1863-yilda tashkil topgan XQXQ bugungi kunda butun dunyoda faoliyat yuritadi, mojarolar va qurolli zo’ravonliklardan zarar ko’rgan odamlarga gumanitar yordam ko’rsatadi va urush qurbonlarini himoya qiladigan qonunlar haqida bilimlarni tarqatadi. Mustaqil va betaraf tashkilot sifatida u, birinchi navbatda, 1949-yildagi Jeneva konvensiyasiga asoslangan vakolatlarga egadir. XQXQ Jenevada (Shveysariya) joylashgan va 80 mamlakatda uning taxminan 12000 ta xodimi mavjud. U, asosan, hukumatlar hamda Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy milliy jamiyatlarining ixtiyoriy xayriyalari hisobidan moliyalashtiriladi.
XQXQ o’z faoliyatida 1949-yildagi Jeneva konvensiyalari, ularning Qo’shimcha protokollari, o’z Nizomi, Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Harakatining Nizomi, shuningdek Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy konferensiyalari qarorlariga asoslanadi. XQXQ – qurolli to’qnashuvlar va boshqa zo’ravonlik holatlari qurbonlariga gumanitar himoya va yordam ko’rsatadigan mustaqil va betaraf tashkilot. U favqulodda vaziyatlarda choralar ko’radi va shu bilan birga xalqaro gumanitar huquqni hurmat qilishga targ’ibot qiladi hamda uning milliy qonunchilikda qo’llanilishiga ko’maklashadi.
XQXQ vazifasi
Xalqaro Qizil Xoch Qo’mitasi (XQXQ) – xolis, betaraf va mustaqil tashkilot. Uning maqsadi va vazifalari faqat gumanitar xarakterga ega bo’lib, qurolli to’qnashuvlar va ichki zo’ravonlik vaziyatlaridan zarar ko’rgan odamlarning hayoti va qadr-qimmatini himoya qilish va ularga yordam berishdan iboratdir.
U ziddiyatli vaziyatlarda gumanitar yordam ko’rsatish bo’yicha Harakatning xalqaro faoliyatini boshqaradi va muvofiqlashtiradi. XQXQ insonparvarlik huquqi va umuminsoniylik tamoyillarini targ’ib qilish va mustahkamlash orqali insonlar azob-uqubatining oldini olishga bor kuchini sarflaydi.
Aynan XQXQ tashabbusi bilan davlatlar 1864-yilda Jeneva konvensiyasini qabul qilishdi. Shu vaqtdan beri, Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Harakati ko’magida, hukumatlarni doimiy ravishda mojaro qurbonlarini himoya qilinishi va ularga yordam berilishini ta’minlash uchun xalqaro gumanitar huquqni o’zgaruvchan sharoitlarga, xususan, urush vositalari va usullarining zamonaviy o’zgarishlariga moslashtirishga da’vat etadi.
Bugungi kunda barcha davlatlar qurolli to’qnashuvlar paytida yaradorlar, kasallar va kema halokatiga uchragan harbiy xizmatchilarni, harbiy asirlarni va tinch aholini himoya qiladigan 1949-yildagi to’rtta Jeneva konvensiyasini bajarish majburiyatini o’z zimmalariga olishdi.
Hozirgi kunda dunyoning barcha davlatlarining to’rtdan uch qismi Konvensiyalarning 1977-yildagi ikkita Qo’shimcha protokoliga a’zo. I Protokol xalqaro qurolli to’qnashuvlar qurbonlarini himoya qiladi, II Protokol esa xalqaro bo’lmagan qurolli to’qnashuvlar qurbonlarini himoya qiladi. Xususan, bu shartnomalar tinch aholini jangovar harakatlar ta’siridan himoya qiluvchi qoidalarni kodifikatsiya qiladi. 2005-yilda qabul qilingan III Qo’shimcha protokol Harakatning Milliy Jamiyatlari tomonidan yana bir timsol – «Qizil Kristall» dan foydalanishini nazarda tutadi.

МККК, который был основан в 1863 году, работает сегодня по всему миру, оказывая гуманитарную помощь людям, пострадавшим в результате конфликтов и вооруженного насилия, а также распространяя знания о законах, защищающих жертв войны. Являясь независимой и нейтральной организацией, он обладает мандатом, обусловленным, главным образом, Женевскими конвенциями 1949 года. МККК находится в Женеве, Швейцария, его сотрудниками являются примерно 12 тысяч человек в 80 странах мира. Финансируется он, в основном, за счет добровольных пожертвований правительств и национальных обществ Красного Креста и Красного Полумесяца.
В своей работе МККК основывается на Женевских конвенциях 1949 года, Дополнительных протоколах к ним, на своем Уставе, на Уставе Международного движения Красного Креста и Красного Полумесяца, а также на резолюциях Международных конференций Красного Креста и Красного Полумесяца. МККК является независимой и нейтральной организацией, обеспечивающей гуманитарную защиту и помощь жертвам вооруженных конфликтов и других ситуаций насилия. Он предпринимает действия в случаях чрезвычайных ситуаций и в то же время пропагандирует уважение к международному гуманитарному праву и способствует его имплементации в национальное право.
Миссия МККК
Международный Комитет Красного Креста (МККК) является беспристрастной, нейтральной и независимой организацией, чьи цели и задачи носят исключительно гуманитарный характер и заключаются в том, чтобы защищать жизнь и достоинство людей, пострадавших от вооруженных конфликтов и ситуаций внутреннего насилия, и предоставлять им помощь.
Он направляет и координирует международную деятельность Движения по оказанию гуманитарной помощи в ситуациях конфликтов. Пропагандируя и укрепляя гуманитарное право и универсальные принципы гуманности, МККК прилагает все усилия к тому, чтобы предотвратить страдания людей.
Именно по инициативе МККК государства приняли первоначальную Женевскую конвенцию в 1864 году. С тех пор МККК, при поддержке всего Движения Красного Креста и Красного Полумесяца, постоянно убеждает правительства адаптировать международное гуманитарное право к меняющимся обстоятельствам, в частности к современным изменениям средств и способов ведения войны, с тем чтобы обеспечить более эффективную защиту и помощь жертвам конфликтов.
Сегодня все государства взяли на себя обязательства, установленные четырьмя Женевскими конвенциями 1949 года, которые во время вооруженных конфликтов защищают раненых, больных и потерпевших кораблекрушение военнослужащих, военнопленных и гражданских лиц.
Около трех четвертей всех государств мира являются сегодня участниками двух Дополнительных протоколов 1977 года к Конвенциям. Протокол I защищает жертв международных вооруженных конфликтов, а Протокол II – жертв вооруженных конфликтов немеждународного характера. В частности, эти договоры кодифицируют правила, защищающие гражданское население от последствий военных действий. Дополнительный протокол III, принятый в 2005 году, предусматривает использование национальными обществами Движения еще одной эмблемы – Красного Кристалла.