2017 йилнинг 22-25 ноябр кунлари ҚР Қораузяк ва Таҳтакўпир туманларида қўшма қўмондонлик машқлари ўтказилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва бошқа хизмат органлари .Машқлар доирасида одамни оловдан сақлаб қолиш, тўсиқдан қутқариш,фавқулодда вазиятларда яқинларини йўқотган , жабрланганларга биринчи психологик йордам кўрсатиш бўйича чоралар кўрилди. Шунингдек, Қўнғирот, Мўйноқ, Кониликўл, ва Нукус туманларида санитария бўлинмаларининг машқ ва тренинглари ўтказилди.
Қорақолпоғистон Респупубликасининг олий таълим муассасаларида ҳам бир қатор ишлар олиб борилди.
Ўқитиш тренинглари: Тошкент Давлат Аграр университетининг Нукусдаги филлиалида, Ажинияз номидаги Нукус Давлат педагогик институтида, Муҳаммад Аль-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетиниг Нукус филлиалида.

Командно-штабные учения в Каракалпакстане
22-25 ноября 2017 года были проведены командно-штабные учения совместно с УЧС РК, Министерством здравоохранения Республики Каракалпакстан   и другими ответственными службами  в Караузякском, Тахтакупырском районах.
В рамках учений были отработаны действия по спасению человека при пожаре, по спасению при завале, оказанию Первой Психологической Помощи пострадавшему человеку потерявшего близкого при ЧС.
Также проведены учения и подготовка санитарных дружин Кунградского,Муйнакского, Канлыкульского, Нукусского районов.
Проведены тренинги по обучению оказанию Первой помощи  ВУЗах : Нукусский филиал Таш ГАУ, НГПИ им. Ажинияза, Нукусский филиал ТИТУ им. Аль Хорезми,