28 февраль куни ЎҚЯОЖнинг “Инсонийлик” ўқув-услубий марказида Германия Қизил Хочи томонидан молиялаштирилган лойиҳа асосида табиий офатлар хавфини камайтириш стратегиясини ишлаб чиқиш мавзусига бағишланган семинар бўлиб ўтди. Мазкур семинарда Ўзбекистон ҚЯОЖ раҳбарияти, мазкур ўкув маркази ва барча вилоят ташкилотларидан ФВга тайёргарлик кўриш бўйича мутахассислар иштирок этишди.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон ҚЯОЖ ҳар бир вилоят ташкилотининг вакили бу борада ўтган йилда амалган оширилган ишлар ва жорий йил вазифалари тўғрисида ўзининг презентацияси билан ҳисобот берди. Табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш тартиби, санитар дружиналар ва санитария постларини ташкил қилиш ва жиҳозлаш, офатларга таъсир кўрсатувчи командалар билан амалий машғулотларни ўтказиш каби масалалар бўйича атрофлича фикр алмашинилди. Фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш бўйича заҳиралар тизимини шакллантириш муҳокама қилинди. Семинар иштирокчилари томонидан бу соҳада 2019 йилда амалга ошириладиган тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.

28 февраля в РУМЦ «Инсонийлик» в рамках Проекта «Вклад в укрепление потенциала и улучшение устойчивости структур Общества Красного Полумесяца и целевых сообществ на местном, национальном и региональном уровнях в отобранных странах Центральной Азии», реализуемого при поддержке Германского Красного Креста, прошел семинар, посвященный разработке стратегии ОКПУ по сокращению риска стихийных бедствий. В работе семинара приняли участие руководство ОКПУ, центра и специалисты по по подготовке к ЧС областных организаций Общества.
В ходе совещания представитель каждой областной организации ОКП Узбекистана выступил с собственной презентацией о проделанной работе в прошедшем году и задачах на текущий год, готовности организации к возможным чрезвычайным ситуациям. Состоялся обмен опытом и дискуссия по вопросам реагирования при ЧС техногенного и природного характера, создание и оснащение санитарных дружин и санпостов, проведение практических занятий с командами реагирования на бедствия. Обсуждены вопросы, касающиеся запасов ЧС и пути их пополнения. Участники семинара провели работу по составлению совместных планов действий на 2019 год.