Кўнгиллилик – имкониятлар даври
Ўзбекистон ҚЯОЖ томонидан хайрия фаолиятининг муҳим ва ажралмас қисми бўлган кўнгиллиликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бугунги кунда Жамият 30 минг нафардан зиёд кўнгиллиларга эга. Кўнгиллиларнинг фаолияти биринчи навбатда ногиронлар, ёлғиз кексалар, табиий офатларда зарар кўрганлар ва бошқа муҳтожларга ёрдам беришга қаратилган. Шу билан бирга, соҳада мавжуд бўлган муаммоларни ҳал қилишнинг янги, замонавий усулларини ишлаб чиқиш талаб қилинади. Айнан ушбу масалалар ва муаммоларга бағишланган минтақавий учрашув Олма-ота шаҳрида    11-14 март кунлари бўлиб ўтди. Анжуманда Марказий Осиё ҚЯО миллий жамиятлари ҳамда Испания ва Италия Қизил Хочи вакиллари иштирок этишди. Учрашувда Ўзбекистон ҚЯОЖ номидан унинг ижрочи директори Э.А.Амиралиева ва “Инсонийлик” Республика ўқув-услубий маркази раҳбари М.М.Миржапаровлар қатнашдилар.
Ушрашув давомида минтақавий ҳамкорлик бўйича қўшма ташаббусларни ишлаб чиқиш, кўнгиллилар учун ёзги лагерларни ташкил этиш, ягона ахборот платформасини яратиш, соҳада кўнгиллиликни ривожлантиришга ёрдам берадиган бошқа вазифалар ва режаларни амалга оширишга эътибор қаратилди. Минтақавий йиғилишда барча мамлакатлардаги кўнгиллилик фаолияти ўрганиб чиқилди. Тадбир иштирокчиларига Ўзбекистон ҚЯОЖ вакиллари томонидан ушбу соҳада эришилган натижалар ҳақида тақдимот ҳавола этилди. Шуни таъкидлаш жоизки, ушбу учрашув ўзаро манфаатли масалалар бўйича тажриба алмашиш имкониятини яратиб, минтақавий ҳамкорлик ва шериклик учун қулай шароитлар борлигини кўрсатиб берди.

Волонтёрство – время возможностей
ОКП Узбекистана уделяет особое внимание развитию волонтёрства как одной из самых важных и неотъемлемых частей осуществляемой благотворительной деятельности. На сегодняшний день ОКПУ насчитывает в своих рядах более 32 000 волонтёров. Деятельность добровольцев Общества направлена в первую очередь на помощь уязвимым слоям населения, не имеющим возможности помогать себе самим, таким как инвалиды, одинокие престарелые, пострадавшие от стихийных бедствий и другие нуждающиеся в заботе люди. Вместе с тем, в этой области существуют и проблемы, требующие современного подхода и новых путей их решения.
Именно этим вопросам и проблемам была посвящена Региональная встреча по развитию волонтёрской деятельности Национальных Обществ Центральной Азии, прошедшая 11-14 марта в г. Алматы, Республика Казахстан. На встрече приняли участие представители НО Красного Полумесяца республик Центральной Азии, а также Испанского и Итальянского Красного Креста при поддержке МФОКК и КП. Делегация ОКП Узбекистана была представлена в лице Исполнительного директора Э.А.Амиралиевой и директора РУМЦ «Инсонийлик» М.М.Мирджапарова.
В ходе встречи особое внимание было уделено разработке совместных инициатив по региональному сотрудничеству, необходимости проведения ежегодных летних лагерей для волонтёров, создания единой информационной платформы, реализации иных задач и планов, способствующих развитию волонтёрской деятельности на местах. В рамках Региональной встречи был произведен обзор осуществляемой волонтерской деятельности в странах Центральной Азии. Со стороны ОКПУ была представлена презентация по достигнутым результатам в этой сфере.
Необходимо отметить, что данная встреча дала возможность обменяться опытом по вопросам, представляющих взаимный интерес и создала благоприятные предпосылки для регионального сотрудничества и партнерства.