НАМАНГАНДА ЛОЙИҲАНИНГ АМАЛГА ОШИРИЛИШИ
2024-йил 18-май куни вилоят фавқулодда вазиятлар бошқармаси Наманган шаҳар бошқармаси негизида Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти ва Халқаро Қизил Хоч ва Қизил Ярим Ой Федерацияси ҳамкорлигидаги “Зилзилалар ва табиий офатлар хавфи юқори бўлган Марказий Осиё давлатларида фавқулодда вазиятларга тайёргарлик кўриш ва уларни бартараф етиш бўйича маҳаллий ва миллий салоҳиятни кучайтириш” лойиҳаси доирасида ҳариди амалга оширилган жиҳозларни маҳалла фуқаролар йиғинлари ва таълим муассасаларига топшириш маросими бўлиб ўтди.
Йиғилишда сўзга чиққан Ўзбекистон Ўзбекистон ҚЯОЖ Наманган вилоят ташкилоти раиси Д.Сайфитдинова ва мазкур ташкилот раиси ўринбосари Ғ.Жўраевлар лойиҳанинг мақсадлари, уни амалга ошириш йўллари, шунингдек, бажарилган ишлар ва уни амалга ошириш бўйича кейинги қадамлар ҳамда амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритдилар. Вилоят Фавқулодда вазиятлар бошқармаси бошлиғи, полковник Б.Эгамназаров ўз сўзида вилоят аҳолисини фавқулодда вазиятларда ҳаракат қилишга тайёрлаш, аҳоли ва таълим муассасалари ходимларини  биринчи ёрдам асосларига ўқитиш каби фаолият йўналишларини жамият томонидан қўллаб-қувватлаш муҳимлигини таъкидлади..
Тадбирда Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қизил Ярим Ой Жамияти ва бенефициар ташкилотлардан ташқари, Адлия вазирлиги, Халқ депутатлари Наманган вилояти Кенгаши, Нодавлат нотижорат ташкилотларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари ҳам иштирок этдилар.

РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОЕКТА В НАМАНГАНЕ
18 мая 2024 года на базе  Наманганского городского отдела областного управления по чрезвычайным ситуациям в рамках проекта «Укрепление местного и национального потенциала для обеспечения готовности к чрезвычайным ситуациям и реагированию на них в странах Центральной Азии, подверженных высоким рискам землетрясений и стихийных бедствий», поддерживаемого Международной Федерацией Красного Креста и Красного Полумесяца и USAID,  состоялось совещание и передача оборудования и инструментов. Получатели-махаллинские сходы граждан и образовательные учреждения Наманганской области.
Выступившие на совещании Председатель Наманганской областной организации ОКП Узбекистана Д. Сайфитдинова и заместитель Председателя данной организации Г. Джураев  рассказали  о целях проекта, путях его реализации, а также о уже проделанной работе и дальнейших  шагах по его реализации.  Начальник областного управления по чрезвычайным ситуациям полковник Б. Эгамназаров в своем выступлении отметил важность поддержки Обществом таких направлений деятельности как подготовка населения региона к действиям в чрезвычайных ситуациях и обучение жителей и сотрудников образовательных учреждений основам оказания первой помощи.
В мероприятии, помимо МЧС, Общества Красного Полумесяца и организаций-бенефициаров, также участвовали представители Министерства юстиции и Общественного фонда поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при областном Совете народных депутатов Наманганской области.