O’zbekiston Qizil Yarim OyJamiyati Respublika O’quv-Uslubiy Markazi
Respublika O’quv-Uslubiy Markazi (keyingi o’rinlarda Markaz deb yuritiladi) – bu O’zbekiston QYaOJ Prezidiumining 2000 yil 7-iyuldagi 7/2 sonli qarori asosida tashkil etilgan O’zbekiston Qizil Yarim oy jamiyati unitar korxonasi.
Markaz O’zbekiston QYaOJning noyob o’quv, uslubiy va o’quv muassasasidir va bugungi kunda u Markaziy Osiyo mintaqasidagi Milliy Qizil Yarim oy jamiyatlari orasida ushbu formatdagi yagona markaz hisoblanadi.
Markaz faoliyatining asosiy y o’nalishlari:
- jamiyat xodimlarini va ko’ngillilarini o’qitish, tayyorlash va qayta tayyorlash, O’zbekiston QYaOJ Nizomi faoliyatining asosiy yo’nalishlari bo’yicha malakasini oshirish, shu jumladan, birinchi yordam ko’rsatishga o’rgatish, favqulodda vaziyatlarga tayyorgarlik ko’rish va ularni bartaraf etish, Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim oy harakati, Xalqaro gumanitar huquq, shuningdek boshqa ustuvor yo’nalishlar to’g’risida bilimlarni tarqatish;
- O’zbekiston QYaOJ, shuningdek boshqa hamkor tashkilotlar tomonidan tashkil etiladigan seminarlar, treninglar, prezidiumlar va boshqa tadbirlarni tashkillashtirishda hamda samarali o’tkazish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishda yordam berish;
- Jamiyat ko’ngillilari, aholi hamda yoshlar ishtirokida xayriya tadbirlarini, madaniy va sport tadbirlarini tashkil etish;
- Jamiyat tashkilotlariga uslubiy, maslahat va amaliy yordam ko’rsatish;
- Jamiyatning eng yaxshi tashkilotlari tajribasini umumlashtirish va ular faoliyatiga samarali ish shakllari va usullarini, shu jumladan, xorijiy mamlakatlarning Milliy Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Jamiyatlarining ilg’or tajribalari joriy etish;
- jamiyatning Nizomi vazifalari doirasida innovatsion dasturlar va loyihalarni ishlab chiqish va tadbiq etishda yordam berish;
- Nizom vazifalarini bajarishda ichki va xorijiy investitsiyalar, kreditlar va qonun loyihalarini jalb qilish orqali Markazning moddiy-texnik, o’quv-uslubiy va moliyaviy bazasini rivojlantirish bo’yicha bir qator chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish;
- Olib borilayotgan gumanitar faoliyatida O’zbekiston QYaOJga ko’maklashish doirasida Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Harakati sheriklari, shuningdek manfaatdor xalqaro, davlat va nodavlat tashkilotlar, xususiy kompaniyalar va turli idoralar bilan hamkorlikni amalga oshirish.
Markaz – umumiy maydoni 4000 kvadrat metrdan ortiq bo’lgan 8 qavatli bino bo’lib, unda o’quvchilarni samarali o’qitish va turli tadbirlarni o’tkazish imkoniyati uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Markazda har yili 500 dan 1500 gacha odam o’qitiladi.
O’zbekiston QYaOJ ko’magi bilan Markazda zamonaviy ofis uskunalari va tematik uskunalar, shu jumladan, Birinchi yordam ko’rsatish uchun zamonaviy manekenlar, taqlid materiallari, favqulodda vaziyatlar uchun texnik jihozlar va boshqa turdagi o’quv jihozlari bilan jihozlangan ixtisoslashtirilgan xonalar va o’quv xonalari mavjud.
Shuningdek, Markaz binosida ikkita konferens-zal, shu jumladan, 30 ta tinglovchiga mo’ljallangan kichik zal va 100 dan ortiq kishiga mo’ljallangan katta zal mavjud. Shu bilan birga, Markazning ikkinchi va uchinchi qavatlarida INSONIYLIK mehmonxona majmuasi joylashgan. U 14 ta mehmonxona xonasida 50 kishini joylashtirish imkoniyatiga ega bo’lib, zamonaviy LED televizorlari, qish-yoz konditsionerlari, shuningdek kabel televideniesi bepul Wi-Fi internet bilan jihozlangan. Markazning pastki qavatida rezidentlar va tinglovchilar xizmatida ovqatlanish xonasi va bufet mavjud.
Ta’kidlash joizki, O’zbekiston QYaOJ rahbariyati, shuningdek Markaz ma’muriyati Markaz ishini yaxshilash bo’yicha chora-tadbirlarni o’z vaqtida ko’rishga va shu bilan birga Jamiyat xodimlari va ko’ngillilariga, shuningdek Markazga o’qishga kelgan barcha mehmonlar uchun. eng qulay sharoitlarni yaratishga harakat qilmoqdalar.
