2018 йил 14-16 февраль кунлари Боёвут туманидаги “Маьнавият”, ”Фарход” МФЙ аҳолиси, Боёвут пахта тозалаш АЖ, туман электр тармоқлари корхонаси ходимлари, Қишлоқ хўжалик касб-ҳунар коллежи, 10 сонли мактаб ўқувчилари иштирокида “Бошқарув органлари, ФВДТ худудий ва функционал қуйи тизимларининг табиий хусусиятли фавқулодда вазиятлар оқибатларини бартараф этиш бўйича ҳаракати” бўйича қўмондонлик ўқув машқлари ўтказилди.
Фавқулодда вазиятлар содир бўлганда жалб этилган куч ва воситаларни бошқариш ва раҳбарлик қилиш мақсадида вилоят ФМ бошқарув маскани (харакатдаги бошқарув маскани) ва туман йиғма командасининг куч ва воситалари кўрикдан ўтказилди, ФВДқТ хизматлари куч ва воситалари зилзила натижасида жабрланган аҳолига тиббий ёрдам кўрсатиш машқларини амалга оширди.
Машқларда Боёвут тумани “Маьнавият” маҳалласи аҳолисини юзага келган табиий хусусиятли фавқулодда вазиятлардан хабардор этиш, жабрланган (бошпанасиз қолган) аҳолини хавфсиз ҳудудларга тезкорлик билан кўчириш ишларини ташкиллаштириш ва аҳолини тўғри ҳаракат қилишга ўргатиш, йиғиш ва “Фарҳод” маҳалласида аҳолини қабул қилиш пунктлари фаолиятини ташкил этиш амалда кўрсатилди. Шунингдек “Техноген хусусиятли фавқулодда вазият содир бўлганда обьект фуқаро муҳофазаси тузилмаларнинг туман ФВДқТ хизматлари билан ҳамкорликдаги харакатлари” мавзусида махсус–тактик ўқув машқи ҳам ўтказилди.

14-16 февраля 2018 года с участием жителей сельских сходов граждан (ССГ) “Маънавият”, “Фарход” Баявутского района, рабочих и сотрудников АО Баявутский хлопкоочистительный завод, районной организации электрических сетей, учащихся Баявутского сельскохозяйственного колледжа и школы № 10 были проведены учебно-командные занятия по теме “Действие органов управления, нижних территориальных и функциональных органов (НТиФО) ГСЧС по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного характера”.
В целях управления привлеченными силами и средствами в случае ЧС в пункте управления областного УЧС был организован просмотр подвижного пункта управления, сил и средств районных сборных команд. Силами и средствами служб НТиФО проведены занятия по оказанию первой помощи пострадавшему от землетрясения населения. Жителям населенных пунктов ССГ “Маънавият” на практике был показан процесс оповещения населения об опасности ЧС, организации транспортировки пострадавших на безопасные территории, организации пунктов приёма пострадавшего населения на территории ССГ “Фархад”, обучения их правильно действовать в случае ЧС . Кроме того, проведено специальное тактическое учебное занятие “Совместные действия районных служб НТиФО ЧС и формирований гражданской защиты объектов в случае ЧС техногенного характера