ЯНГИ ЛОЙИҲАГА СТАРТ БЕРИЛДИ
Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти ва Германия Қизил Хочи ўртасидаги ҳамкорлик узоқ ва шонли тарихга ега. Шундай қилиб, 2019-2022 йиллар давомида Германия Иқтисодий ривожланиш ва ҳамкорлик федерал вазирлигининг молиявий кўмагида табиий офатлар хавфини камайтириш ва Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти салоҳиятини мустаҳкамлаш бўйича қўшма минтақавий трансчегаравий лойиҳа фаолияти олиб борилди, унинг асосий қисми Фарғона вилоятида амалга оширилди.
Муваффақиятли якунланган дастурнинг мантиқий давоми сифатида 2023-2025 йилларда Самарқанд вилоятида янги лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. Янги лойиҳанинг тўлиқ номи: “Марказий Осиёнинг сел ва бошқа табиий офатлар хавфи остида бўлган заиф қатламлари учун гуманитар ёрдам ва табиий офатлар хавфини камайтириш бўйича интеграциялашган лойиҳа”. 2023-йил 29-мартда еса лойиҳа расман ишга туширилди.
Мазкур лойиҳа доирасида Самарқанд вилоятининг Булунғур туманида жойлашган “Лалмикор”, “Ғўбдин”, “Олмазор”, “Истиқлол”, “Aмир Темур” маҳаллалари аҳолиси сув тошқинлари ва бошқа турдаги табиий офатларга бардош бера олишга тайёрланадилар. Бир қатор мақсадли маҳаллаларда сув таъминоти ишлари олиб борилиб, аҳоли тоза ичимлик суви билан таъминланади. Ўз навбатида, Қизил ярим ой жамияти Самарқанд вилояти ташкилотининг ҳам табиий офатларга қарши туриш қобилияти мустаҳкамланади.
Шундай қилиб, 2023 йил 29 март куни танишув учрашуви ташкил етилди. Тадбирни Ўзбекистон Қизил Ярим Ой Жамияти Бош котиби Э.A.Aмиралиева очиб берди ва лойиҳанинг мақсад ва вазифалари ҳақида гапирди ҳамда унинг муҳимлиги ва долзарблигига иштирокчилар еътиборини қаратди. Мазкур йиғилишда иштирок етган Германия Қизил Хоч жамиятининг Марказий Осиёдаги вакили Сарафроз Малонов йиғилганларга янги дастур мазмун-моҳиятига тўхталиб ўтди.
Иккинчи куни, 30-март куни бевосита маҳаллаларда дастурда иштирок етаётган маҳаллаларнинг аҳволи ва тайёргарлигини баҳолаш бўйича ўқув машғулоти ташкил етилди. Ўқув машғулотларида маҳалла фаоллари ва аҳоли турар жойларида ташкил етилган Ўзбекистон Қизил ярим ой жамияти иштирокида бевосита ташкил етилган тезкор гуруҳлар аъзолари иштирок етди.

СТАРТОВАЛ НОВЫЙ ПРОЕКТ
Сотрудничество между Обществом  Красного Полумесяца Узбекистана и Германским  Красным Крестом имеет давнюю и славную историю. Так, к концу 2019-2022 гг. при финансовой поддержке Федерального министерства экономического развития и сотрудничества Германии был реализован совместный региональный трансграничный проект с целью снижения риска стихийных бедствий и укрепления потенциала Общества Красного Полумесяца Узбекистана, основная часть которого проводилась в Ферганской долине.
В качестве логического продолжения  успешно завершенной программы, в 2023-2025 годах планируется реализовать новый проект,  но уже  Самаркандской области. Полное название нового проекта звучит так: «Интегрированный проект по превентивной, предупреждающей гуманитарной поддержке   и уменьшению рисков бедствий для уязвимых общин в Центральной Азии, подверженных риску селевых потоков и других стихийных бедствий». И вот 29 марта 2023 года  проект был официально запущен.
В рамках этого проекта жители микрорайонов Лалмикор, Кобдин, Алмазор, Истиклол и Амир Темур, расположенных в Булунгурском районе Самаркандской области, смогут противостоять наводнениям и другим видам стихийных бедствий. В ряде целевых микрорайонов будут проведены работы по водоснабжению и  население будет обеспечено чистой питьевой водой. В свою очередь, способность Самаркандской областной организации Общества Красного Полумесяца противостоять чрезвычайным ситуациям, вызванных природной стихией, также будет усилена.
Итак, 29 марта 2023 года было организовано ознакомительное совещание.  Мероприятие открыла Генеральный секретарь Общества Красного Полумесяца Узбекистана Э.А.Амиралиева, которая рассказав о   целях и задачах проекта. акцентировала внимание  участников на его  важности и своевременности. Представитель Германского Красного Креста в Центральной Азии Сарафроз Малонов, также принявший участие в этом совещании, осветил собравшимся содержательную часть новой программы.
Во второй день-30 марта- был организован тренинг по оценке ситуации и готовности сообществ, участвующих в программе,  непосредственно в махаллах. В тренинге приняли участие активисты махаллей и члены организованных в жилых кварталах групп реагирования на чрезвычайные ситуации, созданные, кстати, при непосредственной участии Общества Красного Полумесяца Узбекистана.