- O’zbekiston Qizil Yarim Oi Jamiyati tizimida Birinchi erdam ko’rsatish ko’nimlariga o’qitish kurslarini tashkil etish masalasida quiidagi telefonlarga murojaat etishingiz mumkin: +998 78 150 81 11 / 78 150 14 88 yoki elektron pochta orqali: mso@redcrescent.uz
- Tadbirlar o’tkazish masalalari bo’yicha Markaz ma’muriyatiga murojaat qiling telefon orqali: +998 71 276 99 01/02 yoki elektron pochta orqali: rumc@redcrescent.uz

Республиканский учебно-методический Центр  Общества Красного Полумесяца Узбекистана
Республиканский Учебно-Методический Центр (далее Центр) является унитарным предприятием Общества Красного Полумесяца Узбекистана, который был создан на основании Постановления Президиума ОКП Узбекистана № 7/2 от 07 июля 2000 года.
Центр является уникальным в своем роде учебно-методическим и образовательным учреждением ОКП Узбекистана и на сегодняшний день, является единственным центром подобного формата среди Национальных Обществ Красного Полумесяца Центрально-Азиатского региона.
Основными направлениями деятельности Центра являются:
- организация обучения, подготовка и переподготовка , повышение квалификации сотрудников и добровольцев Общества по основным направлениям уставной деятельности ОКП Узбекистана, включая обучение навыкам оказания Первой Помощи, подготовка и реагирование на чрезвычайные ситуации, распространение знаний о Международном Движении Красного Креста и Красного Полумесяца, Международном Гуманитарном Праве, а также и по другим приоритетным направлениям;
- оказание содействия в организации, а также создание необходимых условий, для эффективного проведения семинаров, тренингов, президиумов и других мероприятий, организуемых ОКП Узбекистана, а также другими партнерскими организациями.
- организация благотворительных акций, культурно-массовых, спортивных мероприятий с участием подопечных, волонтеров Общества, населения
и молодежи.
- оказание методической, консультативной и практической помощи организациям Общества;
- обобщение опыта работы лучших организаций Общества и внедрение
в их деятельность эффективных  форм и методов работы, в том числе
и передовой опыт Национальных Обществ Красного Креста и Красного Полумесяца зарубежных стран;
- содействие в разработке и реализации инновационных программ и проектов
в рамках Уставных задач Общества;
- разработка и внедрение комплекса мер для развития материально-технической, учебно-методической и финансовой базы Центра путём привлечения отечественных и иностранных инвестиций, кредитов и проектов для выполнения Уставных задач;
- сотрудничество с партнерами по линии Международного Движения Красного Креста и Красного Полумесяца, а также заинтересованными международными, государственными и негосударственными организациями, частными компаниями  и различными ведомствами, в рамках содействия ОКП Узбекистана в осуществляемой гуманитарной деятельности.
Центр представляет собой 8-ми этажное здание, с общей площадью более 4000 квадратных метров. В свою очередь, в Центре созданы все необходимые условия для возможности  эффективного обучения слушателей и проведения различных мероприятий. Ежегодно в Центре проходят обучение от 500 до 1500 человек.
При поддержке ОКП Узбекистана в Центре созданы специализированные кабинеты и аудитории, оснащенные современной оргтехникой и тематическим оборудованием., включая современные манекены по Первой Помощи, имитационные материалы, различные муляжи, техническое оборудование по ЧС и другие виды учебного инвентаря.
Также в здании Центра имеются два конференц-зала, включая малый зал рассчитанный на 30 слушателей и большой зал вмещающий более 100 человек. Вместе с тем, на втором и третьем этаже Центра расположен гостиничный комплекс «INSONIYLIK» с возможностью размещения до 50 человек в 14-ти гостиничных номерах, оснащенных, современными LED-телевизорами, кондиционерами «зима-лето», а также кабельным телевидением и бесплатным Wi-Fi интернетом. К услугам проживающих и слушателей на первом этаже Центра расположена столовая и буфет.
Необходимо отметить, что руководство ОКП Узбекистана, а также администрация Центра стараются своевременно принимать меры по совершенствованию работы Центра и возможности создания наиболее комфортных условий для сотрудников и волонтеров Общества, а также для всех гостей  в период их пребывания и обучения в Центре.
- Для организации курсов обучения навыкам оказания Первой Помощи в системе Общества Красного Полумесяца Узбекистана можете обращаться по телефонам: +998 78 150 81 11 / 78 150 14 88    или по электронной почте mso@redcrescent.uz
- Для проведения мероприятий  в Республиканском Учебно-Методическом Центре ОКП Узбекистана обращайтесь к администрации Центра по тел: +998 71 276 99 01/02 или по электронной почте: rumc@redcrescent.uz