17-19 февраль кунлари “Қирғизистон, Тожикистон ва Ўзбекистонда табиий офатларга тайёрланишнинг институционал имкониятларини кучайтириш ва табиий офатлар хавфини камайтириш” номли лойиҳа дастури доирасида Андижон вилоятида 15 нафар волонтёрлардан ташкил топган Офатларда ҳаракат қилувчи команданинг амалий машғулотлари ўтказилди.
Тадбирнинг биринчи куни команда аъзолари ўзининг назарий билимларини шакллантириб олдилар ва асосий тадбирлар 18-19 февраль кунлари ўтказилди. 18 февраль куни команда аъзолари вилоят ФВ бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда жабрланган аҳолини эвакуация қилиш ишларини амалга оширишни синаб кўрдилар, 19 февраль куни эса вилоятнинг Андижон туманида жойлашган “Боғишамол” болалар оромгоҳида палатка қуриш, қутқарув арқонлари ва ўт ўчириш воситаларидан тўғри фойдаланиш ҳамда фавқулодда вазият натижасида жабрланганларни қидириб топиш ва уларга биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича кўникмаларини мустаҳкамлаб олдилар. Ушбу тадбир мазмунли ва самарали ўтиши учун унга маҳаллий аҳоли вакиллари ҳам жалб этилди. Тренинг якунида фаол иштирок этган волонтёрлар эсдалик совғалари билан тақдирландилар.

Тренинг команды реагирования на бедствия
17-19 февраля в Андижанской области в рамках реализуемого проекта «Укрепление институционального потенциала для реагирования на стихийные бедствия и снижение риска стихийных бедствий в Республике Кыргызстан, Республике Таджикистан и Республике Узбекистан”, состоялись практические занятия команды реагирования на бедствия областной организации ОКПУ, в составе 15 волонтеров.
Первый день занятий был посвящен теоритической подготовке и основные мероприятия прошли 18 и 19 февраля. 18 февраля члены КРБ совместно с сотрудниками областного управления МЧС отработали совместные действия при эвакуации пострадавшего населения.
Второй день практической учебы, который прошел на территории детского лагеря “Оромгох”, расположенного в Андижанском районе, включил в себя отработку навыков разворачивания и установки палаток, применения спасательного снаряжения и средств пожаротушения, поиска пострадавших в результате чрезвычайной ситуации и оказания им первой помощи. Следует отметить, что в практических занятиях КРБ активное участие приняло и местное население.