Тошкент. Раёсат ишида Миллий Жамият раҳбарлари, вилоят ташкилотлари раислари, вазирликлар ва нодавлат ташкилотлар мутахассислари қатнашдилар. Биринчи бўлиб Ўзбекистон ҚЯО Жамияти вилоят ташкилотларининг Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 22 йиллиги ва Халқаро Ҳаракатнинг 150 йиллигини нишонлаш бўйича олиб борилган маънавий–маърифий тадбирлари тўғрисида ахборот тингланди.
Таъкидландики, Мустақиллик байрами арафасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ислом Каримовнинг “Ўзбекистон Республикаси Давлат Мустақиллигининг йигирма икки йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги Қарори ижро учун қабул қилинди ва тегишли дастурлар режаси ишлаб чиқилди. Ўзбекистон ҚЯО Жамиятининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва Темир йўл минтақавий ташкилотлари, туман, шаҳар бўлинмалари уюшқоқлик билан, кўтаринки руҳда “Қадр-қимматим, таянчим ва ифтихоримсан, мустақил Ўзбекистон!” деган шиорни асосий ғоя сифатида ўзида мужассам этган ташкилий-амалий, маданий-маънавий тадбирлар ҳамда тарғибот-ташвиқот ишлари амалга оширилди.
Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 22 йиллиги арафасида Жамият ташкилотлари томонидан 2102 кам таъминланган ва ўзгалар қарамоғига муҳтож кекса на ногирон фуқароларга, жаъми 103 млн. 790 минг сўм микдорида моддий, молиявий ёрдам, кийим-кечаклар, озиқ–овқат тўпламлари, дори-дармон топширилди.
Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Тошкент шаҳар, Наманган, Фарғона вилоятлари, Темир йўллар минтақавий ташкилоти томонидан кам таъминланган ва ўзгалар қарамоғига муҳтож кекса на ногирон фуқароларга берилган молиявий, моддий ёрдам салмоқли бўлди.
Шунингдек, Раёсат йиғилишида 2013 йилнинг биринчи ярмида Миллий Жамиятнинг бюджети бажарилиши тўғрисида ҳисобот тингланди.
30 май 2012 йилда қабул қилинган 1542 – сонли Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони ижроси юзасидан Тошкент вилоят ташкилотининг “Меҳр-шафқат” хизмати фаолияти кўриб чиқилди.
Қашқадарё вилоят ташкилоти мисолида “ЎҚЯО Жамиятининг хўжалик ҳисоботини такомиллаштириш тўғрисида”ги Низоми бажарилиши хусусида ахборот берилди. Кадрлар билан ишлашни такомиллаштириш бўйича Сурхондарё вилоят ташкилотининг ҳисоботи ҳам йиғилганлар эътиборига ҳавола этилди.

Состоялось очередное заседание Президиума Общества Красного Полумесяца Узбекистана
Ташкент. В работе Президиума приняли участие  руководители ОКП Узбекистана, председатели областных организаций Национального Общества, представители  министерств и  ведомств, общественных организаций   и специалисты сферы.
Первым вопросом повестки дня стал отчет о работе региональных подразделений, посвященных празднованию 22-ой годовщины Независимости Узбекистана и 150-летию Международного Движения. Отмечалось,   всеми  организациями были разработаны и  приняты программы, посвященные знаменательным датам. Накануне праздника Независимости  региональными подразделениями  2102 одиноким, престарелым, инвалидам и малообеспеченным гражданам была оказана материальная помощь  в размере 103 миллиона 790 тысяч сум. В том числе  нуждающиеся обеспечены одеждой, медикаментами и продовольственными товарами.
На высоком уровне  намеченный план работ выполнен в   Ташкентской городской, Наманганской, Ферганской  областных и Железнодорожной региональной организациях ОКП Узбекистана.
Вниманию участников встречи  был представлен отчет об итогах деятельности и выполнении бюджета Национального общества в первом полугодии 2013г.
Кроме того, в рамках исполнения  Постановления Президента Республики за № 1542 от 30.05.2012 г.  была рассмотрена деятельность службы «Мехр-шафкат» Ташкентской областной организации.
На примере Кашкадарьинской областной организации  участники встречи ознакомились с  итогами  выполнения   Положения  “О совершенствовании финансово-хозяйственной деятельности ОКП Узбекистана”, также прозвучал отчет о работе Сурхандарьинской областной организации  по совершенствованию кадровой работы.