2024-йил 17-18-декабр кунлари Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон Қизил ярим ой жамиятлари раҳбарларининг ривожланиш масалаларига бағишланган йиллик учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув Халқаро федерациянинг Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳридаги минтақавий ваколатхонаси томонидан ташкил этилди.
Учрашувда Халқаро федерация тармоғини режалаштириш, миллий жамиятларни ривожлантириш ва молиявий барқарорлик, гуманитар дипломатия, халқаро офатлар ҳуқуқи, ҳамкорлик ва молиявий ресурслар масалалари юзасидан самарали муҳокама ва фикр алмашилди.
Учрашув давомида қуйидаги масалалар муҳокама қилинди:
– миллий жамиятларни ривожлантириш;
– глобал ва маҳаллий истиқболлар;
– асосий муаммолар ва имкониятлар;
-Халқаро Қизил ярим ой жамиятлари федерациясининг Марказий Осиёдаги устувор йўналишлари ва тузилмаси ҳақида тақдимот;
– дастурларни мувофиқлаштириш;
– Минтақада Миллий жамиятларнинг ташкилий ишларини ривожлантириш.
Учрашув Халқаро федерациянинг Марказий Осиёдаги делегацияси раҳбари Севал Гузелкилинч хоним бошчилигида бўлиб ўтди.
Халқаро федерациянинг Европа ва Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари Биргитте Бисчофф Эббесен ва федерациянинг бошқа вакиллари онлайн тарзда иштирокчиларга мурожаат қилишди.
Учрашувда миллий жамиятлар ва Халқаро федерация вакиллари турли йўналишларда фикр алмашиб, истиқболли режаларни белгилаб олдилар.

ВСТРЕЧА РУКОВОДИТЕЛЕЙ ОБЩЕСТВ КРАСНОГО ПОЛУМЕСЯЦА СТРАН ЦЕНТРАЛЬНОЙ АЗИИ В АЛМАТЫ
17-18 декабря 2024 года состоялась годовая встреча руководителей  обществ Красного Полумесяца Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана по вопросам развития. Встреча была организована  Региональным представительством Международной Федерации в Алматы, Казахстан.
На встрече состоялись плодотворные дискуссии и обмен мнениями по вопросам планирования сети Международной Федерации, развития Национальных обществ и финансовой стабильности, гуманитарной дипломатии, международного права по борьбе со стихийными бедствиями, сотрудничества и финансовых ресурсов.
В ходе встречи были обсуждены следующие вопросы:
— Деятельность Движения Красного Креста и Красного Полумесяца в Центральной Азии;
— Развитие национальных обществ;
— Ключевые проблемы и возможности;
-Презентации о приоритетах и ​​структуре Международной Федерации обществ Красного Полумесяца в Центральной Азии;
— Координация программ;
— Развитие организационной  работы Национальных обществ региона.
Встречу была проведена под руководством Главы делегации Международной Федерации в Центральной Азии г-жи Севаль Гузелькилинч.
С обращением  к участникам онлайн обратились Биргитте Бишофф Эббесен, глава европейского и центральноазиатского офиса Международной Федерации и другие представители МФККиКП.
В ходе встречи представители национальных обществ и Международной Федераций обменялись мнениями в различных областях и определили перспективные планы.