2016 йил 24 март куни “Инсонийлик” ўқув-услубий марказида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг мамлакатимиз оммавий ахборот воситалари журналистлари учун матбуот конференцияси бўлиб ўтди. Учрашувда “Оммавий ахборот воситаларида Ўзбекистон ҚЯОЖ фаолияти ҳақидаги энг яхши журналистик материал” танловининг натижалари эълон қилинди.
Баҳор нафаси уфуриб турган, байрамона тусда безатилган янгиланган “Инсонийлик” маркази меҳмонларни қарши олди. Миллий Жамият раҳбарлари ва мутахассислари, бўлим бошлиқлари, Ҳалқаро Қизил Хоч Қумитаси вакиллари, ва айни байрам қаҳрамонлари – журналистлар мажлислар залига ташриф буюрдилар.
Конференцияни Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Раиси, профессор Ҳамид Ёқубович Каримов очди ва табрик сўзини йўллади. Шунингдек, барча йиғилганларни Ҳалқаро Қизил Хоч Қумитасининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари ўринбосари Йенс – Мартин Мелер табриклади.
2015 йил мамлакатимизнинг энг кекса инсонпарварлик ташкилоти тарихида ўзига хос ўрин эгаллайди. Чунки ўтган йили Миллий Жамият ташкил топганлигининг 90 йиллиги кенг нишонланди, Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг XXI съезди бўлиб ўтди, ташкилотнинг салоҳияти “Кексаларни эъзозлаш йили” Давлат дастури доирасида Жамиятимизга юкланган вазифаларнинг амалга оширилишига имкон берди. Бу энг аввало Жамият ҳомийлигидаги шахслар – кексалар, ногиронлар, кўп фарзандли оилаларга манзилли моддий ва маънавий эзгулик ёрдами кўрсатиш, аҳолига фавқулодда вазиятларда кўмаклашиш, юз ёшдан ошган кишиларга манзилли ғамхўрлик қилишдир. Бундай мақсадлар учун Миллий жамият томонидан 650 миллион сўмдан ортиқ маблағ йўналтирилди.
Учрашувда таъкидланганидек, бу йил Президентимизнинг қарорига кўра Ўзбекистон Қизил Ярим Ой жамиятига ”Соғлом она ва бола йили” Давлат дастурининг икки бандини ижро этиш бўйича вазифалар юкланди. Давлат дастурини бажаришда Миллий Жамиятнинг барча минтақавий ташкилотлари иштирок этишади.
Матбуот анжумани давомида “2015 йилда Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти фаолиятини оммавий ахборот воситалари фаолияти ҳақидаги энг яхши материал” танловининг якунлари эълон қилинди.
Танловнинг 12 ғолиби – радио, телевидение, газета ва интернет матбуот журналистлари Ўзбекистон ҚЯОЖнинг дипломлари ва совғалари билан тақдирландилар. Улар қаторида Навоий вилоятининг “Знамя дружбы” газетаси бўлим бошлиғи Е.Умарова, “Наманганская правда” газетаси мухбири И.Решетников, “Самаркандский вестник” газетаси мухбири З.Шералиева, ЎзМТРК “Пойтахт” информацион дастурлар муҳаррири Н.Хайруллаева, “Махалла” каналининг бош муҳаррир ўринбосари Р.Қулдошев, Бухоро вилоят телевидениеси журналисти О.Хакимова, Фарғона вилоят телевидениеси мухбири Ю.Мамажонова, Ўзбекистон миллий телерадиокампаниями оператор И.Рустамов, “Махалла” радиоканали муҳбири О.Хамроева, “Ўзбекистон” радиоканали муҳаррири Г.Давирова, Ўзбекистон Миллий Ахборот Агентлиги махбири Н.Усмонова ва Жиззах вилоят хокимлиги матбуот хизмати мутахассиси Ф.Хакимов тақдирландилар.

Чествуем победителей
24 марта 2016 г. в Республиканском учебно-методическом центре “Инсонийлик” состоялась пресс-конференция Общества Красного Полумесяца Узбекистана для журналистов отечественных СМИ. На встрече были подведены итоги конкурса “За лучший журналистский материал о деятельности ОКП Узбекистана в СМИ”.
Ярким нарядным убранством встречал гостей обновленный к празднику центр «Инсонийлик». Руководители и специалисты региональных подразделений, гости из МККК, начальники отделов ОКП Узбекистана, и, конечно же, виновники торжества – журналисты СМИ заполнили актовый зал Центра. Открыл встречу и выступил с поздравлением председатель ОКП Узбекистана Х.Я.Каримов. Свое приветствие собравшимся направил и заместитель Главы регионального представительства Йенс – Мартин Мелер.
2015 год стал знаковым в истории старейшей гуманитарной организации страны, отметил в своем выступлении председатель ОКП Узбекистана, профессор Х.Я.Каримов. Исполнилось 90 лет со дня основания Национального Общества, состоялся XXI съезд ОКП Узбекистана, в рамках реализации программы «Года внимания и заботы о старшем поколении» с честью выполнены все задачи, возложенные на Общество Красного Полумесяца Узбекистана. Проведена масштабная целенаправленная работа — благотворительная, материальная и моральная помощь подопечным Общества, одиноким, пожилым, инвалидам, многодетным семьям, поддержка населения при возникновении ЧС, адресная забота о долгожителях, перешагнувших столетний рубеж. Национальным обществом на эти цели направлено свыше 650 млн.сум.
В этом году Постановлением Президента страны на Общество Красного Полумесяца Узбекистана возложены задачи по выполнению двух пунктов Государственной программы “Год здоровой матери и ребенка”. Как было подчеркнуто, в реализации госпрограммы примут участие все региональные подразделения.
Вниманию участников события была представлена презентация присланных на конкурс работ журналистов. Газета, радио, телевидение, интернет-сайт – по всем номинациям жюри определило самых достойных. Были рассмотрены порядка двухсот работ.
И вот настали самые волнительные моменты. На сцену приглашаются победители конкурса «За лучшее освещение в СМИ деятельности Международного движения и Общества Красного Полумесяца Узбекистана в 2015 году». Специальными призами и дипломами ОКП Узбекистана награждены 12 номинантов — журналисты радио, газеты, телевидения и Интернет-изданий. В их числе корреспонденты радиоканала «Махалла» и «Узбекистон» О.Хамраева и Г.Давирова, редактор информационной программы «Пойтахт» НТРК Н.Хайруллаева, зам. редактора канала «Махалла» Р.Кулдошев, корреспонденты Навоийской областной газеты «Знамя дружбы» Е. Умарова, «Наманганская правда» И. Решетников, «Самаркандский вестник» З. Шералиева, редактор Бухарского областного телевидения О. Хакимова, редактор Ферганского областного телевидения Ю. Мамажанова, журналист УзА Н. Усманова, специалист пресс-службы Джизакского областного хокимията Х. Фозилов.