2021 йилнинг 20 март куни Самарқанд шаҳрида Даун синдроми бўлган болалар учун Марказий Осиё республикаларининг I-ҳунармандчилик, маданият ва санъат фестивали очилди. Ушбу тадбир ташаббускори «AНОРГИС» нодавлат таълим муассасаси, ҳомийларидан бири эса Ўзбекистон ҚЯО жамияти Самарқанд вилоят ташкилоти бўлди.
Тадбирга қадар вилоят ташкилотининг ходимлари ва кўнгиллилари Даун синдроми тўғрисидаги маълумотларни чуқур ўрганиб чиқдилар ҳамда ушбу оғир касалликка чалинган болаларни даволаш тартиби билан танишдилар, сўнгра фестивал давомида улар йиғилганларга ахборот бердилар. Шунингдек, тадбир иштирокчиларига Қизил Ярим Ой жамиятининг буклетлари, расмлар тўплами ва рисолалари тарқатилди.
Фестивалнинг учинчи куни бемор болалар, Қизил Ярим Ой жамияти ходимлари ва кўнгиллилар ҳамроҳлигида, Самарқанд вилоятининг кўнгилочар тадбири ташкил этилган «Туристик қишлоқ» га ташриф буюрдилар.

20 марта 2021 года в Самарканде открылся 1-й фестиваль ремесел, культуры и искусства среднеазиатских республик для детей с синдромом Дауна. Инициатором данного мероприятия выступило негосударственное образовательное учреждение “АНОРГИС” (“ANORGIS”) , а одним из спонсоров стала Самаркандская областная организация ОКП Узбекистана.
Перед открытием сотрудники и волонтеры областной организации глубоко изучили информацию о синдроме Дауна и ознакомились с порядком лечения детей-больных этой тяжелой болезнью, а затем в ходе ведения фестиваля информировали присутствующих и распространили среди них буклеты, рисунки и брошюры.
На третий день фестиваля больные дети в сопровождении сотрудников и волонтеров Общества Красного Полумесяца посетили «Туристическую деревню» Самаркандского района где было организовано развлекательное мероприятие.