Қорақалпоғистон. Хаётда шундай вазиятлар бўладики,  билим ва кўникмалар сустлигидан ёрдамга мухтож одамга нафингиз тегмай қолади. Айниқса,  яқин  одаминигиз бетоб  бўлиб қолса, фавқулодда вазиятлар, табиий офатлар рўй берганда биринчи ёрдам беришни ҳамма билиши лозим. Эзгуликка биринчи қадам қўйган инсон Анри Дюнан меҳр-саховат дебочасини очиб берди ва бугунга қадар,бир ярим аср ўтгандан кейин ҳам инсонлар қалбига инсонийлик туйғуларини улашиб келмоқда.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамиятининг бир қанча лойиҳалари ахолининг кенг қатламларини бириничи ёрдамга ўргатиш масалаларига қаратилган. Бу вазифа олис худудларда ҳам муваффақиятли амалга оширилмоқда. Миллий Жамиятнинг Қорақалпоғистон республикаси ташкилоти Вазирлар Маҳкамасининг 2011 йил 24 августда қабул қилинган 242 Қарорига биноан бир қатор амалий вазифаларни ўз ичига олган Дастур ишлаб чиқди
2013 йил  29 август куни “Қорақалпоғистон Толаси” корхонаси ичшилари учун семинар-тренинг бўлиб ўтди.Тадбир бошида Халқаро Ҳаракатнинг 150-йиллиги арафида тайерланиб, ЎҚЯО Жамияти  фаолиятига бағишланган “Эзгулик” видеофильми намойиш этилди. Семинар машғулотларида ёнғин вақтида жарохатланганларга, юрак хуружида ва нафас қисиб қолганда биринчи ёрдам кўникмалари берилди. Тажрибали тренерлар юқори технологиялардан фойдаланган холда, мультимедиа дисклари, ўқув-методик қўлланмалар  асосида амалий дарслар ўтказиб бердилар. Корхонанинг 15 нафар ишчилари биринчи тиббий ёрдам кўникмаларини пухта ўзлаштириб олдилар. Семинар якунида иштирокчиларга сертификатлар топширилди.
Биринчи тиббий ёрдам амалиётига ахолининг кенг қатламларини самарали ўргатиш учун Қорақалпоғистоннинг чекка худудларида жойлашган бошланғич ташкилортларида 27 марказ очилди. Ушбу ўқув марказларида мунтазам равишда биринчи ёрдам бўйича инструкторлар тайёрланиб келинмоқда. Ҳар бир марказ етарли даражада методик қўлланма, информацион материаллар ва мультимедиа технологиялари билан таъминланган. Ахолининг биринчи ёрдамга ўргатиш бўйича турли семинарлар уюштирилмоқда, улар ишида албатта район ва шаҳар бўлинмалари Ижрочи директорлари қатнашиб, ўзлари олган тажрибаларни кенг оммага улашиб келмоқдалар. Ўқув марказларда бошланғич ташкилотларнинг мутахассислари, сандружиначилар, санпост вакиллари ва ўз хохиши билан келган ёшлар биринчи тиббий ёрдам бўйича сабоқ олишмоқда. Энг асосийси – юқори малакали мутахассислар ёрдамида керакли билим ва кўникмаларга эга бўладилар.

Каракалпакстан. Задавались ли вы себе вопросом — что делать, если кому-то стало плохо на ваших глазах? Как не растеряться, не впасть в панику и не упустить драгоценные минуты, которые, возможно, могут стоить человеку жизни или здоровья? Медики утверждают, это очень просто. Нужно иметь навыки, которыми можно овладеть и пользоваться ими при необходимости.
Жест милосердия, совершенный Анри Дюнаном, способствовал изменению отношения людей к страданиям других. И сегодня, спустя полтора столетия, он находит свой отклик в сердцах миллионов. Оказать помощь нуждающимся – значит, проявить милосердие и гуманность. Когда речь идет о здоровье и жизни человека, то мы можем говорить только своевременной и компетентной помощи. Общество Красного Полумесяца Узбекистана реализует немало проектов, направленных на обучение широких слоёв населения оказания первой помощи.
Каракалпакстанская Республиканская организация ОКП Узбекистана, в рамках реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан за № 242 от 24.08.2011 г. «О дальнейшем совершенствовании Государственной системы предупреждений и действий в чрезвычайных ситуациях Республики Узбекистан», наметила ряд конкретных мер. Так, 29 августа 2013 года был проведен обучающий семинар-тренинга для работников предприятия «Каракалпакстан Таласы». Предваряла работу семинара презентация видеофильма «Эзгулик», созданного в рамках празднования знаменательной даты – 150 лет со дня создания Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца и посвященного многоплановой деятельности ОКП Узбекистана.
На практических занятиях участники тренинга были обучены навыкам оказания первой помощи при ожогах, травмах, при остановке сердца и нарушении дыхания, кровотечениях. В мастер-классах тренерами были использованы современные Ай-ти технологии. Тренинг проводился с применением мультимедийной техники, наглядных пособий, муляжей и манекенов. Навыкам первой помощи обучались 15 человек. В ходе тренинга специалисты активно участвовали в имитации неотложных ситуаций, выполняли практические задания и упражнения. По окончании обучающего курса оказания первой помощи, участникам были вручены сертификаты.
В целях расширения возможностей первичных организаций Национального Общества по обучению населения навыкам оказания первой помощи, в отдаленных районах Каракалпакстана созданы 27 центров по подготовке инструкторов первой помощи. Каждому центру переданы информационные материалы (пособия, руководства, мультимедийные презентации). Семинары по обучению населения навыкам оказания первой помощи проводятся при непосредственном участии исполнительных директоров районных и городских организаций, которые предварительно прошли обучающий курс по первой помощи, организованный Региональной организацией 4 и 5 июля 2013 года. В учебных центрах проходят курсы обучения первой помощи работники первичных организаций, члены санитарных дружин, санитарных постов, а также проводятся курсы для всех желающих получить дополнительные навыки, обеспечивающие безопасность жизнедеятельности. Добавим, обучение проводится профессионально, качественно и эффективно.