«Bemorlarda g’amxo’rlik qilish – bu rassomchilik va haykaltaroshlik kabi san’at.
“Mehr-shafqat” mehribonlik xizmatida 168 hamshira mavjud. QYaOJ patronaj hamshiralari har yili yolg’iz yashaydigan nogironlar va nafaqaxo’rlarga 340 mingdan ortiq turli xil xizmatlarni ko’rsatadilar. QYaOJ har yili 20 mingdan ortiq muhtojlarga 300 million so’mga yaqin miqdorda moddiy yordam ko’rsatadi.
Медико-социальная деятельность региональных отделений ОКПУ осуществляется по следующим направлениям:
– aholining zaif qatlamlariga bepul manzilli tibbiy-ijtimoiy va psixologik yordam ko’rsatish hamda yolg’iz keksalar, nogironlar, har xil kasalliklarga chalinganlarni uyda, tibbiy-ijtimoiy yordam xonalarida (markazlarida) parvarish qilish.
– sog’liqni saqlash va aholini ijtimoiy qo’llab-quvvatlash davlat ijtimoiy dasturini amalga oshirishda ishtirok etish.
– «Uyda parvarish qilish asoslari», «Birinchi yordam», «Salomatlik ta’limi bo’yicha ishlarni tashkil etish»; «Sog’lom turmush tarzi va kasalliklarning oldini olish» dasturlari bo’yicha aholiga ta’lim xizmatlarini ko’rsatish.
“Mehr-shafqat” xizmati faoliyatiga ta’lim, maslahat berish va boshqa xizmatlarni ko’rsatuvchi ko’ngillilar jalb qilinadilar. Keksalar va yoshlar o’rtasida madaniy tadbirlarni tashkil etish va o’tkazish ularning jamiyat hayotida faol ishtirok etishiga yordam beradi.

«Уход за больными – это такое же искусство, как живопись и скульптура.
В Службе милосердия «Мехр-шафкат» насчитывается 168 медицинских сестёр. Патронажные сестры милосердия ОКПУ ежегодно оказывают более 340 000 различных услуг одиноко проживающим инвалидам и пенсионерам. Ежегодно ОКПУ оказывается материальная помощь более 20 000 нуждающихся в размере около 300 млн. сум.
Медико-социальная деятельность региональных отделений ОКПУ осуществляется по следующим направлениям:
— Оказание бесплатной адресной медико-социальной помощи и психосоциальная поддержка уязвимым слоям населения и осуществление ухода за одинокими пожилыми людьми, инвалидами, больными с различными заболеваниями на дому, в комнатах (центрах) медико-социальной помощи.
— Участие в выполнении государственной социальной программы по охране здоровья и социальной поддержки населения.
— Предоставление образовательных услуг населению по программам: «Основы ухода в домашних условиях», «Первая помощь»; «Организация работы по санитарному просвещению»; «Ведение здорового образа жизни и профилактика заболеваний».
В деятельность службы «Мехр-Шафкат» привлекаются добровольцы, которые предоставляют образовательные, консультативные и иные услуги. Организация и проведение культурно-массовых мероприятий среди пожилых людей и молодежи способствуют активному участию их в жизни общества.