2014 йил 6–7 февраль кунлари Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти томонидан «Жамоатчилик саломатлиги ва биринчи ёрдам» дастурини амалга ошириш доирасида ташкил этилган икки кунлик семинар-тренинг бўлиб ўтди.
«НЕСТЛЕ» компанияси ходимлари навбатдаги лойиҳаиш тирокчилари бўлди. Ташкилотчилар ўзолдига қатормақ садвавази фаларниқ ўйганди: сайёрамиздаги энг қадимги гуманитар ташкилот фаолияти билан танишиштириш, Ҳаракат тарихида кўнгиллилар (волонтёрлар) ролиҳақидас ўзлаб бериш, фавқулодда вазиятлар дакор хона жамоаси аъзоларини биринчи ёрдам кўрсатишга ўргатиш, юқумликасалликларпрофилактикаси. Компаниянинг 20 нафар мутахассиси таълимкурсини ўтади.
Мутахассислар фикрича, касалликлар даногоҳлантириш учун биринчи галда соғлом турмуш тарзига риоя этиш, юқумли касалликлар профилактикасида ўз вақтида санитар-гигиена чора-тадбирларини ўтказишга алоҳида эътибор қаратиш лозим. Юзага келиш мумкин бўлган ФВ ҳолатларида тўғрий ўлтутишни, жабрланган ларҳа ётини сақлаб қолиш учун биринчи тиббий ёрдамк ўрсатиш малакасига эгаб ўлишлозим.
Интерактив усулидан фойдаланиш семинар қатнашчиларига биринчи ёрдам кўрсатиш кўникмаларини ўзлаш тириш имконини берди. Семинар машғулотлари самарадорлиги учун манекен, мултимедиа, флипчат, бойлама материаллар каби замонавий таълим воситаларидан фойдаланилди. Муляжлар воситасида биринчи ёрдам кўрсатишдаги асосий ҳатти-ҳаракатлар намойиш этилди.
Турли вазиятларда биринчи ёрдам кўрсатаётган инсоннинг ҳатти-ҳаракатлари намойиш қилинди. Тренинг давомида иштирокчилар турли даражадаги шикастланишларда, ҳашоратлар чаққан ҳолатларда, офтоб ва совуқ урганда, аллергик реакцияларда биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш бўйича ўқув курсини ўтади. Курс якунида барча иштирокчилар сертификат олишди.

6-7 февраля 2014 года в Ташкенте состоялся двухдневный семинар – тренинг, организованный ОКП Узбекистана  в рамках реализации программы «Общественное здоровье и первая помощь».
На этот раз участниками реализуемого проекта стали сотрудники компании «НЕСТЛЕ». Организаторы поставили перед собой несколько целей и задач – познакомить с деятельностью старейшей гуманитарной организации планеты, рассказать о роли волонтёров в истории Движения, обучить членов коллектива предприятия оказанию первой помощи при возможных ЧС, профилактике наиболее распространенных заболеваний. 20 специалистов компании прошли обучающий курс.
Для предупреждения заболеваний, считают специалисты, прежде всего, необходимо соблюдать принципы здорового образа жизни, обращать особое внимание на своевременное проведение санитарно-гигиенических мероприятий в профилактике инфекционных заболеваний. При возможных ЧС важно знать правила поведения, владеть навыками оказания первой помощи для спасения жизни пострадавших.
Использование интерактивной методики позволило участникам семинара глубже усвоить азы первой помощи . Для эффективности занятий были использованы современные методы обучения — манекены, мультимедиа, флипчат, перевязочные материалы. На муляжах продемонстрировали основные действия при оказании первой помощи. Особо остановились на юридических аспектах. Были показаны действия человека, оказывающего первую помощь при различных ситуациях. Участники тренинга ознакомились с особенностями проявления повреждений, травм, отравлений, укусов насекомых, получили информацию об оказании помощи при тепловом и солнечных ударах, отморожениях, аллергических реакциях. По окончании курса все участники получили сертификаты.