Ўзбекистон ҚЯОЖ Темир йўл минтақавий ташкилоти ташаббуси билан “Тошкент минтақавий темир йўл узели” унитар корхонасида ишчи-ходимларнинг фавқулодда ҳолатда тиббий ёрдамга муҳтож фуқароларга тез тиббий ёрдам етиб келгунча биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича билим ва кўникмаларини оширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
ЎҚЯОЖ биринчи ёрдам кўрсатиш бўйича кординатори Марсель Собиров узел ишчи-ходимларига биринчи ёрдам кўрсатиш шартлари, талаблари ва меъёрлари ҳақида назарий ва амалий маълумотларни бериб ўтди. – Темир йўл соҳасида фаолият кўрсатаётган мутахассисларнинг фуқароларга фавқулодда ҳолатларда биринчи ёрдам кўрсатиш шартларини чуқур билишлари жуда ҳам зарур, – дейди ЎҚЯОЖ Темир йўл минтақавий ташкилотининг ижрочи директори Дилафрўз Каримова. – Чунки, уларнинг меҳнат фаолияти асосан кўп сонли ишчи-ходимлар билан бирга ўтади.
Айниқса, вокзалларда, станцияларда ҳамда корхоналарда бу каби нохуш ҳолатлар юз берса ҳамкасблари ёхуд фуқароларимизга фавқулодда ҳолатда тез тиббий ёрдам келгунича биринчи ёрдамни кўрсатиб, ҳаётини сақлаб қолишлари мумкин.
“Тошкент минтақавий темир йўл узели” унитар корхонасида ўтказилган бу каби тадбир яқин орада пойтахтимиздаги тармоқ корхоналарида, шундан сўнг республикамиз ҳудудидаги барча темир йўл ташкилотларида малакали мутахассисларимиз иштирокида мунтазам ўтказилиши кўзда тутилган.

По инициативе Региональной железнодорожной организации ОКПУ для работников унитарного предприятия “Ташкентский региональный железнодорожный узел” 24 февраля было организовано мероприятие, которое было посвящено повышению знаний и навыков персонала по оказанию первой помощи гражданам, нуждающимся в неотложной медицинской помощи.
Марсель Сабиров, координатор по первой помощи ОКПУ предоставил теоретическую и практическую информацию об условиях, требованиях и стандартах оказания первой помощи. — Крайне важно, чтобы железнодорожники хорошо знали приемы оказания первой помощи гражданам в чрезвычайных ситуациях, — отмечает исполнительный директор железнодорожной региональной организации ОКПУ Д.Каримова, — т.к. их деятельность связана с общением и оказанием услуг большому количеству пассажиров. Особенно, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций на железнодорожных вокзалах и станциях, они смогут спасти своих коллег или граждан, оказав им первую помощь до прибытия квалифицированной скорой медицинской помощи.
В дальнейшем такие подобные мероприятия планируется регулярно проводить и на других узловых предприятиях, а затем во всех железнодорожных организациях по всей республике с привлечением наших квалифицированных специалистов.