги маърузалар  такдим килинди.
Шунингдек унинг  доирасида  Наманган вилояти ҚЯОЖнинг фаолияти урганилиб,унга  юкори бахо берилди. Халқаро инсонпарварлик ҳуқуқини тарғиб этиш ва тарқатиш борасидаги ишлар тахлил килинди. Катнашчилар бошланғич ташкилотларнинг фаолияти, хусусан Фарғона водийсида Халқаро ҳуқуқни тарқатиш бўйича Минтақавий ресурс маркази иш услубининг узига  хос йуналишлари, иш тажрибасини оммалаштириш лозимлиги тўғрисида таъкидлаб ўтдилар. Яна бир мухим  жихат, биргина ўтган йилнинг ўзида Андижон, Фарғона ва Наманган вилоятлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари вакиллари иштирокида ўттиздан ортиқ турли учрашув ва тақдимотлар ўтказилди.

Круглый стол в Намангане
Наманган. В рамках юбилейной даты – 150-летия Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца масштабные акции проводятся Наманганской региональной организацией Общества Красного Полумесяца. В первый месяц лета он стал местом проведения еще одного важного события. Здесь состоялся «Круглый стол» на тему «150 лет гуманитарного движения». Его организаторами выступили Общество Красного Полумесяца Узбекистана, Представительство МККК в Центральной Азии, Наманганская региональная организация, совместно с Хокимиятом Наманганской области.
В работе форума приняли участие заместитель хокима Наманганской области М. Азизова, сотрудники Регионального Представительства МККК в Центральной Азии С.Шорин, С.Сафаева, Р.Атаджанов, А.Хукумов, руководитель организационного отдела ОКП Узбекистана Т.Сабитов, заместитель командующего восточным военным округом Министерства обороны Б.Уролбоев, также руководители областного управления УВД, ЧС, приграничных районов области, руководители фонда “Махалля” и других ННО.
Участники встречи прослушали презентация докладов на такие актуальные темы, как «МККК как один из составных частей Межударного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца», «История и структура Общества Красного Полумесяца Узбекистана», «Международный правовой статус Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца», «Деятельность Регионального Центра по распространению знаний о МГП в Ферганской долине». Положительно оценивая деятельность Наманганского областного ОКП Узбекистана, участники мероприятия особо акцентировали внимание на работе по распространению Международного гуманитарного права. На встрече было подчеркнуто, что в области очень активно работают первичные организации.
Успешно функционирует Региональный ресурсный центр по распространению Международного права в Ферганской долине, опыт работы которого необходимо распространять по всей стране. Только в минувшем году проведено свыше трех десятков встреч, презентаций с участием представителей правоохранительных органов в махаллях, организациях, учебных заведениях Андижанской, Ферганской и Наманганой областей.