Ўзбекистон ҚЯОЖ Фарғона водийсидаги учта ҳудудий ташкилоти иштирокида республика Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан ташкил этилган қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари ўтказилди.
Соат 06:30да Фавқулодда вазиятлар вазирлиги Миллий маркази томонидан “ДОВУЛ-784” сигнали билан тегишли раҳбарларга хабар берилди ва машғулотлар бошланди. Уларга 54 хизмат, корхона ва ташкилот жалб этилди. Фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилиш давлат тизими таркибига кирувчи Ўзбекистон ҚЯОЖ ўзига юкланган вазифаларни тўлиқ ва сифатли бажарди. Ходимлар ва кўнгиллилар аҳолини хавфсиз ҳудудларга кўчириш ишларида фаол иштирок этди. Машғулотларнинг биринчи кунида Фарғона ва Андижон вилоятларининг 14 та туманида бу ишлар муваффақиятли амалга оширилди.
Машғулотларнинг иккинчи куни Фарғона вилоятидан Асака туманидаги Ниёзботир маҳалласига 400 оила кўчирилди. Жамиятнинг Андижон вилояти ташкилоти ходимлари ва кўнгиллилари кўчирилган оилаларни кутиб олиб, уларни вақтинчалик яшаш учун жиҳозланган чодирларга жойлаштирди, озиқ-овқат, гигиена тўпламлари ва маиший техника воситаларидан иборат инсонпарварлик ёрдами тарқатди.
Қўмондонлик-штаб ўқув машғулотлари якунида Ўзбекистон ҚЯОЖнинг муваффақиятли фаолияти қайд этилиб, машғулотларда фаол иштирок этган ходимлар ва кўнгиллиларга Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирининг биринчи ўринбосари номидан қимматбаҳо совғалар топширилди.

При участии трех областных организаций ОКП Узбекистана Ферганской долины прошли совместные Командно-штабные учения организованные МЧС республики.
В 06:30 Национальный центр МЧС сигналом «ДОВУЛ-784» проинформировал соответствующих руководителей и учения начались. В них было задействовано 54 службы, предприятия и организации. ОКП Узбекистана, которое входит в Государственную систему по реагированию на ЧС, выполнила возложенные на нее задачи в полном объеме и качественно. Сотрудники и волонтеры приняли активное участие в мероприятиях по перемещению населения в безопасные районы. Эти работы успешно были проведены в 14 районах Ферганской и Андижанской областях уже в первый день учений.
Во второй день учений 400 семей были переселены из Ферганской области в махаллю Ниезботир Асакинского района. Сотрудники и волонтеры организации Андижанской областной организации Общества встретили переселенные семьи и разместили их в палатках, оборудованных для временного проживания, раздали гуманитарную помощь, состоящую из продуктов питания, гигиенических наборов и бытовой техники.
По завершению Командно-штабных учений была отмечена успешная работа ОКП Узбекистана и активно участвовавшим в учениях сотрудникам и волонтерам были вручены ценные подарки от имени первого заместителя министра по Чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан.